Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Podrażnienia po goleniu – jak sobie z nimi radzić?

golenie

Zaczerwieniona i podrażniona skóra to częsty problem, który pojawia się po goleniu, np. maszynką z ostrzami, depilatorem lub woskiem. Do depilacji można stosować balsamy z mocznikiem. Zacięcia na skórze złagodzą kosmetyki z ałunem lub żele łagodząco-kojące przeznaczone do stosowania po goleniu.

Podrażnienia po goleniu twarzy

Maszynka do golenia z ostrzami, np. Gillette, to szybki sposób na usunięcie zarostu. Żyletka może jednak powodować podrażnienia lub zacięcia. Żel łagodząco-kojący z wyciągiem z oczaru wirginijskiego pobudza naturalny proces regeneracji skóry. Preparat dodatkowo wzmacnia ściany naczyń i poprawia ukrwienie. Żel stosuje się bezpośrednio po goleniu w miejscach zacięć lub podrażnień. Produktem, który również można stosować po depilacji, jest sztyft z ałunem, czyli minerałem o właściwościach ściągających i antyseptycznych. Kosmetyk nakłada się punktowo na podrażnione miejsca na skórze. Ałun zmniejsza krwawienia wywołane depilacją lub goleniem oraz hamuje rozwój bakterii.

Podrażnienia po goleniu nóg i miejsc intymnych

Częstym problemem po depilacji nóg czy miejsc intymnych są wrastające włoski, które mogą prowadzić do stanu zapalnego. Jeżeli na ciele wystąpiły swędzące wykwity, należy natychmiast zaprzestać depilacji maszynką, woskiem oraz depilatorem. Powoduje ona bowiem zmianę kierunku rośnięcia włosów, przez co nie są one w stanie przebić się przez skórę. W takich sytuacjach pomagają preparaty, które zawierają mocznik. Nawilżają one skórę oraz złuszczają jej warstwę rogową, co ułatwia przebicie się włosa. W zaawansowanym stadium zapalenia stosuje się terapię antybiotykową.

Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu

Podrażnienia wywołane goleniem można złagodzić domowymi sposobami, np. zdezynfekować wodą utlenioną. Zahamuje ona rozwój bakterii, które mogą doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Podrażnienia skóry po goleniu złagodzi dziecięca oliwka z panthenolem, olejek z awokado lub przyłożenie zimnego okładu z kostek lodu.

Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?

Podrażnieniom po goleniu można zapobiec, jeśli przed czynnością zadba się odpowiednio o skórę. Ryzyko wzrastających włosków zmniejszy wykonanie przed depilacją peelingu skóry. Mężczyźni mogą użyć specjalnego balsamu zmiękczającego zarost, który stosuje się tuż przed goleniem maszynką elektryczną. Kosmetyk zawiera w sobie olejki eteryczne, mentol oraz kamforę, która działa przeciwzapalnie oraz poprawia ukrwienie skóry. Depilację najlepiej wykonywać po prysznicu lub kąpieli. Włosy zmiękczają się, przez co zmniejsza się ryzyko podrażnień po goleniu. Usuwając owłosienie maszynką, należy stosować specjalne żele, pianki i kremy do depilacji.

1 komentarz
  1. Wiola pisze:

    na podrażnienia dobry jest balsam Bump Eraiser:) ja zawsze miałam podrażnioną i czerwoną skórę po goleniu, teraz smaruje balsamem i jest o niebo lepiej:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podrażnienia po goleniu – jak sobie z nimi radzić?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1