Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Najlepsze uczelnie w Polsce według światowego rankingu

uczelnia

W siódmej i ósmej setce najlepszych uczelni, według światowego rankingu znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ranking Szanghajski czy inaczej Lista Szanghajska (ARWU- Academic Ranking of World Universites) jest tworzony niezmiennie od 2003 roku i miejsce w nim znajdują najlepsze uczelnie wyższe na całym świecie. Warto zaznaczyć, że w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie, znajduje się aż osiem amerykańskich uczelni, w tym Harvard na pierwszym miejscu.

Jeżeli marzy Ci się nauką w najbardziej prestiżowych uczelniach z pierwszej dziesiątki, trzeba będzie zdecydować się na wyjazd na studia za granicę. Jeżeli zaś chcesz studiować w Polsce możesz wybrać Uniwersytet Warszawski lub Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się wyżej na liście niż te dwie Uczelnie Wyższe, które opisane są poniżej.

Jeżeli chcesz zobaczyć inne uczelnie i o nich poczytać, warto zajrzeć tu: http://www.uczelnie.pl/

Poniżej przedstawiamy tu dwie najlepsze uczelnie w Polsce, w tym jedną techniczną według rankingu szanghajskiego.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, AGH to  największa polska uczelnia techniczna, która powstała w 1919 roku.

W 2015 w ogólnoświatowym rankingu szkół wyższych, który został opracowany przez  hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas, AGH zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce, a na świecie zajęła trzysta osiemdziesiąte ósme miejsce.

W skład AGH wchodzi szesnaście wydziałów w tym wydział: Energetyki i Paliw, Metali Nieżelaznych, Odlewnictwa, Humanistyczny czy Wydział informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Ciekawostką jest, że na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej stoi parowóz towarowy Ty2-559, potocznie zwany Żyletą. Waży sto piętnaście ton i mierzy dwadzieścia trzy metry.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W zaszczytnej ósmej setce rankingu światowego, znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w skrócie UAM powołany w 1919 roku.

Pierwszą nazwą uczelni był Uniwersytet Polski w Poznaniu. W 1919 uczelnia otrzymała nazwę Wszechnica Piastowska. Nazwa zmieniała się jeszcze kilka razy, po to, aby ostatecznie w 1955 roku, uniwersytet dostał tę nazwę, która obowiązuje do dziś.

Na UAM kształcenie odbywa się na piętnastu wydziałach, wśród których znajduje się między innymi wydział: humanistyczny, chemiczny, historyczny, teologiczny czy wydział prawa i administracji. Studia odbywają się w trybach stacjonarnych i niestacjonarnych, a studiować można na trzech stopniach: I, II, i III.

Warto dodać, że UAM każdego roku, zajmuje trzecie lub czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni publicznych, które są przeprowadzane przez “Rzeczpospolitą” i  “Perspektywy”.

Według World University Rankings 2018 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest piątym, najlepszym uniwersytetem w Polsce.

W 2017 roku na tej uczelni, studiowało ponad czterdzieści tysięcy studentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najlepsze uczelnie w Polsce według światowego rankingu

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0