Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nietrzymanie moczu u seniora – przyczyny, leczenie

senior

Nietrzymanie moczu polegające na jego niekontrolowanym wydalaniu często dotyka seniorów. Jakie są główne przyczyny tej dolegliwości u osób starszych? W jaki sposób można ją leczyć?

Dlaczego nietrzymanie moczu często dotyka seniorów?

Ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu rośnie wraz z wiekiem, dlatego dolegliwość ta częściej diagnozowana jest u seniorów niż u osób młodszych. Z tego powodu nietrzymanie moczu bywa również określane chorobą starczą.

Zwiększone ryzyko tej dolegliwości u seniorów powiązane jest głównie z mniejszą efektywnością i wydajnością pracy mięśni, nerwów oraz narządów wewnętrznych jak nerki, pęcherz moczowy. Sprzyjają jej dodatkowo różne choroby oraz niektóre leki.

Rodzaje nietrzymania moczu u osób starszych

U seniorów diagnozuje się różne formy nietrzymania moczu. Jakie z nich wykrywane są najczęściej?

Głównie jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, które określane jest też mianem inkontynencji stresowej. Dochodzi do niego na skutek osłabienia mięśni dna miednicy kontrolujących pracę cewki moczowej. Wypływ moczu pojawia się wtedy w przypadku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas śmiania się, kasłania, kichania, a w zaawansowanej dolegliwości nawet przy chodzeniu, zmianie pozycji ciała.

U seniorów również diagnozuje się naglące nietrzymanie moczu, które powoduje nagłe uczucie parcia na pęcherz, nietrzymanie moczu z przepełnienia, gdy pojawiają się trudności z przesyłaniem sygnałów o napełnieniu pęcherza.

Czynniki sprzyjające nietrzymaniu moczu u osób starszych

Do czynników zwiększających ryzyko nietrzymania moczu u seniorów zaliczane są:

Ciąża, poród i menopauza

W większości przypadków inkontynencja dotyczy kobiet, a według WHO problem ten ma nawet co trzecia kobieta. Wynika to głównie z dużego obciążenia mięśni miednicy przez ciążę, poród, a także przebytej menopauzy.

Przerost gruczołu krokowego

Dolegliwość ta rozwija się u mężczyzn w podeszłym wieku i powoduje zwiększone ryzyko inkontynencji.

Choroby neurodegeneracyjne

Diagnozowane częściej u seniorów choroby neurodegeneracyjne jak choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera, które upośledzają działanie nerwów, co prowadzi do nadreaktywności wypieracza i nagłych parć.

Ograniczenia ruchowe

Seniorzy mający problemy z samodzielną ruchomością częściej nie trzymają moczu. Wynika to głównie z trudności z dotarciem do toalety.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u seniorów?

Leczenie nietrzymania moczu u seniorów powinno przede wszystkim opierać się na indywidualnie dobranych metodach, które uwzględniają stan chorego.

Podstawa jest komfort seniora z inkontynencją, dlatego zaleca się stosowanie wyrobów chłonnych. Wkładki higieniczne dla starszych osób zalecane są wtedy, gdy są one mobilne, natomiast u osób z problemami z ruchomością, niesamodzielnych częściej stosuje się pieluchomajtki.

Wskazane są również codzienne ćwiczenia mięśni Kegla – mięśni dna miednicy, które odpowiadają za działanie cewki moczowej. Pomocna może być przy tym rehabilitacja urologiczna, uroginekologiczna prowadzona pod okiem specjalisty.

Leczenie nietrzymania moczu może również odbywać się przez zabiegi, na przykład podwieszenia szyi pęcherza moczowego, wszczepienia taśmy podtrzymującej cewkę, sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nietrzymanie moczu u seniora – przyczyny, leczenie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0