Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Mniszek lekarski – czy rzeczywiście pomaga w walce z rakiem? Właściwości rośliny

mniszek

Od niedawna większość ogrodników przestała traktować mniszka lekarskiego jako chwast. Dowiedziono bowiem, że roślina ta posiada wiele cennych właściwości: leczy i chroni organizm oraz wzmacnia odporność. Istnieją również teorie, że może niszczyć komórki nowotworowe, przez co utożsamia się go ze środkami chemioterapeutycznymi. Ile jest w tym prawdy? Na co mniszek rzeczywiście pomaga, a co jest mitem? Odpowiadamy w artykule.

Składniki zawarte w mniszku lekarskim

Mniszek lekarski posiada wiele cennych dla zdrowia składników. Porcja 100 g dostarcza prawie 50 proc. zapotrzebowania dziennego na witaminę A, 20 proc. zapotrzebowania w witaminę E i żelazo oraz 10 proc. w magnez. Warto więc rozpocząć uprawę mniszka w swoim ogrodzie.

Mniszek lekarski: na wątrobę, trawienie i cukrzycę

Roślina zawiera gorzkie substancje, które regulują produkcję żółci – poprawiają także przemianę tłuszczu. Mniszek lekarski pomaga w odbudowie wątroby, jest środkiem moczopędnym (pozytywne działanie na nerki), wspomaga trawienie. Działa również rozkurczowo oraz stymuluje ilość cukru we krwi. Mniszek można spożywać w formie naparu, soku lub sałatki.

Naturalny środek, który oczyszcza i wzmacnia organizm – mniszek

Nie każdy wie, że korzeń mniszka również posiada wiele cennych właściwości. Można go stosować podobnie do żeń-szenia, w stanach osłabienia organizmu – roślina przywróci energię. Poza tym mniszek wzmacnia nerki, trzustkę, jelita, żołądek, wątrobę i śledzionę. Co więcej, usuwa również z organizmu substancje trujące, dlatego może być zastosowany podczas detoksu. Mniszek zaopatruje organizm w potas i mimo działania moczopędnego, nie prowadzi do niedoboru i wypłukiwania minerałów.

Zewnętrznie stosowany również ma zbawienne działanie. Wspomaga leczenie wszelkich odcisków, brodawek czy zrogowaceń.

Mniszek lekarski: środek antybakteryjny, przeciwzapalny i odżywczy

Poza powyższymi właściwościami, mniszek może być stosowany także jako środek antybakteryjny oraz w walce ze stanami zapalnymi – m.in. do leczenia ran czy zwalczania infekcji. Polecany jest także na wszelkiego rodzaju miejsca po ukąszeniach owadów.

Poza działaniem doraźnym, mniszek może być wykorzystywany także w profilaktyce, ponieważ zaopatruje organizm w mnóstwo witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, czy związków roślinnych.

Czy mniszek lekarski ma działanie przeciwnowotworowe?

Medycyna powoli, ale nieprzerwanie dostarcza nowych dowodów na działanie tradycyjnych ziół w walce z nowotworami. W ostatnich latach pojawiły się także badania na temat mniszka lekarskiego, a konkretnie – naparu z jego liści. Testy wykazały, że napar z liści mniszka – regularnie stosowany – zmniejszył u badanych liczbę komórek nowotworowych (badanie raka piersi oraz prostaty). Przy zastosowaniu naparu z korzenia mniszka natomiast, teoria ta nie sprawdziła się.

Kolejne badania wykazy, że napar z korzenia działa z kolei na komórki białaczkowe. Okazało się, że substancje zawarte w tej części rośliny, doprowadzają do obumierania komórek rakowych. Co ciekawe, substancje te nie zniszczyły zdrowych komórek.

Istnieje wiele badań, w których dowiedziono niezwykłego wpływu mniszka lekarskiego na komórki rakowe. Dlatego też mniszek został uznany za roślinę cenną w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów. Jednak od naukowych badań do potwierdzenia skuteczności działania w praktyce, może być daleko. Dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy na własną rękę stosować ziołolecznictwa czy przerywać leczenia prowadzonego sprawdzonymi metodami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mniszek lekarski – czy rzeczywiście pomaga w walce z rakiem? Właściwości rośliny

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0