Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Podpaski, tampony, czy kubeczki menstruacyjne – co lepiej wybrać?

kobieta

Menstruacja występuje w życiu każdej kobiety. Za jej sprawą może doczekać się ona syna lub córki. Samo miesiączkowanie okazuje się jednak uciążliwe. W dbaniu o higienę pomagają wówczas podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne, a te ostatnie jawią się jako najbardziej ekologiczne.

Cykl menstruacyjny kobiety

Cykl menstruacyjny stanowi zmiany w organizmie kobiety, które zachodzą systematycznie i cyklicznie, pod wpływem działania gruczołów wydzielających hormony. Występuje on u każdej kobiety między pokwitaniem przypadającym na mniej więcej dziesiąty rok życia a przekwitaniem przypadającym mniej więcej na pięćdziesiąty rok życia. Cykl trwa statystycznie 28, ewentualnie 29 dni, po czym się automatycznie powtarza. Na cykl menstruacyjny składają się cztery fazy: faza menstruacyjna trwająca 4 dni, faza folikularna trwająca 8-9 dni, faza owulacyjna trwająca 1 dzień oraz fala lutealna trwająca 14 dni.

Faza menstruacyjna cyklu menstruacyjnego

Faza menstruacyjna przypada przeważnie na 1, 2, 3 i 4 dzień cyklu menstruacyjnego. To okres niepłodny dla kobiety. Menstruacja polega na złuszczaniu macicy objawiającej się wydzielaniem z pochwy płynu złożonego z krwi i tkanek błony śluzowej, efektem czego nazywa się to krwawieniem miesiączkowym.

Faza folikularna cyklu menstruacyjnego

Faza folikularna przypada przeważnie na 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 dzień cyklu menstruacyjnego. To okres niepłodny dla kobiety, dni płodne przypadają natomiast mniej więcej na trzy ostatnie dni fazy, tuż przed owulacją. Faza folikularna polega na dojrzewaniu pęcherzyków Graafa, z czego jeden uwalnia komórkę jajową.

Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego

Faza owulacyjna przypada przeważnie na 14 dzień cyklu menstruacyjnego. To okres płodny dla kobiety. Owulacja polega na wypuszczeniu komórki jajowej, zwanej jajeczkiem, do jajowodu – gdy jajeczko natrafi na plemnik, utworzą one zygotę a z czasem zarodem, a gdy nie natrafi to obumiera.

Faza lutealna cyklu menstruacyjnego

Faza lutealna przypada przeważnie na 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 i 29 dzień cyklu menstruacyjnego. To okres niepłodny dla kobiety, dni płodne przypadają natomiast mniej więcej na pierwsze trzy dni fazy, tuż po owulacji. Faza lutealna polega na przekształceniu pęcherzyka Graafa w ciałko żółte wydzielające estrogeny i progesteron pomocne w implantacji zarodka.

Podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne – ratunek dla krwawienia miesiączkowego

Najbardziej uciążliwą fazą cyklu menstruacyjnego okazuje się dla kobiet sama menstruacja objawiająca się krwawieniem. Należy wówczas wyjątkowo dbać o higienę intymną, przy czym pomagają podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne pochłaniające wydzielinę. Podpaski przyczepia się do bielizny, a tampony i kubeczki menstruacyjne wkłada się do pochwy, z tym, że tampony służą na jeden raz, a kubeczki menstruacyjne na wiele razy, bo można je dezynfekować i używać ponownie. Właśnie dlatego kubeczki menstruacyjne uchodzą za produkt ekologiczny (kubeczki menstruacyjne możesz sprawdzić tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podpaski, tampony, czy kubeczki menstruacyjne – co lepiej wybrać?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0