Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Omega 3 – czym są kwasy EPA i DHA?

jedzenie z omega 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 od dziesiątek lat fascynują naukowców. Te związki są szczególnie ważne dla zdrowia, a ich niezwykłe właściwości zostały potwierdzone przez liczne badania. Czy wiesz, dlaczego suplementy z omega-3 cieszą się niesłabnącą popularnością?

Kwasy omega-3 – nieocenione wsparcie organizmu

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują szereg właściwości, które pomagają nam zachować zdrowie i świetne samopoczucie. Dobroczynne związki dzielą się na dwie najważniejsze grupy: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Organizm człowieka potrzebuje obu substancji, jednak nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować, dlatego należy wzbogacać swoją dietę o dobre źródła omega-3. Jedzenie o najwyższej zawartości tego prozdrowotnego związku to na przykład:

  • ryby morskie,
  • owoce morza,
  • kawior,
  • orzechy,
  • siemię lniane.

Niestety, nie każdy lubi specyficzny smak ryb oraz owoców morza, a orzechy lub siemię lniane stanowią jedynie niewielki dodatek do codziennej diety. Z tego powodu warto sięgnąć po suplementy diety zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, które można kupić w sklepie MyBionic: https://mybionic.pl/zywnosc/tran/omega-3.

Kwasy EPA i DHA – pomoc w walce z chorobami i stanami zapalnymi

Suplementacja kwasami omega-3 z EPA i DHA okazuje się pomocna w walce z chorobami, którym towarzyszy stan zapalny. Dobroczynne związki stanowią także nieocenione wsparcie w pokonywaniu chorób autoimmunologicznych. Omega-3 wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia, łuszczycy, zapalenia jelita grubego i wielu innych schorzeń. Kwasy EPA i DHA wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz obniżają stężenie trójglicerydów we krwi. Omega-3 poprawia zdolności uczenia się i zapamiętywania, dlatego suplementacja szczególnie przydaje się dzieciom i młodzieży, która przygotowuje się do ważnego egzaminu.

Omega-3 dla lepszego samopoczucia

Wielonienasycone kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Badania naukowe udowodniły, że długotrwała suplementacja kwasów EPA i DHA poprawia nastroju oraz ogólne samopoczucie. Prozdrowotne związki opowiadają za wzrost wigoru oraz zmniejszenie uczucia gniewu, lęku, czy depresji. Oznacza to, że kwasy tłuszczowe omega-3 wspierają funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Suplementacja tej złocistej substancji może przyczynić się do poprawy jakości życia osób, które mają stresującą i wyczerpującą pracę.

Zasady suplementacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3

W aptece i na sklepowych półkach można znaleźć setki preparatów z omega-3, jednak nie każdy z nich będzie wart naszej uwagi. Najlepiej wybrać suplement diety, który zawiera jak najwięcej kwasów EPA i DHA w jednej porcji. Warto pamiętać, że każdego dnia powinniśmy spożywać co najmniej 250 mg tych zdrowych tłuszczów, jednak codzienna suplementacja może oscylować w granicach 600-2400 mg kwasów omega-3. Sugerowane dawki preparatu znajdziemy w ulotce dołączonej do opakowania, ale równie dobrze możemy zdecydować się na przyjmowanie porcji ustalonych przez lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Omega 3 – czym są kwasy EPA i DHA?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0