Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nadkwasota żołądka – dlaczego trzeba ją leczyć?

układ trawienny

Nadkwasota żołądka to jedna z tych dolegliwości, które chociaż nie są najgroźniejsze dla organizmu człowieka, to bywają bardzo uciążliwe i powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Myślisz, że nie da się jej wyleczyć? Mylisz się! Informacje o tym jak walczyć z tym problemem, jakie leki neutralizujące nadmiar kwasów żołądkowych wybrać i jakie kroki podjąć, by raz na zawsze wyleczyć swój układ pokarmowy, znajdziesz w tym artykule.

Czym właściwie jest ta nadkwasota?

Nadkwasota żołądka to, w dużym uproszeniu, dyskomfort wynikający z uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Jej ubytki powodują, że  sole żołądkowe, które mają na celu rozkładanie pokarmu, podrażniają ściany żołądka, a w rezultacie pojawiają się dolegliwości takie jak:

 • Zgaga
 • Wymioty
 • Nudności
 • Ból brzucha

Przyczyna nigdy nie jest jednoznaczna

Przyczyn nadkwasoty może być bardzo wiele, gdyż wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danego organizmu, stylu życia oraz tego jak dbasz o swoje zdrowie. M.in. wywoływać ją może:

 • Nadużywanie alkoholu
 • Picie zbyt dużych ilości mocnej kawy i herbaty
 • Nikotyna
 • Zła dieta
 • Przyjmowanie niektórych leków
 • Stresujący tryb życia

Czy nadkwasotę da się wyleczyć?

Sposoby leczenia nadkwasoty żołądka są równie wielowariantowe jak jej przyczyny, jednak nie powinno się eksperymentować z nimi samemu. Najlepszym wyjściem, w przypadku zauważenia u siebie nieprawidłowości układu pokarmowego, jest wizyta u specjalisty, który oceni stan zdrowia. Pamiętaj, że problemy w tym obszarze to sprawa bardzo indywidualna , więc nie ma żadnej pewności, że to co pomaga Tobie, pomoże też znajomym czy odwrotnie. Ważne jest więc, by po konkretnych zaleceniach lekarza wykonać kompleksowe badania, np. morfologię, badanie moczu, usg jamy brzusznej, a następnie udać się z nimi powrotnie na konsultację, by otrzymać wskazówki odnośnie leczenia.

Wybór środków leczących nie jest prosty

Sposób leczenia również musi być dopasowany indywidualnie, aby zadziałał i przyniósł ulgę. Czego więc możesz się spodziewać? Oczywiście istnieją domowe sposoby, które wspierają układ pokarmowy, jednak najczęściej stosowane są leki na nadkwasotę żołądka. Mogą występować w różnej formie, np. jako:

 • Płyny
 • Tabletki do rozpuszczania
 • Tabletki do ssania
 • Kapsułki do połykania

W aptekach spotkać można leki neutralizujące wydzielanie soku żołądkowego bez recepty, które same w sobie nie są złe, jednak nieodpowiednio stosowane mogą sprawić, że poczujesz się gorzej, więc samodzielne eksperymenty nie są najlepszym wyjściem. Leki neutralizujące kwas solny w organizmie są zwykle dość silnymi specyfikami, dlatego ich dawkowanie musi być dobrane odpowiednio do schorzenia, stąd też konieczna jest tutaj pomoc lekarza lub farmaceuty.

Zgaga nie bierze się znikąd!

Jednym z najpopularniejszych objawów, które wywołuje nadkwasota żołądka jest zgaga Jest to problem powszechny dlatego, leki na zgagę, dostępne najczęściej w postaci pastylek do ssania, można kupić bez recepty w aptekach, supermarketach, drogeriach, a nawet  na stacjach benzynowych. Warto jednak mieć na uwadze, że to tylko środki doraźne, które pomogą Ci na chwilę, a nieleczony problem wróci.

Nigdy nie zapominaj, że…

Twój główny problem to nie zgaga czy nudności tylko nadkwasota żołądka. Leki bez recepty mogą być użyteczne podczas całej farmakoterapii, jednak tylko wtedy gdy znajdujesz się pod opieką lekarza, więc  nigdy nie zapominaj o profesjonalnej konsultacji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nadkwasota żołądka – dlaczego trzeba ją leczyć?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0