Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

O dbaniu o włosy słów kilka

kobieta

Bujne pukle, nawilżone, ciężkie włosy to marzenie większości kobiet. Niestety nieprawidłowa pielęgnacja, zbyt często używana suszarka i prostownica czy nawet intensywne wycieranie ręcznikiem po umyciu będą skutkowały połamanymi, wysuszonymi i naprawdę źle wyglądającymi włosami. Jak zaplanować odżywienie i regenerację swoich włosów? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Najlepiej jest rozpisać sobie najbliższe tygodnie oraz swój plan poprawy kondycji włosów. W pierwszej kolejności trzeba będzie pozbyć się złych nawyków, następnie nauczyć tych przynoszących odpowiednie korzyści, poznać substancje czynne w roślinach, które mają wpływ na wygląd włosów oraz wprowadzić niezwykle skuteczne i efektywne olejowanie. Zacznijmy więc od złych nawyków, jeżeli robisz jedną z poniższych rzeczy to możesz mieć pewność, że to m.in. z takich powodów twoje włosy są dalekie od ideału.

  • „szarpanie” włosów ręcznikiem podczas ich wycierania
  • codzienne mycie głowy,
  • codzienne suszenie i prostowanie bez preparatów zapewniających ochronę przed wysoką temperaturą,
  • prostowanie lub kręcenie lokówką wilgotnych włosów,
  • częste farbowanie/rozjaśnianie włosów,
  • używanie przypadkowo dobranych odżywek,
  • intensywne tapirowanie,

W wypadku bardzo zniszczonych włosów warto jest na jakiś czas zupełnie zrezygnować z ich stylizowania, dopóki włosy nie zostaną odpowiednio wzmocnione. Dobrym nawykiem będzie także wybieranie kosmetyków, które są pomocne przy konkretnych cechach naszych włosów. Jeżeli masz włosy przetłuszczające się to nie wybieraj kosmetyków przeznaczonych do włosów suchych lub odwrotnie. Dobrze przyjrzyj się swoim włosom, zanotuj ich charakterystyczne cechy i pod tym względem dobieraj odpowiednie kosmetyki do włosów. Warto również odwiedzić fryzjera w sprawie podcięcia końcówek (co również będzie mieć pozytywny wpływ na stan naszych włosów) i tam zapytać o profesjonalne preparaty a także poczytać sugestie innych kobiet na forach.

Zioła i oleje!

W naszej rozpisce pielęgnacyjnej powinno się również znaleźć miejsce na ziołową kurację. Nie bez powodu nasze mamy i babcie uwielbiały ziołowe płukanki i napary. Wśród substancji czynnych, które będą miały wpływ na jakość naszych włosów są m.in. flawonoidy, garbniki czy fenole. Które zioła wspomogą regenerację włosów? Przede wszystkim skrzyp polny, pokrzywa czy wierzbownica drobnokwiatowa. Bardzo istotne jest to, żeby napary pić bardzo regularnie, ponieważ tylko wtedy faktycznie będziemy w stanie zauważyć pierwsze pozytywne zmiany w przeciągu kilku tygodni. Oprócz picia warto również korzystać z ziołowych płukanek, najlepiej korzystając z naparu z pokrzywy, soku z brzozy lub czarnej rzepy. Napary bardzo dobrze wpływają na skórę głowy oraz cebulki włosowe i regularnie stosowane będą łagodziły wszelkie stany zapalne. Jeżeli chodzi o oleje natomiast to ich stosowanie pozwala odżywić włosy. W olejach można znaleźć m.in. kwasy tłuszczowe, minerały oraz witaminy. Wcieranie oleju we włosy i skórę głowy powoduje nie tylko ich regenerację, ale również np. szybszy wzrost oraz ograniczenie wypadania.

Jak olejować swoje włosy?

Wybieramy olejek, który najlepiej sprawdzi się w przypadku naszych włosów i odmierzamy jedną łyżkę stołową. Wcieramy olej zarówno we włosy (możemy rozprowadzać olej na całej długości włosów jak i same końcówki) jak i skórę głowy. Warto poświęcić na taki masaż kilka minut, żeby pobudzić skórę głowy do prawidłowego funkcjonowania. Olej zostawiamy na całą noc, a cały proces powtarzamy optymalnie dwa razy w tygodniu. Nie warto przesadzać ani z ilością oleju, ani częstotliwością olejowania. Przy odpowiednim zaangażowaniu i przestrzeganiu podstawowych zasad pielęgnacji zniszczonych włosów mamy niemal pewność, że proces ten zakończy się zachwycającym stanem naszych włosów od nasady po same końce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O dbaniu o włosy słów kilka

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0