Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nadmierna suchość dłoni – jak sobie z nią poradzić?

dłonie

Skóra dłoni zawiera niewielką ilość gruczołów łojowych, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie dłońmi precyzyjnych czynności, jednak brak płaszcza lipidowego pozbawia skórę naturalnej warstwy ochronnej. Przesuszenie, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry dłoni może być spowodowane nadmiernym stosowaniem silnych detergentów, środków do mycia rąk oraz niekorzystnymi czynnikami pogodowymi takimi jak wiatr czy niska temperatura. Niedostateczna pielęgnacja może prowadzić do uszkodzeń naskórka i pękania skóry.

Ochraniaj

Nadmierna suchość dłoni jest szczególnie dokuczliwa w okresie jesienno-zimowym, co jest spowodowane niskimi temperaturami, które przyspieszają utratę wody z komórek skóry oraz bezpośrednio uszkadzają komórki poprzez odmrożenia. Dlatego tak istotne jest noszenie rękawiczek nawet wtedy, kiedy nie ma ujemnych temperatur na zewnątrz. Ta sama zasada dotyczy się stosowania jednorazowych rękawiczek podczas sprzątania. Nikt z nas nie zastosowałby silnego detergentu używanego do mycia łazienki na skórę twarzy czy przedramienia. Dlaczego więc nie mamy obaw, by zezwalać na kontakt skóry rąk z tym środkiem? Szczelne rękawiczki powinny być najlepszym przyjacielem pani domu, nawet podczas mycia okien czy zmywania naczyń.

Myj często, ale łagodnymi preparatami

Skórę dłoni oczyszczamy kilkakrotnie razy częściej niż reszty ciała. Zwykły preparat do mycia rąk, który stoi w twojej łazience, zamień na łagodny preparat hipoalergiczny. Zadbaj, aby w kuchni oprócz płynu do mycia naczyń pojawił się ten dedykowany do mycia rąk. Jeśli w twojej pracy niezbędne jest częste stosowanie preparatów odkażających, zadbaj, aby były one wzbogacone o substancje nawilżające. Pozwoli ci to ograniczyć uszkodzenie skóry i zużycie kremu nawilżającego.

Nawilżaj

Wrażliwą skórę rąk w okresie, kiedy jest przesuszona, powinniśmy nawilżać 3-4 razy dziennie, aby wspomóc jej regenerację. Zadbaj, żeby małe tubki kremu znalazły się w miejscach, które pozwolą ci łatwo po niego sięgnąć i będą przypominać o jego stosowaniu – np. w torebce, na biurku w pracy, w kuchni, obok łóżka w sypialni. W ciągu dnia najlepiej stosować lekkie kremy ulegające natychmiastowemu wchłonięciu, natomiast na noc bogate kremy ożywiające. Stosuj dermokosmetyki, hipoalergiczne, dostępne w aptece. Jednym z takich preparatów jest Bephanten Sensiderm Daily Care, który zapewnia długotrwałe nawilżenie, wzmacnia barierę ochronną i wspiera prawidłową mikroflorę skóry. Zawiera olej z rokitnika, który wspomaga regenerację naskórka i hamuje nadmierną ucieczkę wody ze skóry oraz prowitaminę B5 wspomagającą proces regeneracji skóry. Więcej informacji o tym produkcie znajdziesz na https://www.bepanthen.pl/. Należy pamiętać, że nadmierna suchość może być pozornie mylona z chorobami skóry. Zalicza się do nich m.in. łuszczycę, wyprysk alergiczny, egzemę oraz grzybicę. Głównymi objawami takich schorzeń jest zaczerwienienie skóry, suchość, jej łuszczenie się, pęcherze, świąd i pieczenie. Jeśli zastosowane powyżej rady nie poprawiają stanu twojej skóry, warto wybrać się do dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nadmierna suchość dłoni – jak sobie z nią poradzić?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0