
Otyłość brzuszna, inaczej zwana otyłością typu jabłko, trzewną lub androidalną to problem generalnie częściej dotyczący mężczyzn. Czasem jednak dotyka również kobiet, szczególnie w wieku po menopauzie, kiedy u pań znacznie spada poziom żeńskich hormonów. Pojawienie się otyłości brzusznej wiąże się zazwyczaj z brakiem ruchu, stresem, nieprawidłowym żywieniem.
Aby być pewnym czy ma się z nią problem wystarczy zmierzyć swój obwód pasa – jeżeli przekracza on 88 cm u pań oraz 94 centymetry u panów wówczas można mówić o otyłości brzusznej. Jak pokonać otyłość brzuszną? Aby się jej pozbyć należy przede wszystkim nieco zmienić tryb życia. Jest to jednak możliwe i poniżej przedstawionych zostało kilka sposobów.
jak pokonać otyłość brzuszną poprzez dietę
Walcząc z otyłością brzuszną i w ogóle z każdym typem otyłości najważniejszą sprawą jest po prostu mądre jedzenie. Koniecznie więc należy zacząć jeść białe mięso, wędliny z drobiu. Dobrze jest zastąpić smalec olejem i pozbyć się z jadłospisu białego pieczywa, a na jego miejsce zacząć spożywać pieczywo razowe. Zaleca się również zrezygnowanie ze smażonych potraw, no i oczywiście z takich „przysmaków” jak chipsy, batoniki, hamburgery, ale także np. słodkie napoje gazowane, no i szczególnie – piwa. Do diety bardzo dobrze jest włączyć wszelkiego rodzaju ryby morskie, zawierające kwasy omega – 3 obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto warto zmienić kulturę jedzenia – zamiast trzech dużych posiłków wprowadzić pięć mniejszych i starać się nie jeść później niż trzy godziny przed snem.
jak pokonać otyłość brzuszną dzięki aktywności fizycznej
Osoby borykające się z problemem otyłości powinny zacząć ruszać się więcej, jednak równocześnie uważać na to by zbytnio nie obciążać stawów. W ćwiczeniach każdego rodzaju ważna jest systematyczność – poleca się ćwiczenia minimum trzy razy w tygodniu, po 40 minut (dopiero po pół godzinie ćwiczeń zaczyna się spalać tłuszcz). Aktywność fizyczna powinna być dość intensywna, zaś najbardziej zaleca się spacerowanie, jogging, jazdę na rowerze, pływanie czy nordic walking. Wszystko to wpłynie po pierwsze na polepszenie kondycji, po drugie – na stopniowe zrzucanie przeszkadzającego nam brzuszka.
otyłość brzuszna a stres
Jednym ze sposobów jak pokonać otyłość brzuszną jest również walka ze stresem. Po pierwsze więc należy starać się zachować równowagę w swoim życiu. Nie przeciążać się nadmiernymi obowiązkami, potrafić znaleźć spokój w małych, codziennych radościach. Umieć zagospodarować kilka minut dla siebie samego i zająć się czymś co naprawdę się lubi. Słuchać muzyki relaksacyjnej, zacząć robić coś czego do tej pory się nie robiło. Oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Stres bowiem potrafi doprowadzać nas do przejadania się, sięgania po niezdrowe produkty, po alkohol, a także powodować, że nie chce nam się ruszać i możemy przejawiać skłonności depresyjne.
W przypadku, gdy dieta oraz aktywność fizyczna nie przynoszą spodziewanych rezultatów i problem z otyłością wciąż się pojawia warto skorzystać z pomocy lekarza oraz dietetyka. Często potrzebne jest leczenie farmakologiczne np. leki obniżające poziom lipidów we krwi lub też środki wspomagające spalanie i leczenie nadwagi i otyłości.