
W siódmej i ósmej setce najlepszych uczelni, według światowego rankingu znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ranking Szanghajski czy inaczej Lista Szanghajska (ARWU- Academic Ranking of World Universites) jest tworzony niezmiennie od 2003 roku i miejsce w nim znajdują najlepsze uczelnie wyższe na całym świecie. Warto zaznaczyć, że w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie, znajduje się aż osiem amerykańskich uczelni, w tym Harvard na pierwszym miejscu.
Jeżeli marzy Ci się nauką w najbardziej prestiżowych uczelniach z pierwszej dziesiątki, trzeba będzie zdecydować się na wyjazd na studia za granicę. Jeżeli zaś chcesz studiować w Polsce możesz wybrać Uniwersytet Warszawski lub Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się wyżej na liście niż te dwie Uczelnie Wyższe, które opisane są poniżej.
Jeżeli chcesz zobaczyć inne uczelnie i o nich poczytać, warto zajrzeć tu: http://www.uczelnie.pl/
Poniżej przedstawiamy tu dwie najlepsze uczelnie w Polsce, w tym jedną techniczną według rankingu szanghajskiego.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, AGH to największa polska uczelnia techniczna, która powstała w 1919 roku.
W 2015 w ogólnoświatowym rankingu szkół wyższych, który został opracowany przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas, AGH zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce, a na świecie zajęła trzysta osiemdziesiąte ósme miejsce.
W skład AGH wchodzi szesnaście wydziałów w tym wydział: Energetyki i Paliw, Metali Nieżelaznych, Odlewnictwa, Humanistyczny czy Wydział informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
Ciekawostką jest, że na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej stoi parowóz towarowy Ty2-559, potocznie zwany Żyletą. Waży sto piętnaście ton i mierzy dwadzieścia trzy metry.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
W zaszczytnej ósmej setce rankingu światowego, znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w skrócie UAM powołany w 1919 roku.
Pierwszą nazwą uczelni był Uniwersytet Polski w Poznaniu. W 1919 uczelnia otrzymała nazwę Wszechnica Piastowska. Nazwa zmieniała się jeszcze kilka razy, po to, aby ostatecznie w 1955 roku, uniwersytet dostał tę nazwę, która obowiązuje do dziś.
Na UAM kształcenie odbywa się na piętnastu wydziałach, wśród których znajduje się między innymi wydział: humanistyczny, chemiczny, historyczny, teologiczny czy wydział prawa i administracji. Studia odbywają się w trybach stacjonarnych i niestacjonarnych, a studiować można na trzech stopniach: I, II, i III.
Warto dodać, że UAM każdego roku, zajmuje trzecie lub czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni publicznych, które są przeprowadzane przez “Rzeczpospolitą” i “Perspektywy”.
Według World University Rankings 2018 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest piątym, najlepszym uniwersytetem w Polsce.
W 2017 roku na tej uczelni, studiowało ponad czterdzieści tysięcy studentów.