Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pieprz cayenne na odchudzanie – właściwości oraz jak stosować?

pieprz cayenne

Pieprz cayenne, nazywany także pieprzem kajeńskim, najprawdopodobniej pochodzi ze stolicy Gujany Francuskiej, Kajenny, od której, jak łatwo się domyślić, bierze swoją nazwę. To znana przyprawa, która szczególnie często stosowana jest w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, Azji, ale także w Europie. Pieprz cayenne powinien znaleźć się w naszej kuchni, jeśli lubimy mocne, wyraziste i ciekawe smaki. Choć może trudno w to uwierzyć, przyprawa ta może znaleźć miejsce także w domowej apteczce. W jaki sposób? Jakim swoim właściwościom zawdzięcza tak szerokie zastosowanie?

Pieprz cayenne — właściwości lecznicze przyprawy

Miłośnikom kuchni dość jednoznacznie zapewne kojarzy się pieprz cayenne. Właściwości jego w takim wypadku to przede wszystkim ostry smak, który przyprawa ta zawdzięcza znajdującej się w niej kapsaicynie. Smak, a także piękny wygląd, to jednak nie wszystko. Jak się bowiem okazuje, pieprz cayenne właściwości ma dużo szersze, także lecznicze, niektóre wprost nieocenione dla naszego zdrowia.

Pieprz kajeński pomaga między innymi w prawidłowej pracy układu pokarmowego. Krótko mówiąc, przyprawa ta znacznie wspomaga trawienie. Jeśli zatem mamy na tym tle jakieś kłopoty, warto wzbogacać swoje potrawy właśnie szczyptą pieprzu cayenne. Co więcej, jeśli chodzi właśnie o układ pokarmowy, dzięki regularnemu stosowaniu tej przyprawy możemy pozbyć się nadmiaru gazu w jelitach, usunąć wzdęcia, uczucie ciężkości i podobne przypadłości, które sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest po prostu trudniejsze.
To jednak nie wszystko, co potrafi zdziałać pieprz cayenne. Właściwości jego są znacznie szersze. Przyprawa ta jest niezwykle pomocna w leczeniu chorób i infekcji górnych dróg oddechowych. Po prostu pomaga w przeziębieniu. Pieprz kajeński szczególnie przyniesie nam ulgę w przypadku zatkanych zatok czy kataru. Dzięki niemu łatwiej i szybciej można pozbyć się zalegającego śluzu i dzięki temu wyleczyć przeziębienie. Co więcej, ta wszechstronna przyprawa działa także rozgrzewająco.

Pieprz cayenne ma także właściwości detoksykujące. Oznacza to, że pomaga oczyścić organizm z toksyn, które w nim zalegają. Jak się to odbywa? Pieprz ten poprawia krążenie, zwiększa wydzielanie ciepła, wzmaga pocenie się, dzięki któremu właśnie nasz organizm pozbywa się toksyn. Właściwości pieprzu cayenne jest naprawdę wiele. Pomaga w uśmierzaniu bólu głowy, ma działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne.

Pieprz cayenne — odchudzanie. Jaki może mieć wpływ na wagę?

Bardzo łatwo można zauważyć, że składnikiem wielu środków odchudzających, takich jak wszelakie tabletki, jest właśnie pieprz cayenne. Odchudzanie dzięki zastosowaniu tej przyprawy okazuje się bowiem znacznie bardziej efektywne. Jak to się dzieje? Przede wszystkim pieprz kajeński poprawia przemianę materii, a to przecież jest niezwykle istotne przy odchudzaniu. Ponadto reguluje pracę układu pokarmowego, poprawia trawienie. Warto także dodać, że pieprz cayenne odchudzanie wspomaga poprzez proces termogenezy, czyli wytwarzania przez organizm ciepła, a to znacznie zwiększa spalanie tłuszczu.

Pieprz cayenne — jak stosować?

Warto wiedzieć, jak stosować pieprz cayenne, aby móc skorzystać ze wszystkich jego prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim nie wolno używać tej przyprawy codziennie, ponieważ przez to organizm może się na nią uodpornić. Pamiętając o tym, można mniejszą lub większą szczyptę tego pieprzu dodawać do mięs, ryb, dań z serami, a nawet deserów opartych na czekoladzie.

Ewelina Bogusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pieprz cayenne na odchudzanie – właściwości oraz jak stosować?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0