Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nowy medyczny portal informacyjny

lekarz

Informacje, jakie można znaleźć na serwisach specjalizujących się w tematyce medycznej, są uzależnione od tego, do kogo są skierowane. Profilowanie tego typu stron służy przede wszystkim sprawnemu docieraniu przez użytkowników do niezbędnych wiadomości, porad, a także wyników badań. Są również portale przeznaczone wyłącznie dla lekarzy i farmaceutów. Dzięki precyzyjnym uszczegółowieniom dotyczącym grup docelowych, narzędzie to może być skonstruowane w taki sposób, że poruszanie się po nim jest sprawne i dostarcza ono wielu rzetelnych wiadomości.

Co można znaleźć na portalach specjalizujących się w tematach medycznych

Normy laboratoryjne wyników badań, ulotki leków, objawy, przebieg chorób oraz ich leczenie to obecnie najczęściej poszukiwane informacje przez internautów. Portal medyczny często zawiera również wskazówki i porady dotyczące macierzyństwa, przebiegu ciąży, zdrowia dziecka, życia seksualnego (w tym również antykoncepcji) oraz zagadnień z zakresu dietetyki czy zdrowego odżywiania. Czasami na specjalistycznych stronach internetowych można znaleźć bazy zamienników leków, wyszukiwarki lekarzy, kalendarium wydarzeń i sympozjów naukowych czy katalogi wyrobów medycznych. Niektóre z nich są branżowe, np. ortopedyczne, alergologiczne, fizjoterapeutyczne, psychiatryczne czy onkologiczne.

Zalety serwisów medycznych

Portale skierowane do lekarzy często zawierają archiwa bogate w materiały edukacyjne. Są też doskonałym miejscem do szybkiej wymiany informacji z lekarzami rozmaitych specjalizacji na terenie całego kraju, co jest szczególnie pomocne np. w przypadku niejednoznacznej diagnozy. Serwis zawierający rzetelną wiedzę, popartą doświadczeniem i badaniami naukowymi to bardzo wartościowy obszar wymiany opinii. Należy jednak pamiętać, że tego typu narzędzia są jedynie uzupełnieniem, a nie kompletnym kompendium wiedzy lekarskiej.

Logowanie się za pomocą numeru legitymacji lekarskiej zabezpiecza portale medyczne przed modyfikowaniem treści lub wyrażaniem opinii przez osoby niekompetentne. Prestiż serwisów lekarskich jest bardzo wysoki, ponieważ dostęp do treści medycznych dla przeciętnego użytkownika sieci jest selekcjonowany przez wykwalifikowany personel medyczny.

Czy internetowy serwis medyczny może zastąpić wizytę u specjalisty

Każda z nowoczesnych i profesjonalnych stron poświęconych tematyce medycznej zaopatrzona jest w notę prawną, która m.in. informuje, że zamieszczone na niej treści nie są sugestią do zaniechania poddania się zabiegowi medycznemu lub specjalistycznej konsultacji. Ważne również jest, by mieć świadomość, iż dawkowanie leków (szczególnie tych dostępnych na receptę) powinno być indywidualnie ustalone z lekarzem. Korzystanie z serwisów medycznych może być szczególnie przydatne, gdy np. recepta papierowa leku uległa zniszczeniu. Wówczas wystarczy odszukać nazwę preparatu w danym serwisie, by dostęp do jego pełnego opisu. Zweryfikowanie odczuwanych objawów chorobowych z tymi, które można znaleźć w medycznych portalach informacyjnych to również dobry sposób na przygotowanie się do wizyty u lekarza.

Joanna Jędrzejczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowy medyczny portal informacyjny

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0