Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?

kolano

Ból kolana to bardzo częsta dolegliwość, którą powodują najczęściej urazy, infekcje, choroby reumatyczne lub zapalenie ścięgien. Powoduje to dyskomfort, bo najprostsze czynności, jak np. wchodzenie po schodach, stają się problemem. Przeszywający ból kolan może wywołać też choroba zwyrodnieniowa stawów oraz artretyzm.

Ból kolana przy chodzeniu wywołany poważnym urazem lub przetrenowaniem

Ból kolana najczęściej pojawia się na skutek urazu takiego jak złamanie rzepki lub kości piszczelowej. Trudności z chodzeniem mogą wystąpić także po intensywnym wysiłku fizycznym, np. bieganiu. Ból po wewnętrznej stronie kolana może świadczyć o uszkodzonej łąkotce. Staw kolanowy może się przemieścić, np. na skutek wypadku samochodowego lub upadku z wysokości. W lekkich urazach pomaga zazwyczaj włożenie nogi w elastyczny stabilizator kolana i smarowanie maścią przeciwbólową na stłuczenia i kontuzje. W poważniejszych przypadkach, jakich jak złamania, niezbędna jest pomoc lekarza.

Ból kolana przy prostowaniu i zginaniu wywołany chorobą reumatyczną

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) powoduje, że na kolanie robi się obrzęk, a skóra jest silnie zaczerwieniona lub sina. W przebiegu choroby bardzo charakterystyczna jest poranna sztywność stawu, która może trwać nawet godzinę. Ból nasila się przy zginaniu i prostowaniu kolana. Chorobie zazwyczaj towarzyszy stan podgorączkowy i osłabienie.

Ból kolana w nocy wywołany zwyrodnieniem stawów, zapaleniem i artretyzmem

Silny i uporczywy ból kolana może powodować choroba zwyrodnieniowa stawów, którą powoduje za wczesne zużycie się chrząstki stawowej. Kości zaczynają ocierać się o siebie, co powoduje dyskomfort przy najprostszych czynnościach, takich jak chodzenie po schodach. Ból osiąga największe natężenie nocą. Zmiany zwyrodnieniowe mogą pojawić się z powodu nadwagi, regularnego biegania w butach, które nie amortyzują wstrząsów lub przeciążeń spowodowanych np. dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Przyczyną zapalenia stawu rzepkowo-udowego, inaczej kolana kinomana, jest nierównomierna praca kolan. Na tą przypadłość najbardziej narażone są osoby z siedzącym trybem życia oraz kobiety chodzące w szpilkach. Artretyzm to choroba spowodowana zbyt dużym stężeniem kwasu moczowego we krwi, który odkłada się w obrębie stawu, np. kolanowego. Powoduje to silny, przeszywający ból, który nasila się w nocy.

Ból kolan a infekcja bakteryjna

Infekcje bakteryjne kolana powodują najczęściej urazy, które spowodowały okaleczenie. Na skórze pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, a wysoka temperatura ciała może sygnalizować zakażenie. Do infekcji dochodzi w czasie np. podawania do kolana leków na wzmocnienie chrząstki stawowej w niehigienicznych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0