Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Planujemy posiłki na cały tydzień!

jadłospis - dieta lekkostrawna
Wiele gospodyń domowych zdaje sobie sprawę z tego, że planowanie różnych kwestii dotyczących codziennego życia znacznie ułatwia funkcjonowanie. Planowanie może być o wiele prostsze i przyjemniejsze, niż nam się wydaje. Żeby ułatwić sobie życie, trzeba najpierw trochę popracować i przemyśleć kilka kwestii. Trzeba również wyrobić w sobie nowe nawyki i obmyślać tygodniowy jadłospis. Najlepsze w planowaniu jest wykreślanie zrobionych zdań, które daje motywację do kolejnych działań. Nasz krótki poradnik wskaże drogę do wyrobienia dobrych nawyków żywieniowych. Dodatkowym atutem będzie możliwość zaoszczędzenia dzięki opracowaniu menu na podstawie aktualnych gazetek promocyjnych z supermarketów.

Ustal kilka kwestii

Przed opracowaniem menu i zrobieniem zakupów trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest ilość domowników, którzy będą spożywać przygotowane dania. Trzeba zastanowić się również, ile posiłków dziennie potrzebują nasi domownicy. Podczas planowania trzeba wziąć pod uwagę styl życia rodziny. Mowa o rodzaju pracy i preferencjach dotyczących spożywania posiłków. Wiele osób woli zjeść na mieście, a inne chcą zabrać zdrowy posiłek z domu o odgrzać go w pracy. Część dzieci je obiady czy śniadania w szkole lub przedszkolu. Te kwestie są bardzo ważne podczas planowania jadłospisu. Bardzo ważne są także preferencje dotyczące rodzaju mięsa, ryb czy nabiału. Mieszkając jednak z domownikami wiele lat wiemy co lubią i jakie dania najchętniej zjadają. Podczas rozpisywania posiłków możemy skonsultować się z domownikami i zapytać o preferencje dotyczące obiadów, śniadań czy kolacji. Rodzina chętniej zje posiłki, na które mają ochotę.

Zalety planowania: urozmaicony jadłospis i spokojna głowa

Zaplanowanie i rozpisanie tygodniowego menu pozwoli wykorzystać różne rodzaje mięsa, ryb czy ugotowanie zup i kremów. Wiedząc co chcemy jeść, można zrobić większe zakupy raz w tygodniu. Zaoszczędzimy dzięki temu czas w tygodniu, bo nie będziemy musieli odwiedzać marketu codziennie. Takie rozwiązanie to również oszczędności w domowym budżecie. Dokładny plan pozwoli uniknąć jedzenia typu fast food lub kupowaniu gotowych pierogów czy dań do odgrzania. Zapracowane gospodynie domowe docenią brak stresu związanego z wymyśleniem obiadu dla rodziny na ostatni moment. Spokojna głowa to bardzo duża zaleta planowania.

Zakupy raz w tygodniu

Wizyta w supermarkecie oznacza często wielkie kolejki i stres związany z poszukiwaniem miejsca parkingowego. Całego zamieszania możemy uniknąć wybierając się na większe zakupy raz w tygodniu. Wiele osób radzi, aby podczas planowania zakupów przejrzeć gazetki Carrefour (np. stąd https://gazetki-promocyjne.pl/sklepy/carrefour/). Znajdziemy tam wszystkie aktualne promocje, co pozwoli podbudować budżet domowy. Okazuje się bowiem, że w supermarketach wiele produktów jest na dość wysokich promocjach. Gdy zauważymy w promocji np. mięso możemy zaplanować obiad z jego użyciem. Planowanie dotyczy również zakupu owoców, warzyw czy artykułów spożywczych o długim terminie ważności. Markety często oferują zniżkę przy zakupie kilku takich samych produktów. Pamiętajmy jednak, że na zakupy najlepiej udać się z gotową listą. Kupimy wtedy tylko te produkty, których naprawdę potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Planujemy posiłki na cały tydzień!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0