Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Młody jęczmień – jakie ma właściwości?

jęczmień

Zielony jęczmień, zwany też młodym jęczmieniem, to obecnie hit wśród zdrowej żywności. Jak się jednak okazuje roślina ta nie została wcale odkryta w dwudziestym pierwszym wieku, lecz w tymże wieku została po prostu odkryta na nowo. Poznajmy fantastyczne właściwości zielonego jęczmienia.

Witaminowa bomba w zbożach

Zboża to rośliny uprawne, które wykorzystuje się między innymi w przemyśle spożywczym, konsumpcyjnym, młynarskim, czy gorzelniczym. Wyrabia się z nich głównie takie produkty jak pieczywa, mąki, kasze, oleje, syropy i wódki. Wśród zbóż, które uprawnia się na świecie najliczniej wymienia się: kukurydzę, ryż, pszenicę, jęczmień, proso, sorgo, owies, żyto, pszenżyto. W zbożach kryją się pierwiastki pełniące funkcję mikroelementów i makroelementów oraz związki takie jak minerały i witaminy, głównie witaminy z grupy B.

Zielony jęczmień jako superfood

Mianem superfood nazywa się produkty spożywcze bogate w cenne dla zdrowia i urody substancje. Wśród znanych i lubianych superfood znajdują się przykładowo malina, jeżyna, jagoda, poziomka, mniszek pospolity, czarny bez, czosnek, czystek, melisa, żeń-szeń, czy dzika róża. Do tego grona bez wątpienia zalicza się również zboże określane jako zielony jęczmień.

Kilka słów o zielonym jęczmieniu

Jęczmień stanowi zboże obejmujące mniej więcej czterdzieści gatunków traw jednorocznych i trwa wieloletnich. Najpopularniejszy to jęczmień pospolity, aczkolwiek robiący ostatnio furorę to jęczmień zielony. Zielony jęczmień występuje przeważnie w formie proszku i w formie tabletek. Proszek można dodać do dań lub po prostu do napojów, trzeba jednak je szybko zjeść lub wypić, bo po chwili traci on swoje właściwości. Najlepiej dodawać te zboże do soku a nie do wody, bo odznacza się ono gorzkim i trawiastym smakiem. Tabletki stosuje się jak każdy inny suplement diety, czyli regularnie, aby przynosił efekty. Cena sproszkowanego zielonego jęczmienia oscyluje między 100 złotych a 200 złotych, z kolei cena zielonego jęczmienia w formie tabletek wynosi mniej więcej 30 złotych.

Sprawdź młody jęczmień w AleZielonySklep.pl.

Właściwości zielonego jęczmienia

Zielony jęczmień zawiera, jak sama nazwa wskazuje, wiele chlorofilu, czyli zielonego barwnika zapewniającego kolor roślinom. Chlorofil budową przypomina hem, który nadaje kolor krwi, bo w centrum układu porfirynowego chlorofilu znajduje się magnez, a w centrum układu porfirynowego hemu znajduje się żelazo. Chlorofil zawarty w zielonym jęczmieniu stymuluje układ immunologiczny, neutralizuje toksyny, wzmacnia naczynia krwionośne, leczy anemię oraz wspiera działanie nadnerczy, nerek i tarczycy. Zielony jęczmień zawiera również błonnik, który działa pobudzająco na trawienie, efektem czego rzutuje ma odchudzanie. Co ciekawe, zielony jęczmień jest nie tylko bogaty w pożyteczne substancje, ale ma ich o wiele więcej niż rośliny, które słyną z zawartości konkretnych pierwiastków i związków. Przykładowo zielony jęczmień kryje więcej magnezu niż mleko, więcej magnezu niż orzechy i nasiona, więcej żelaza niż szpinak oraz więcej witaminy C niż cytrusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Młody jęczmień – jakie ma właściwości?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0