Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pierwsza pomoc

pierwsza pomoc

Zastanawiałeś się kiedyś jak zareagowałbyś w sytuacji zagrożenia zdrowia innych osób? Czy posiadasz niezbędną wiedzę jak postępować w przypadku oparzeń, krwotoków, omdleń czy też zatrzymania krążenia? Badania wykazują że nawet nieumiejętnie udzielona pierwsza pomoc zwiększa szanse przeżycia poszkodowanego, zatem warto wiedzę na temat pierwszej pomocy posiadać.

Najważniejszą dziedziną pierwszej pomocy jest niewątpliwie metoda udzielania ratunku w przypadku zatrzymania krążenia. Pierwszą rzeczą jaką należy uczynić jest oczywiście stwierdzenie czy doszło do zatrzymania krążenia. Należy ocenić tętno oraz występowanie oddechu.

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Puls wyczuwamy palcem wskazującym i środkowym na tętnicy szyjnej która znajduje się ok 3 cm w bok od krtani. Należy pamiętać że do wyczuwania pulsu nie używamy kciuka ponieważ możemy wyczuć własny puls, jeżeli nie stwierdzimy pulsu należy ocenić występowanie oddechu. Należy nachylić się nad twarzą poszkodowanego i zastosować metodę patrz, słuchaj, czuj: nasłuchujemy oddechu, obserwujemy ruchy klatki piersiowej, staramy się wyczuć oddech na naszym policzku.

Jeżeli obydwa parametry nie występują należy przejść do udzielania pomocy (jeżeli znajduje się ktoś w pobliżu należy poprosić go o wezwanie karetki lub też niezwłocznie samemu tego dokonać).

Udzielanie pomocy rozpoczynamy od wykonania 30 uciśnięć klatki piersiowej, składamy obie dłonie na mostku poszkodowanego i uciskamy mniej więcej na 1/3 głębokości klatki piersiowej z częstotliwością mniej więcej 100 uciśnięć na minutę.

Po wykonaniu uciśnięć należy przeprowadzić 2 oddechy ratownicze (jeżeli osoba niosąca pomoc nie posiada maseczki do pierwszej pomocy lub posiada opory aby wykonać sztuczne oddychanie może od tego etapu odstąpić), w celu wykonania poprawnego sztucznego oddychania należy odgiąć głowę poszkodowanego do tyłu i przykładając szczelnie usta do ust poszkodowanego należy wprowadzić powietrze obserwując ruchy klatki piersiowej w celu oceny poprawności oddechu.

Czynności te prowadzimy naprzemiennie do czasu przyjazdu służb medycznych lub do wyczerpania osoby ratującej.

Ważnym jest powtórzenie że nawet nieumiejętnie prowadzona pierwsza pomoc diametralnie zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej, dlatego pamięć o tym jak ocenić symptomy nagłego zatrzymania krążenia oraz najkrótszą definicję resuscytacji czyli 30:2 zawsze warto pamiętać.

Drugim częstym przypadkiem zagrażającym życiu jaki opisze w tym artykule jest przypadek zadławienia.

Jeżeli chodzi o tą przypadłość nie istnieje duże utrudnienie co do jej stwierdzenia. Poszkodowany najczęściej odruchowo łapie się za gardło, zaczyna kasłać i próbować nabrać powietrza, postępuje również szybkie zasinienie twarzy w przypadku całkowitej niedrożności dróg oddechowych.

Ratownik na początku musi zalecić osobie poszkodowanej próbę wykasłania ciała obcego w przypadku niemożliwości wykonania tego przez osobę poszkodowaną przechodzimy do zasadniczych czynności ratunkowych.

Należy zalecić osobie dławiącej się pochylenie się do przodu i uderzyć ją 3 razy otwartą dłonią między łopatki, następnie osoba poszkodowana prostuje się a ratownik wykonuję tak zwany rękoczyn Heimlicha czyli obejmuje od tyłu dławiącego się zaciska jedną dłoń w pięść a drugą ją obejmuje i przykłada w okolice przepony po czym wykonuje 3 energiczne uciśnięcia.

Czynności te stosujemy również naprzemiennie aż do wykrztuszenia ciała obcego.

Czynności ratownicze najlepiej wprowadzić jak najszybciej ze względu na to iż im dłużej ciało obce będzie przebywać w drogach oddechowych tym głębiej może zostać zaobturowane przez poszkodowanego.

Kwestią istotną w pierwszej pomocy jest właśnie czas, im wcześniej przystąpimy do ratowania tym większe są nasze szanse na powodzenie w ratunku. Dlatego też należy pamiętać o jak najszybszym wezwaniu pomocy aby osoba poszkodowana znalazła się jak najszybciej w ośrodku medycznym jeśli jest to wymagane. Jest jeszcze jedna rzecz o której każdy kto niesie pomoc musi pamiętać to znana maksyma: dobry ratownik to żywy ratownik, dlatego kiedy niesiemy pomoc pamiętajmy przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie i zdrowiu żeby taką pomoc móc nieść skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pierwsza pomoc

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0