Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Najważniejsze zasady zdrowego żywienia

żywienie

By móc cieszyć się zdrowiem i smukłą linią trzeba zadbać o odpowiedni tryb życia oraz żywienia. Ruch i właściwie dobrane posiłki to podstawa zmian jakie należy wprowadzić jeśli troszczysz się o swoje ciało. Dzięki temu będziesz mógł zapobiec wielu ciężkim chorobom cywilizacyjnym takim jak: cukrzyca czy miażdżyca. Zmiany takie nie muszą oznaczać rewolucji w życiu czy diety pełnej wyrzeczeń. Od czego warto zacząć?

Coraz częściej naukowcy i lekarze biją na alarm z powodu znacznego wzrostu liczby osób dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nadwaga, cukrzyca typu II, miażdżyca i nowotwory. Na główne przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje się złe odżywianie i brak regularnego ruchu. Na co warto zwrócić uwagę by przy szybkim tempie życia, dbać również o swoje zdrowie?

Zdrowe i nie zdrowe – co należy jeść, a co wyeliminować z codziennej diety

W biegu i na szybko, często nieregularnie, tak właśnie wyglądają posiłki większości z nas. Korzystamy z półproduktów lub też gotowych dań. Niestety dla Twojego ciała jest to zabójcze. Nie da się od razu zmienić całkowicie jedzeniowych nawyków z dnia na dzień ale warto zacząć od kilku prostych zmian. Przede wszystkim zrezygnuj z kupowania gotowych posiłków, ponieważ zawierają duże ilości cukru i soli oraz sztucznych konserwantów. Ograniczyć jedzenie tłuszczów nasyconych, zastępując je tłuszczami roślinnymi. Zmniejsz również spożycie mięsa, które również sprzyja rozwojowi chorób krążeniowych. Warto zastąpić je produktami roślinnymi wysokobiałkowymi takimi jak soja, soczewica czy cieciorka. Pamiętaj również o spożywaniu odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Poza sezonem letnim możesz korzystać z mrożonek.

Jak przygotowywać zdrowe posiłki

Nie tylko to co jemy jest ważne ale również sposób przygotowywania samego posiłku. W naszej kuchni króluje smażenie: smażone kotlety schabowe, frytki, jajka sadzone, różnego rodzaju placki i racuchy. Niestety ten typ obróbki termicznej jedzenia jest bardzo ciężkostrawny a dodatkowo w wyniku utleniania tłuszczy powstają szkodliwe dla naszego organizmu związki. Choć smażenie jest łatwe i szybkie warto je zastąpić duszeniem potraw, pieczeniem, smaczne i zdrowe są również posiłki robione na parze. Do takiego gotowania warto mieć odpowiedni sprzęt np. garnki Tefal lub też szybkowar, który umożliwi Ci szybkie i łatwe przygotowywanie smacznych i zdrowych dań. Jeśli nie masz czasu na codzienne pichcenie, możesz przygotować posiłki wcześniej i np. zamrozić. To ułatwi Ci wprowadzanie zmian żywieniowych w życie.

Zadbaj o właściwe nawyki

Zdrowe jedzenie to nie wszystko, warto również byś pamiętał o kilku ważnych nawykach. Pij dużo wody, minimum 1.5 litra dziennie. Jedz regularnie 4-5 posiłków i staraj się nie podjadać w międzyczasie. Znajdź czas na wybraną przez Ciebie formę ruchu. Nie ważne czy będzie to jazda na rowerze, bieganie, taniec czy ćwiczenia na siłowni. Ważne jest przede wszystkim byś dbał o to by mieć na to czas regularnie przynajmniej 2 razy w tygodniu. Ponieważ nawet najlepiej dobrana dietę i najzdrowsze posiłki nie będą wstanie zastąpić aktywności fizycznej, która wzmacnia serca, polepsza krążenie i cieśninie krwi oraz wzmaga produkcję endorfin co przeciwdziała nerwicom i depresjom.

Warto zadbać o zdrowy tryb życia, nawet jeśli początkowo wiele rzeczy wydaje Ci się trudnych do wprowadzenia i regularnego kontynuowania. Jednak dzięki temu będziesz się czuć zdrowszy i silniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najważniejsze zasady zdrowego żywienia

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0