Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Oczyszczacz powietrza – na co zwrócić uwagę decydując się na zakup?

oczyszczacz

Oddychanie – najbardziej prosta, podstawowa czynność, jaką wykonujemy. Jednak oddychanie świeżym i czystym powietrzem jest coraz trudniejsze. Wraz z alarmującymi statystykami na temat jakości powietrza w naszym otoczeniu, a także po kilku poważnych alarmach smogowych, wzrosła ogólna świadomość na temat tego, że stosowanie oczyszczaczy do powietrza staje się powoli koniecznością. Warto posiadać takie urządzenie tym bardziej, gdy borykamy się z nadmierną ilością wilgoci w domu. Oczyszczacz powietrza usuwa wilgoć, dlatego rozwiąże również problem zaparowanych szyb, okiennej rosy i pleśni na ścianach. To urządzenie przydatne na każdą porę roku.

Jak kupować oczyszczacz do powietrza?

Choć każdy z nas ma własne oczekiwania wobec pracy oczyszczacza powietrza, to musimy wiedzieć, jakimi kryteriami warto kierować się przy jego wyborze. Na pewno należy zwrócić uwagę na wydajność, czyli ilość powietrza, jaką może oczyścić w ciągu jednej godziny. Wydajność ma bezpośredni związek z powierzchnią, na jakiej dany oczyszczacz ma działać. Czasami producenci zdają się przeceniać możliwości ich produktu. Oceniajmy urządzenia rozsądnie i nie oczekujmy, że dane urządzenie będzie pracowało dwa razy wydajniej niż inny modele w podobnej cenie, nawet jeżeli taką informację daje producent. W pomieszczeniach o powierzchni 20 m^2sprawdzi się odświeżacz z przepływem na maksymalnym poziomie 170 m^3/h. Pamiętajmy, że powietrze między pokojami przemieszcza się w dość powolny sposób. Pojedyncze urządzenie jest w stanie oczyścić powietrze w jednym pokoju, nie zaś w całym domu. Sprawdzajmy, czy urządzenie posiada nocny tryb pracy, który znacznie redukuje dźwięki jego pracy. Niezwykle ważnym jest dobranie odświeżacza tak, by poradził sobie z zanieczyszczeniami, na których usunięciu zależy nam najbardziej. Chodzi tutaj o zastosowany system filtracji. Oczyszczacze powietrza mogą pomóc nam przy nadmiernej ilości kurzu, bakterii czy sierści zwierząt. Niektóre uwalniają nasz dom z obecności drobnoustrojów, a także z nadmiernej wilgoci. Odświeżacz, który oczyści nasz dom ze smogu, powinien usuwać pył zawieszony oznaczany jako PM2,5.

Zwykły odświeżacz vs jego ulepszona wersja

Na rynku znajdziemy również odświeżacze powietrza wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które polepszają jakość naszego otoczenia. W okresie grzewczym przydaje się funkcja nawilżania powietrza. Z kolei system jonizacji przywraca harmonię w naszym domu, wytwarzając jony ujemne – przydatne, gdy na co dzień otaczamy się elektroniką wytwarzającą nadmierną ilość jonów dodatnich. Użyteczna będzie również lampa UV, która zabija bakterie, grzyby i roztocza. Przydatny jest również czujnik zanieczyszczenia powietrza, który uruchamia urządzenie i automatycznie dostosowuje tryb jego pracy do aktualnego stanu powietrza w pomieszczeniu. Jak widać, posiadanie odświeżacza z funkcjami dodatkowymi jest o wiele bardziej korzystne – w ten sposób podnosimy komfort naszego życia oraz chronimy się przed wieloma czynnikami chorobotwórczymi.

Oczyszczacz dla alergików

Osoby uczulone na roztocza oraz inni alergicy najbardziej skorzystają na posiadaniu odświeżacza w swoim domu. Pozbędą się tych elementów, które wywołują u nich reakcję alergiczną. Warto zdecydować się na takie urządzenie, które oczyszcza powietrze z jak największej ilości alergenów – kurzu, pyłu, pleśni i grzybów oraz sierści zwierząt.

Konserwacja oczyszczaczy

Chcąc zadbać o sprawną pracę urządzenia najlepiej jest trzymać się wskazówek w instrukcji. Na pewno nie powinniśmy używać oczyszczacza bez umieszczenia w nim filtra. Nie należy również stosować brudnego filtra Untitled 1. Filtry powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, może być to raz do roku lub częściej. W niektórych modelach filtr wystarczy dokładnie wyczyścić, opłukać i wysuszyć aby mógł być dalej wykorzystywany. Konserwacja powinna być przeprowadzana regularnie – pamiętajmy o tym, by urządzenie było często czyszczone za pomocą zwilżonej ściereczki. Praca oczyszczacza zależy od tego, gdzie go postawimy. Starajmy się nie umieszczać go w kącie, na dywanie lub na sprzęcie AGD. W pomieszczeniu nie może panować zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Oczyszczaczy nie można stosować tam, gdzie wilgotność powietrza jest stale wysoka – mowa tutaj głównie o łazience. Ustawmy oczyszczacz tak, by zminimalizować ryzyko jego upadku lub wstrząsu.

Duży wybór oczyszczaczy powietrza w atrakcyjnych cenach można znaleźć w sklepie internetowym www.solokolos.pl. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczyszczacz powietrza – na co zwrócić uwagę decydując się na zakup?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0