Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Młody zielony jęczmień i jego prozdrowotne właściwości

jęczmień pole

Młody jęczmień od kilku lat przeżywa okres ogromnego zainteresowania. Głównie za sprawą swoich domniemanych właściwości odchudzających i drogocennych składników odżywczych, o których można przeczytać w sieci. Zielony jęczmień posiada jednak zdecydowanie więcej właściwości, o których warto wiedzieć.

Jak powstaje zielony jęczmień

Jęczmień to znane wszystkim zboże pochodzące z rodziny tzw. wiechlinowatych. Przyjmuje się, że obecnie istnieje około dwudziestu pięciu jego gatunków. Jednak jęczmień, o którym mówi się najwięcej, to zboże w początkowej fazie jego wzrostu, a dokładnie to siedmiodniowe jego łodygi, które najpierw się ścina, opłukuje, by następnie wycisnąć z nich sok. Kolejny etap to odparowanie wody pod ciśnieniem. W taki sposób otrzymywany jest zielony jęczmień w postaci proszku. To właśnie ta postać jest najczęściej spotykana na rynku.

Poznaj 9 dobroczynnych właściwości młodego jęczmienia

 • Oczyszczanie organizmu. A wszystko za sprawą błonnika w postaci zarówno rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej, w który młody jęczmień jest niezwykle bogaty. Dzięki temu możemy przyspieszyć metabolizm, który pozwala na usuniecie z organizmu toksyn i obniżyć stężenie cholesterolu, a ponadto korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego.
 • Po drugie odkwaszanie, które w ostatnich stało się niezwykle popularne. Pomijając jednak kwestie mody, zielony jęczmień, dzięki niezwykle wysokiej zawartości chlorofilu, pozytywnie wpływa na zachowanie odpowiedniego pH w organizmie poprzez regulację jego gospodarki zasadowo-kwasowej. Dzięki temu może łagodzić również stany zapalne żołądka.
 • Pomoc odchudzającym to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych (chociaż niekoniecznie najważniejsza) właściwość zielonego jęczmienia, która nierozerwalnie wiąże się ze wspomnianymi już błonnikiem i chlorofilem. Błonnik pozwala organizmowi na oczyszczenie z toksyn, wspomaga perystaltykę jelit, a tym samym zapobiega zaparciom. Skutkuje to zdecydowanie lepszym przyswajaniem przez organizm wartości odżywczych. Chlorofil, natomiast, dzięki utrzymaniu równowagi zasadowo- kwasowej wspomaga także utrzymanie prawidłowej wagi. Co istotne, młody jęczmień stosowany na 15-20 minut przed posiłkiem powoduje uczucie sytości, dzięki czemu zjada się mniejsze porcje posiłków.
 • Wspomaga procesy leczenia. Tak przynajmniej wskazują osoby zajmujące się badaniami nad młodym jęczmieniem. Spożywanie zielonego jęczmienia może mieć niezwykle pozytywny wpływ na organizm i pobudzenie jego zdolności do samoleczenia.
 • Po piąte może pomagać w anemii. Chlorofil nie tylko pobudza produkcję hemoglobiny we krwi, co skutecznie wpływa na zapobieganie anemii bądź szybsze jej wyleczenie, ale także odpowiada za wzmacniacie naczyń krwionośnych oraz samego serca.
 • Pomaga w stresie, a przynajmniej pozwala na jego zmniejszenie nawet w codziennych sytuacjach. Dzieje się tak za sprawą magnezu, który zawarty jest w zielonym jęczmieniu i który wykazuje niezwykle dobroczynne działanie na układ nerwowy.
 • Przyjaciel urody. Zielony jęczmień wśród swoich właściwości posiada również zwalczanie wolnych rodników, a więc pomaga w spowalnianiu procesów starzenia. Równocześnie dotlenia krew, wpływa na usuwanie toksyn, zwalcza stany zapalne. Wszystko to przedkłada się na samopoczucie, ale także wpływa na poprawę stanu skóry, włosów czy paznokci.
 • Po ósme zwalcza stany zapalne i ma silne właściwości antybakteryjne. Odpowiada za to chlorofil zawarty w jęczmieniu. Pomaga on nie tylko eliminować stany zapalne od wewnątrz organizmu (np. żołądka stawów czy jamy ustnej), ale także te zewnętrzne, a więc przyspiesza gojenie się ran czy choćby pomaga walczyć z trądzikiem.
 • Dziewiątą właściwością będą wszystkie te, które nie zostały wymienione powyżej, a jest ich jeszcze sporo. Właściwości młodego jęczmienia to tak naprawdę temat rzeka, a na stronach internetowych takich jak Naturalnemetody.pl można znaleźć kompendium wiedzy o jęczmieniu, jego potencjalnym wpływie na zdrowie i samopoczucie oraz jego zastosowaniach dla zdrowia i urody.

1 komentarz
 1. Kuba pisze:

  Zielony jęczmień to naprawdę świetny produkt, który pomoże nam lepiej zadbać o nasz organizm i oczyścić go. Musimy pamiętać jednak aby produkt z którego korzystamy był dobrej jakości. Często na rynku spotyka się sproszkowany sok z liści młodego jęczmienia, który ma niemal znikome właściwości przypisywane zielonemu jęczmieniowi.

  Bardzo dobry artykuł
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Młody zielony jęczmień i jego prozdrowotne właściwości

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1