Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Operacja przegrody nosowej

nosy

Choć przez wielu uważane jest jedynie za defekt estetyczny, skrzywienie przegrody nosowej potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Związane z nim problemy z oddychaniem, uciążliwy katar lub infekcje górnych dróg oddechowych są często lekceważone, ale w konsekwencji mogą prowadzić nawet do niedotlenienia organizmu.

Najskuteczniejszym sposobem na skrzywienie przegrody nosowej jest jej operacja – na czym polega i co należy o niej wiedzieć?

Co to jest skrzywienie przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej to często kwestia genów lub nabyty podczas porodu defekt; pojawia się np. u dzieci, które podczas porodu musiało przeciskać się przez kanał rodny, a konsekwencją jest właśnie spłaszczony nos. Jeżeli przegroda samoistnie się nie wyprostuje, taka osoba może mieć problemy z oddychaniem, szczególnie w nocy, a nawet zapadać na różne infekcje.

Jak sobie radzić ze skrzywieniem

Jak poradzić sobie z tym defektem? Najskuteczniejszym sposobem jest operacja przegrody nosowej – tzw. septoplastyka jest laryngologicznym zabiegiem, który ma na celu przywrócenie prawidłowej budowy oraz usprawnienie oddychania. Pacjenci, którzy się jej poddali, bardzo chwalą sobie poprawę komfortu życia, zmniejszają częstość występowania infekcji oraz likwidują kompleksy. Wiele osób krępuje się bowiem uciążliwego „siąpania nosem” czy ciągłego oddychania przez usta. Wskazaniami do zabiegu są m.in. ograniczona drożność narządu węchu, mówienie „przez nos”, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, krwotoki czy wyraźna asymetria. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi najlepiej udać się do specjalisty np. do laryngologa z Centrum Medycznego Promed, który przeprowadzi wywiad medyczny i zleci wykonanie podstawowych badań, takich jak np. oznaczenie grupy krwi, EKG czy RTG.

Zabieg prostowania przegrody nosowej

Sam zabieg trwa około godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym oraz z dożylnym, łagodnym środkiem anestezjologicznym. Chirurg nacina błonę śluzową, a następnie oddziela ją od przegrody; podczas zabiegu używa mikronarzędzi, za pomocą wycina skrzywione fragmenty przegrody, szlifuje je, a następnie klei i zszywa nos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Operacja przegrody nosowej

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0