Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Oczyszczacz powietrza – pomocnik w walce ze złym powietrzem

Zanieczyszczenie powietrza staje się faktem, z którym musimy się pogodzić. Już w czasach rewolucji przemysłowej można było dostrzec negatywny wpływ rozwoju cywilizacyjnego na samą cywilizację. Zaczęły się pojawiać choroby cywilizacyjne, a sytuacja wcale nie ulega poprawie. Obecnie dopiero zaczynamy podejmować działania środowiskowe, choć problem jest nam znany już od dłuższego czasu. Teraz też dostrzegamy negatywne konsekwencje naszego rozwoju. Jedną z nich jest oczywiście rosnąca ilość zanieczyszczeń powietrza oraz cyklicznie pogarszająca się jego jakość. Niewielu jeszcze zdaje sobie sprawę ze skali problemu oraz jego wpływu na nas, jako ludzi. Dziś odczarujemy nieco ten temat i przyjrzymy się bliżej kwestii problemów z zanieczyszczonym powietrzem i jak sobie z nimi poradzić. Zapraszamy do niniejszego artykułu.

Zanieczyszczenie powietrza – dlaczego jest tak groźne

Zanieczyszczenie powietrza to zjawisko, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wydaje nam się, że problem pojawia się w sezonie grzewczym, kiedy dostrzegamy mgłę w największych miastach, którą nazywamy smogiem. Tak naprawdę jednak zjawisko to towarzyszy nam cały czas.

Spalamy różnego rodzaju paliwa, które mają zasilać nasze samochody czy ogrzewać nasze domy oraz mieszkania. Nie da się jednak żadnego paliwa spalić całkowicie. Zawsze pozostaje pewnego rodzaju resztka, którą znamy jako pył zawieszony. Jest on bardzo niewielki, więc normalnie go gołym okiem nie dostrzeżesz, ale w dużych ilościach jest widoczny jako mgła o szarym odcieniu.

Ponieważ pył zawieszony jest nieduży, łatwo unosi się z powietrzem i zostaje wraz z nim wykorzystany. Dlatego też skutki zanieczyszczenia powietrza dotyczą nas wszystkich, bo tym powietrzem oddychamy.

Oczywiście są skutki zanieczyszczenia powietrza, którym nie możemy przeciwdziałać. Są to takie zjawiska jak globalne ocieplenie oraz zaburzenia flory roślinnej. Jednakże pewne skutki zanieczyszczenia powietrza dotyczą nas bezpośrednio. Pył zawieszony dostaje się bowiem wraz z powietrzem do naszego organizmu i jest wraz z krwią dystrybuowany do wszystkich komórek naszego działa. Zakwaszenie organizmu oraz obecność toksyn to kwestie mniej oczywiste, z których warto zdawać sobie sprawę. Bardziej groźne wydają się jednak bezpośrednie utrudnienia – astma, alergia, pylica a nawet choroba nowotworowa. Nie są to więc przelewki i warto zdawać sobie z tego sprawę.

Problem jest na tyle aktualny, że wielu specjalistów głowi się nad jego rozwiązaniem. Niemożliwe jest w krótkim czasie wprowadzenie zmian cywilizacyjnych, które odwrócą ten proces. Możliwe jest jednakże zadbanie o jakość powietrza na ograniczonym obszarze. Odpowiednim rozwiązaniem wydaje się być wdrożenie oczyszczacza powietrza. Jest o urządzenie, które zadba o jakość powietrza na ograniczonym obszarze.jakim jest nasz dom, mieszkanie lub biuro. Z drugiej strony jednakże dzięki temu dbamy o obszar, w którym spędzamy najwięcej czasu i regenerujemy się. Na czym polega praca oczyszczacza powietrza? Zapraszamy po odpowiedzi do kolejnych akapitów. Warto również zapoznać się z treścią opracowania dostępnego na stronie: https://urodaizdrowie.pl/oczyszczacz-powietrza-elegancki-gadzet-ktory-coraz-czesciej-staje-sie-koniecznoscia.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Przyjrzyjmy się teraz temu, jak działa oczyszczacz powietrza. W ten sposób uda nam się zrozumieć podstawy właściwego f

unkcjonowania tego produktu.

