Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pierwsze rolki dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

rolki

Dzieci lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że mamy dla nich ciekawą propozycję. Szukając aktywności, która może łączyć pokolenia, warto łaskawym okiem spojrzeć na łyżworolki. Już po kilku treningach jazda na rolkach może stać się sportem dla całej rodziny.

Korzyści płynące z jazdy na rolkach

Każdy wie, że sport to zdrowie, ale jak trzeba wymienić konkretne pozytywy, nie zawsze jest łatwo je wskazać. W przypadku jazdy na rolkach wbrew pozorom nie chodzi tylko o trening mięśni nóg. Jazda na rolkach wymusza zachowanie prostej sylwetki, utrzymanie równowagi, oprócz co oczywiste, mięśni nóg, pracują także mięśnie brzucha. Serce bije szybciej, a więc szybciej krąży krew. Mięśnie, tkanki i mózg są lepiej ukrwione i utlenione. Dla dzieci jazda na rolkach to okazja do wyładowania nadmiaru energii.

Pierwsze rolki dla dziecka

Dorośli często wychodzą z założenia, że dzieciom nie warto kupować drogiego sprzętu, bo i tak zaraz z niego wyrosną. Tymczasem tanie, słabej jakości rolki raczej nie zachęcą dziecka do uprawiania sportu. Wysiłek, jaki trzeba będzie włożyć w jazdę, będzie niewspółmierny do przejechanych kilometrów. Niewygodne buty też nie będą pozytywnym bodźcem do uprawiania sportu. Dlatego warto poszukać kompromisu – dobre rolki nie muszą być drogie, optymalny stosunek ceny do jakości to złoty środek do zarażenia dziecka tym pozytywnym bakcylem, jakim bez wątpienia jest jazda na rolkach. Dobrą ofertą może pochwalić się sklep www.micoplus.pl.

Kółka do rolek

To one decydują o komforcie jazdy, dlatego powinny być pierwszą rzeczą, jaką sprawdzimy. Niestety zbyt często w rolkach dla dzieci pojawiają się plastikowe kółka. Nie tłumią one drgań i sprawiają, że jazda jest mało komfortowa, żeby nie powiedzieć – nieprzyjemna. W dobrych rolkach znajdziemy syntetyczny kauczuk, od jego twardości zależy płynność i komfort jazdy. Twarde nie tłumią drgań, ale wolniej się ścierają, jazda na nich jest szybsza. Miękkie idealnie nadają się dla początkujących rolkarzy, którzy jeżdżą głównie po chodnikach. Jeśli chodzi o wielkość kółek – im większe, tym szybsza jazda i trudniejsze manewrowanie, np. zawracanie. Dzieciom lepiej kupić rolki z mniejszymi kółkami. Drugim czynnikiem decydującym o szybkości jazdy są łożyska, najczęściej oznaczone symbolem ABEC i cyfrą. Wyższa cyfra oznacza większe prędkości. Dla dzieci, które uczą się jeździć, wystarczą łożyska ABEC3 lub ABEC5.

Wygodny but

Stopa dziecka rośnie szybko, dlatego warto kupić rolki z butami gwarantującymi płynną regulację ich długości. Ponadto trzeba pamiętać, że but powinien być przewiewny i gwarantujący ustabilizowanie stopy w kostce. Dobrze, jeśli oprócz zapinanych klamer but wyposażony jest w sznurówkę.

Rolki to nie wszystko

Rolki z opcją wymiany szyny z kółkami na płozę, czyli tzw. łyżworolki, to jedna z lepszych inwestycji w aktywność fizyczną dziecka. Dzięki temu w od wiosny do jesieni może jeździć na rolkach, w zimie – na łyżwach. Sezon zimowy w Polsce trwa stosunkowo krótko i kupowanie osobno łyżew z ekonomicznego punktu widzenia przestaje być opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pierwsze rolki dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0