Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Na zdrowie!

krew

W życiu nie ma wartości większej niż zdrowie. Można mieć wszystko inne, ale gdy zdrowia zabraknie, wszystko inne straci sens. Jak to Kochanowski napisał „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie, Widzi na jawie, I sam to powie, Że nic nad zdrowie.”

Pomimo, że nauka idzie do przodu i naukowcy wynajdują coraz to nowe sposoby na walkę z chorobami, choroby wciąż istnieją. Czy istnieje szansa żeby nie zachorować? Na to pytanie chyba nie da się odpowiedzieć. Istnieje jednak sposób na to, aby regularnie kontrolować stan swojego zdrowia i odpowiednio wcześnie zareagować. Wiele osób przez codzienną prac i obowiązki zapomina o tym, aby zadbać o siebie. Do lekarza udajemy się tylko i wyłącznie wtedy, gdy coś konkretnie zaczyna dawać o sobie znaki, a objawy są już bardzo poważne. A warto reagować wcześniej – zanim te objawy przyjdą, lub gdy są jeszcze mało nasilone. Nie da się zbadać wszystkiego – jeśli mielibyśmy to zrobić musielibyśmy być u lekarza codziennie. Istnieją jednak pewne badania ogólne, które można co jakiś czas wykonywać. Są one dość tanie i szybkie, dlatego praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić.

Jakie badanie diagnostyczne warto wykonać?

Pierwszym i najbardziej podstawowym badaniem, które pozwala wyłapać wiele nieprawidłowości w początkowym stadium jest badanie krwi. Pozwala szybko sprawdzić ogólny stan organizmu. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badania krwi i mieć ogólny obraz kondycji swojego organizmu. Większość chorób będzie zauważalna właśnie w krwi. A dla tych którzy boją się strzykawek – nie ma czego. Pobieranie krwi ani trochę nie boli. Ponadto w niektórych miejscach można poprosić o pobranie z opuszka palca.

Co jaki czas robić badania diagnostyczne?

Najlepiej raz w roku. Oczywiście jest to zależne od tego, jakie badanie chcemy wykonać, czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka oraz czy istnieje do tego powód.

Gdzie wykonać badania diagnostyczne?

Wiele punktów i placówek medycznych oferuje tak podstawowe badania. Badania diagnostyczne obejmują spirometrię, ENG, Holtera, OCT, badanie audiometryczne, badanie pola widzenia, biopsje piersi, tarczycy, rezonans magnetyczny, mammografie, EKG, EEG, echo serca czy USG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na zdrowie!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0