Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Oleje – źródło zdrowia i sposób na pielęgnację

olej rzepakowy

Odpowiednia dieta zawierająca wszystkie niezbędne dla organizmu składniki wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również wygląd. Warto więc zadbać, aby codzienne menu uwzględniało wartościowe produkty, do których zaliczają się z pewnością oleje tłoczone na zimno.

Dlaczego warto?

Wartościowe oleje to nieocenione źródło cennych witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są potrzebne naszemu organizmowi, a których nie potrafi on wytworzyć sam. Niektóre można spożywać wyłącznie na zimno, inne dobrze sprawdzą się również podczas smażenia. Najbardziej popularne to te pozyskiwane z rzepaku, słonecznika oraz oliwek, ale w sklepach specjalistycznych, dobrze zaopatrzonych marketach, a także w Internecie można znaleźć także oleje z czarnuszki, arganowy, z orzechów, lniany, czy konopny.

Spożywanie ich wspomaga układ krążenia, zapobiega licznym chorobom, a dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy dodatkowo spowalnia procesy starzeniowe. Olej CBD pozyskiwany z konopi wspomaga leczenie:

  • raka,
  • cukrzycy,
  • czy padaczki.

Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w medycynie. Ponadto wiele rodzajów oleju można stosować bezpośrednio na skórę, a także do pielęgnacji włosów, są one również używane do produkcji kosmetyków. Doskonałym przykładem wszechstronności tego typu produktów jest olej kokosowy.

Zakupy z głową

Poszukując wartościowych olejów należy zwrócić uwagę na sposób ich wytwarzania. Podczas często stosowanego procesu rafinowania, który wykorzystuje wysoką temperaturę, olej pozbawiany jest wielu cennych składników. Dlatego też podczas zakupów zwróćmy uwagę, czy olej pozyskany został podczas tłoczenia na zimno.

Co prawda jego wyprodukowanie kosztuje więcej, co przekłada się na wyższą cenę, jednak zdecydowanie warto wydać nieco więcej na produkt, co do którego mamy pewność, że zawiera witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Zadbajmy też o przechowywanie w odpowiednich warunkach, a więc w szklanych butelkach z ciemnego szkła i w chłodnym miejscu. Podczas zakupów również sprawdźmy, czy wybrany przez nas olej stał w lodówce i nie był narażony na działanie światła, które powoduje ulatnianie się kwasów omega-3. Pamiętajmy, że wprowadzenie olejów do codziennego jadłospisu może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu i ochronić nas przed chorobami oraz wspomagać pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oleje – źródło zdrowia i sposób na pielęgnację

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0