Sam oczyszczacz powietrza, choć ma skomplikowaną konstrukcję, to samą zasadę tego, jak działa, ma dość prostą. W wyniku pracy wentylatora, do sprzętu wciągane jest powietrze, które przechodzi przez system filtrów, zanim zostanie wypuszczone po drugiej stronie. Jak dokładnie działa oczyszczacz powietrza? Dzięki odpowiedniej szybkości powietrza, wytworzonej przez wentylator, większość pyłu zostaje zawieszone na filtrze. Stosuje się do tego celu filtry HEPA, czyli powstałe ze specjalnie zgrzewanego plastiku. Dzięki temu w samym filtrze powstają mikroszczeliny, które zatrzymują cząstki odpowiedniej wielkości. Powietrze przedostaje się bez problemu, ale był zawieszony zostaje na filtrze. W efekcie na drugą stronę przedostaje się jedynie powietrze oczyszczone. Skuteczność osiągana przez filtry HEPA nowszej generacji przekracza 99 % skuteczności filtracji, co oznacza, że możemy spodziewać się powietrza o znikomej szkodliwości. Większe zanieczyszczenia zablokuje ponadto filtr wstępny, czyli zwykła siatka, blokująca włosy czy duże cząstki. Z kolei części szkodliwych związków oraz zapachów pozbędzie się filtr węglowy, który również znajduje się w dobrym oczyszczaczu. W efekcie, otrzymujemy powietrze o nieporównywalnej jakości. Jeśli do tego mamy model, który posiada system czujników oraz wskaźników jakości powietrza i tryb automatyczny, możemy w ogóle nie zauważyć pracy oczyszczacza, a jedynie poczuć pozytywne efekty. Staje się to więc powoli sprzęt naprawdę konieczny w każdym domu.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Naszym zdaniem to źle zadane pytanie. Nie powinno ono brzmieć, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, ale raczej ile mogę zwlekać z zakupem. Podpowiadamy, że lepiej zainwestować jak najszybciej.

Nawet w kwestii tego, czy to pomaga, jeśli kupimy domowy oczyszczacz powietrza i czy warto go kupić, wypowiadają się specjaliści. Szereg alergologów zaznacza, że w skrajnych przypadkach to konieczność, z którą bezwzględnie należy się liczyć, jeśli nie chcemy pogłębienia alergii lub pojawienia się astmy. Czy to pomaga w walce z tymi przypadłościami? Czy warto zainwestować w domowy oczyszczacz powietrza? Część sprzętów dosłownie neutralizuje alergeny, więc odpowiedź nasuwa się sama i jest raczej dość oczywista i łatwa do przewidzenia.

Jak zrobić oczyszczacz powietrza

Pojawia się często temat oczyszczacza powietrza DIY, czyli jak zrobić oczyszczacz powietrza we własnym zakresie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dobrym pomysłem, ponieważ oszczędności, które da się w ten sposób osiągnąć są dość spore, a filtracja odczuwalna. Czy jednak ma to większy sens? Jak zrobić oczyszczacz powietrza? Czy oczyszczacz powietrza DIY zadziała tak, jak powinien?

Całość sprowadza się do odpowiedniego wentylatora oraz montażu filtrów, przez które będzie przechodzić powietrze. Nie wydaje się to temat skomplikowany, ale diabeł tkwi w szczegółach. Pierwszy problem to szybkość przepływu powietrza. W zależności od filtra, powinna być ona różna i nie za duża, by nie uszkodzić filtra i dobrze oczyścić powietrze. W jaki sposób zadbasz o to oraz jak ustalić optymalną szybkość? Tego niestety nie ujęto w żadnym poradniku. Ponadto jest spory problem z doborem filtra. Filtry HEPA do oczyszczaczy mają dokładną konstrukcję, którą my musimy w swoim modelu oddać, łącząc na przykład kilka filtrów. W zależności od połączenia, filtracja może być różna. Nigdy też nie będziemy pewni jakości filtrów sprzedawanych bezpośrednio na rynku.

Ostatnia sprawa to kwestie mierników oraz wskaźników. Implementacja takiego rozwiązania jest niezwykle ciężka i wymaga ogromnej wiedzy elektronicznej, której nie każdy posiada.

W efekcie sporo zaoszczędzisz, ale nie tylko pieniędzy na zakupie, ale przede wszystkim na wydajności i skuteczności. Raczej nie warto w taki sposób ryzykować i lepiej wybrać coś z rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczyszczacz powietrza – pomocnik w walce ze złym powietrzem

Artykuł przeczytasz w: 5 min
0