Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Mięśnie brzucha

mięśnie brzucha

Układ mięśniowy człowieka składa się z ponad 450 mięśni. Możemy je podzielić ze względu na kształt, funkcję, miejsce położenia czy też na zakres wykonywanych funkcji. Najczęstszy podział jaki spotykamy to mięśnie szkieletowe czyli poprzecznie prążkowane, gładkie oraz mięsień sercowy. Ogólnie rzecz biorąc praca mięśni polega na ich kurczeniu i rozkurczaniu. Ich źródłem energii niezbędnej do pracy jest glukoza pochodząca z krwi. Należy pamiętać, że podczas większego wysiłku mięśnie potrzebują znaczną ilość tlenu. Bez jego wystarczającej ilości gromadzi się kwas mlekowy co powoduje nieprzyjemne występowanie tzw. ,,zakwasów”.

Mięśnie brzucha odgrywają w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Wraz z mięśniami grzbietu utrzymują prostą sylwetkę. Mają także wiele innych funkcji. Pozwalają nam na wykonywanie skrętów tułowia oraz ruchu biodrami, a także umożliwiają unieść tułów z pozycji leżącej do pozycji siedzącej.

Mięśnie brzucha to kilka osobnych elementów, które mają przydzielone różne funkcje w organizmie.

Mięsień prosty brzucha

Mięsień prosty brzucha (łac. musculus rectus abdominis) leży na przedniej ścianie brzucha. Rozciąga się od V-VII żebra, aż do kości łonowej. Działa antagonistycznie wraz z prostownikiem grzbietu. Jego głównymi funkcjami są zginanie tułowie, unoszenie miednicy jak i również mięsień ten tworzy tzw. Tłocznie brzuszną.

Mięsień skośny zewnętrzny

Mięsień skośny zewnętrzny brzucha (łac. musculus obliquus extemus abdominis) znajduje się on na przedniej i bocznej ścianie brzucha oraz dole klatki piersiowej. Jest on odpowiedzialny za zginanie kręgosłupa oraz wykręcanie tułowiu w stronę przeciwną, unoszenie miednicy oraz pochylania w bok sylwetki. Jest mięśniem wydechowym.

Mięsień skośny wewnętrzny

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha (łac. musculus obliquus internus abdominis) prawie cały ukryty jest pod mięśniem skośnym zewnętrznym. Jest odpowiedzialny za obniżanie żeber. Dodatkowo współdziała wraz z mięśniem skośnym zewnętrznym powodując boczne zgięcie tułowia. Należy do mięśni wydechowych.

Mięsień poprzeczny brzucha

Mięsień poprzeczny brzucha (łac. musculus transversus abdominis) jest przykryty przez mięsień skośny wewnętrzny i leży najgłębiej w jamie brzusznej. Należy do mięśni biorących udział w wytwarzaniu tłoczni brzusznej. Jest odpowiedzialny za zwężenie klatki piersiowej. Jego funkcja jest również zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Zbliża także żebra do płaszczyzny pośrodkowej. Mięsień ten współtworzy również mięsień dźwigacz jądra.

Mięsień czworoboczny

Mięsień czworoboczny lędźwi (łac. musculus quadratus lumborum) jest ułożony na tylnej części brzucha. Kształtem przypomina spłaszczony czworobok. Składa się on z dwóch warstw. Jest położony po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego. Mięsień ten odpowiedzialny jest za zginanie tułowia oraz ruchy żeber – obniża je.

Mięsień piramidowy

Mięsień piramidowy brzucha (łac. musculus pyramidalis) leży on w przedniej i dolnej części brzucha po obu stronach linii pośrodkowej. Jest mały i płaski. Przypomina kształtem trójkąt, którego podstawa jest skierowana ku dołowi, wierzchołkiem ku górze. Jest to mięsień szczątkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mięśnie brzucha

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0