
Od niedawna większość ogrodników przestała traktować mniszka lekarskiego jako chwast. Dowiedziono bowiem, że roślina ta posiada wiele cennych właściwości: leczy i chroni organizm oraz wzmacnia odporność. Istnieją również teorie, że może niszczyć komórki nowotworowe, przez co utożsamia się go ze środkami chemioterapeutycznymi. Ile jest w tym prawdy? Na co mniszek rzeczywiście pomaga, a co jest mitem? Odpowiadamy w artykule.
Składniki zawarte w mniszku lekarskim
Mniszek lekarski posiada wiele cennych dla zdrowia składników. Porcja 100 g dostarcza prawie 50 proc. zapotrzebowania dziennego na witaminę A, 20 proc. zapotrzebowania w witaminę E i żelazo oraz 10 proc. w magnez. Warto więc rozpocząć uprawę mniszka w swoim ogrodzie.
Mniszek lekarski: na wątrobę, trawienie i cukrzycę
Roślina zawiera gorzkie substancje, które regulują produkcję żółci – poprawiają także przemianę tłuszczu. Mniszek lekarski pomaga w odbudowie wątroby, jest środkiem moczopędnym (pozytywne działanie na nerki), wspomaga trawienie. Działa również rozkurczowo oraz stymuluje ilość cukru we krwi. Mniszek można spożywać w formie naparu, soku lub sałatki.
Naturalny środek, który oczyszcza i wzmacnia organizm – mniszek
Nie każdy wie, że korzeń mniszka również posiada wiele cennych właściwości. Można go stosować podobnie do żeń-szenia, w stanach osłabienia organizmu – roślina przywróci energię. Poza tym mniszek wzmacnia nerki, trzustkę, jelita, żołądek, wątrobę i śledzionę. Co więcej, usuwa również z organizmu substancje trujące, dlatego może być zastosowany podczas detoksu. Mniszek zaopatruje organizm w potas i mimo działania moczopędnego, nie prowadzi do niedoboru i wypłukiwania minerałów.
Zewnętrznie stosowany również ma zbawienne działanie. Wspomaga leczenie wszelkich odcisków, brodawek czy zrogowaceń.
Mniszek lekarski: środek antybakteryjny, przeciwzapalny i odżywczy
Poza powyższymi właściwościami, mniszek może być stosowany także jako środek antybakteryjny oraz w walce ze stanami zapalnymi – m.in. do leczenia ran czy zwalczania infekcji. Polecany jest także na wszelkiego rodzaju miejsca po ukąszeniach owadów.
Poza działaniem doraźnym, mniszek może być wykorzystywany także w profilaktyce, ponieważ zaopatruje organizm w mnóstwo witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, czy związków roślinnych.
Czy mniszek lekarski ma działanie przeciwnowotworowe?
Medycyna powoli, ale nieprzerwanie dostarcza nowych dowodów na działanie tradycyjnych ziół w walce z nowotworami. W ostatnich latach pojawiły się także badania na temat mniszka lekarskiego, a konkretnie – naparu z jego liści. Testy wykazały, że napar z liści mniszka – regularnie stosowany – zmniejszył u badanych liczbę komórek nowotworowych (badanie raka piersi oraz prostaty). Przy zastosowaniu naparu z korzenia mniszka natomiast, teoria ta nie sprawdziła się.
Kolejne badania wykazy, że napar z korzenia działa z kolei na komórki białaczkowe. Okazało się, że substancje zawarte w tej części rośliny, doprowadzają do obumierania komórek rakowych. Co ciekawe, substancje te nie zniszczyły zdrowych komórek.
Istnieje wiele badań, w których dowiedziono niezwykłego wpływu mniszka lekarskiego na komórki rakowe. Dlatego też mniszek został uznany za roślinę cenną w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów. Jednak od naukowych badań do potwierdzenia skuteczności działania w praktyce, może być daleko. Dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy na własną rękę stosować ziołolecznictwa czy przerywać leczenia prowadzonego sprawdzonymi metodami.