Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak oswoić dziecko z lękiem przed stomatologiem?

zęby

Wizyta u stomatologa nie tylko dla dzieci, ale również dla sporej grupy dorosłych kojarzy się z bólem, strachem i lękiem. Niektórym osobom ciężko jest się przemóc do regularnych odwiedzin w gabinecie stomatologicznym. A przecież tylko profilaktyka i szybka reakcja na pierwsze objawy próchnicy czy innych problemów daje gwarancję dobrego stanu uzębienia.

Prawidłowe nawyki

Prawidłowe nawyki warto jest wyrabiać już u kilkuletnich dzieci. Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć już po wyrżnięciu się u dziecka pierwszego mlecznego zęba. Orientacyjnie przyjmuje się, że dogodnym terminem jest więc moment w którym dziecko skończy rok. Tak wczesne zapoznanie dziecka z osobą lekarza i samym gabinetem pozwala na zmniejszenie strachu i daje dużą szansę, że w przyszłości dziecko nie będzie negatywnie kojarzyło tego miejsca. Dzięki temu można uniknąć nie tylko wielu problemów, ale również przejść przez wizyty w sposób bezbolesny i pozbawiony strachu czy płaczu ze strony dziecka.

Z dzieckiem do dentysty

Stomatolodzy zalecają, ze względu na specyfikę dziecięcego uzębienia, dużą podatność na próchnicę i słabą mineralizację szkliwa wizyty z dzieckiem w swoim gabinecie mniej więcej co 3 miesiące. Dzięki temu można w szybki sposób zareagować na wszelkie zmiany w zębach, ale również dobrać odpowiedni sposób profilaktyki. Wybierając się z dzieckiem do dentysty, warto jest wybrać gabinet w którym przyjmuje stomatolog dziecięcy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu takiego lekarza i nastawieniu na kontakt z młodymi pacjentami, wizyta powinna przebiegnąć bardziej przyjemnie – dentysta jest nastawiony na pracę z dzieckiem, a także z reguły poświęci mu więcej czasu niż w standardowym gabinecie. Poza wizytami kontrolnymi u stomatologa, warto również pamiętać o zabiegach profilaktycznych, o których informuje większość lekarzy. U dziecka z reguły wykonuje się lakierowanie i lakowanie zębów. Zabiegi te zmniejszają podatność zębów na próchnicę, a także pozwalają na dostarczenie dużej ilości fluoru.

Warto dbać o zęby dziecka – obecnie leczeniu poddaje się również zęby mleczne. Dzięki temu w przyszłości dziecko uniknie wielu nieprzyjemności związanych z zaniedbaniem zębów i o wiele chętniej będzie zaglądało do gabinetu stomatologa na wizyty kontrolne i ewentualne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak oswoić dziecko z lękiem przed stomatologiem?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0