Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Osteoporoza – jak ją rozpoznać i jak ją leczyć?

osteoporoza

Osteoporoza jest powszechną chorobą kości, na którą cierpi kilka milionów Polaków, głównie po 30 roku życia. Im jesteśmy starsi, tym większe istnieje prawdopodobieństwo utraty masy kostnej, która u dzieci i młodzieży odbudowuje się bardzo szybko. Osteoporoza jest przewlekłą chorobą występującą głównie u kobiet oraz u osób starszych, a objawy z początku są niestety trudne do zidentyfikowania.

Objawy i przyczyny występowania osteoporozy

Kiedy szkielet kostny staje się osłabiony w wyniku niedoboru wapnia, zmniejsza się ilość masy kostnej, a tym samym cząstki odpowiadające za degradację kości w wyniku starzenia, przeważają liczebnie nad cząstkami budującymi. Dochodzi wtedy do poważnej redukcji gęstości masy kostnej. Można zapobiec osteoporozie, jednak niezbędne są kontrolne badania, które pozwolą na wcześniejsze wykrycie problemu. Najczęściej jednak udajemy się do lekarza dopiero wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy, takie jak:

 • silny ból, który szczególnie odczuwalny jest podczas spacerów lub długotrwałego przesiadywania w jednej pozycji.
 • podatność na urazy, które występują nagminnie nawet w sytuacjach z pozoru niegroźnych. Najczęściej narażane są biodra, kręgosłup oraz nadgarstki.
 • łamliwość kości, podobnie jak urazy, zdarzają się zbyt często, kości stają się delikatne i kruche.
 • niższy wzrost, który osoby starsze powinny systematycznie mierzyć i zapisywać wyniki. Naturalnie człowiek wraz z wiekiem traci średnio 0,5 cm wzrostu rocznie, a jeżeli pomiar zwiększa się do 2-3 cm w ciągu roku, należy skontaktować się z lekarzem.

Natomiast przyczynami są:

 • niedobór witaminy D
 • mniejsze stężenie wapnia w tkankach kostnych
 • długotrwałe usztywnienie kości w gipsie
 • nieprawidłowa dieta
 • genetyczne skłonności do osteoporozy
 • niektóre choroby (nerek, stawów, tarczycy) oraz leki stosowane podczas ich leczenia
 • palenie papierosów oraz spożywanie większych ilości alkoholu

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną oraz powszechną społecznie, dlatego powstało wiele innowacyjnych metod w medycynie, które mają za zadanie jeszcze skuteczniej leczyć pacjentów. Podstawowymi działaniami są: suplementacja witaminą D, dieta wzbogacona w białko, żelazo i wapń oraz aktywność fizyczna. W przypadkach bardziej zaawansowanych należy podjąć się leczenia polegającego na:

 • Fizjoterapii – jest to niezbędny element wzmacniający siłę mięśniową wokół kości. Rehabilitacja może polegać na ćwiczeniach ruchowych, masażach, hydroterapii lub nawet elektroterapii, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
 • Farmakoterapia – czyli przyjmowanie wskazanych leków, które stanowią istotną część leczenia. Do najpopularniejszych należą biologiczny lek denosumab, związki bisfosfoniany czy parathormon stosowany w zaawansowanych przypadkach.
 • Terapeutyczny rezonans magnetyczny – jest to nowoczesna technika stosowana w medycynie, której proces przebiega całkowicie bezboleśnie. Zabieg trwa około 1 godziny i polega na odbudowie tkanek i kości, poprzez pobudzanie procesów metabolicznych. Terapia magnetyczna cieszy się dużą skutecznością i szybkim łagodzeniem bólu, ponieważ dopasowana jest do indywidualnych potrzeb klienta.

Metody leczenia osteoporozy zależą od stopnia zaawansowania choroby, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne i regularne wizyty lekarskie. Pomoże to w szybszym wykryciu nieprawidłowości i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

1 komentarz
 1. Renia pisze:

  Miałam niestety do czynienia ze złamaniem kręgów spowodowanym właśnie osteoporozą. Chyba miałam pecha, bo dopiero po kilku latach leczenia trafiłam na prawdziwego fachowca, który się zna na tym co robi. Odkąd w Certusie (pzń) wykonano u mnie zabieg wertebroplastyki czuje znaczną poprawę. Trwał on bardzo krótko i polegał na wstrzyknięciu w kręg specjalnego preparatu utwardzającego. Ja ma to szczęście, że mogłam z takiej opcji skorzystać, bo na przykład moja mama, która też cierpiała na osteoporozę jeszcze 20 lat temu nie miała takiej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Osteoporoza – jak ją rozpoznać i jak ją leczyć?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1