Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Odżywki dla sportowców – czy warto je stosować?

sport

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym czy jest sens korzystania z suplementów diety jeśli dopiero wchodzimy w temat kulturystyki. Nie jest to oczywiście nic dziwnego, zawsze jest tak, że korzystanie z nowych rozwiązań może wydawać się niepewne lub też kompletnie niepotrzebne. Pomimo tego, można bardzo łatwo zauważyć jak bardzo popularne stały się takie produkty ostatnimi czasy. Coraz więcej osób korzysta z przeróżnych rozwiązań by nie tylko wspomóc swój trening, ale również pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie. Ten artykuł ma za zadanie przedstawić dokładnie czym są suplementy diety dla sportowców oraz to, jakie produkty możemy odnaleźć na rynku, które mogą okazać się przydatne zarówno dla amatorów, jak i osób, które już w kulturystyce trochę siedzą. Warto jest mieć dobrą świadomość tego, jak takie produkty działają ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo łatwo wejść w jakiś trend, nie mając dokładnie pojęcia czy tak naprawdę warto. Tutaj rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości. Zapraszam!

Na sam początek przedstawmy sobie dokładnie czym suplementy diety są – mają głównie na celu wspomagać nas w określonych sytuacjach poprzez dostarczanie składników odżywczych, których nasz organizm może właśnie potrzebować. Odżywki w połączeniu z odpowiednim treningiem i dietą mogą diametralnie wpłynąć na nasze efekty, dzięki czemu pojawią się one szybciej i mogą okazać się lepsze niż wcześniej. Warto mieć świadomość tego, że takie rozwiązania same w sobie nie są w stanie wiele dla nas zdziałać. Jeśli nieodpowiednio podejdziemy do tematu to może się po prostu skończyć tak, że wydamy niepotrzebnie pieniądze ponieważ nic z tego nie zyskamy. To też rozróżnia suplementy od produktów, które obiecują cuda na kiju – na takie rzeczy należy szczególnie uważać ponieważ mogą w sobie zawierać nielegalne, często szkodliwe składniki, które powodują efekt odwrotny od zamierzonego. Warto jeszcze zaznaczyć, że produkty takiego kalibru odnajdziemy w wielu specjalistycznych sklepach, jak https://sklep.kfd.pl/ – warto jest zawsze korzystać z takich miejsc jeśli już planujemy zakupy ponieważ mamy wtedy większą pewność, że określone rozwiązania są bezpieczne dla nas. Dodatkowo, możemy też często liczyć na fachową pomoc oraz dokładnie sprawdzić skład danego suplementu i jego dawkowanie.

Odżywki dla sportowców – co warto wybrać

Jeśli już zdecydujemy się na chęć skorzystania z odżywek dla sportowców to oczywiście istotne będzie to, jakie rzeczywiście mogą się okazać dla nas przydatne. Często to ostatecznie jest zależne od tego, czego dokładnie oczekujemy. Poniższa lista przykładów to produkty, które są szczególnie nastawione na osoby, które próbują pracować nad swoją muskulaturą, ale czują, że dotychczasowe efekty nie są jednak wystarczająco zadowalające. Są to suplementy, które można polecić zarówno osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z kulturystyką, jak i dla tych, którzy są wprawieni w boju i szukają dalszych sposobów.

Odżywki dla sportowców – białko

Najlepiej jest zawsze zacząć od klasyki – z pewnością każdy, nawet zielony w temacie będzie kojarzyć białko. Jest dla nas istotne ponieważ znajduje się w każdym żywym organizmie i wspomaga nas w wielu ważnych funkcjach jak magazynowanie żelaza czy transport tlenu wraz z krwią. Niedobór protein może być dla nas także bardzo szkodliwy! Oczywiście dla sportowca jest ważne to, jak wpływa na rozrost naszej masy mięśniowej. Uznaje się, że wraz z wyższym wysiłkiem fizycznym powstaje większe zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Może to stanowić ogromny problem dla osób, które starają się dostarczyć białko wyłącznie przez dietę, przez co zazwyczaj polecanym rozwiązaniem jest tutaj oczywiście korzystanie z suplementów. Na rynku odnajdziemy wiele rozwiązań jak chociażby białko roślinne (zazwyczaj z soi) polecane osobom, które spożywają jedynie dietę roślinną czy też białko jajeczne. Jednakże, najbardziej standardowym rozwiązaniem są proteiny pochodzące z mleka krowiego. Mówimy tutaj głównie o białku serwatkowym i produktach z niego powstałych: WPC (Whey Protein Concentrate) to inaczej koncentrat białka serwatki, które słynie szczególnie z dość wysokiego poziomu czystego białka w produkcie (około 80%) oraz stosunkowo niskiej ceny, co może przekonać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplami. Później mamy również WPI (Whey Protein Isolate) czyli izolat białka serwatkowego, które posiada około 90% czystego białka i na końcu WPH (Whey Protein Hydrolysate) – hydrolizat białka serwatki, który może mieć w sobie nawet do 100% białka w produkcie! Wiele osób w ostateczności wciąż wybiera WPC ponieważ jest wystarczająco dobre, nawet jeśli są inne opcje na rynku. Wybór ostatecznie pozostawiam wam.

Odżywki dla sportowców – Kreatyna

Jeśli białko jest suplementem numer jeden, to kreatyna jest z pewnością numerem dwa! Związek chemiczny powstały z trzech aminokwasów:

  • glicyna
  • metionina
  • arginina

Jest również polecana osobom, które pracują nad swoją muskulaturą głównie dzięki temu, że wpływa na rozrost mięśni oraz tworzenie się beztłuszczowej masy mięśniowej dzięki temu, że wspomaga wchłanianie się wody do naszych mięśni! Najbardziej popularną wersją jest monohydrat kreatyny, lub też monowodzian – jest to połączenie kreatyny z cząsteczką wody co oczywiście wspomaga wchłanianie do naszego organizmu. Oprócz tego odnajdziemy również inne wersje jak chociażby jabłczan kreatyny, czyli połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym – istnieje wiele wariantów na rynku. Jednakże, wiele osób zazwyczaj wybiera właśnie monowodzian dzięki swej prostocie.

Odżywki dla sportowców – odżywki przedtreningowe

Tutaj mamy z kolei zbiór określonych składników odżywczych w jednym opakowaniu. Głównym zadaniem odżywek przedtreningowych jest odpowiednie przygotowanie naszego organizmu do treningu. Z tego powodu natrafimy tutaj na takie składniki jak chociażby kofeina czy tauryna, które mają za zadanie dodać nam odpowiedniej dawki energii by jak najlepiej wyszły nam wszystkie ćwiczenia. Oprócz tego te suplementy mogą również zmniejszyć nasze uczucie bólu czy spowolnić nasze uczucie zmęczenia. Skład jest często zależny od producenta, dlatego warto jest dokładnie sprawdzić co dany produkt w sobie zawiera i czy jest to dla nas odpowiednie rozwiązanie.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, suplementy diety to na szczęście nic strasznego. Wystarczy tylko poświęcić kilka chwil by się przekonać co dany produkt może dla nas zrobić i czy rzeczywiście warto z takich rozwiązań korzystać. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z odżywkami dla sportowców to z pewnością można się właśnie zainteresować tymi trzema wyżej wymienionymi suplementami. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odżywki dla sportowców – czy warto je stosować?

Artykuł przeczytasz w: 5 min
0