Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Krople do oczu – nawilżają, chronią, koją

oko

Jak stwierdzić czy mamy problem z tzw. suchym okiem lub zespołem suchych oczu? No cóż, kto ma ten wie, objawów nie sposób nie zauważyć i nie odczuć. Niestety jest to dziś dość powszechna dolegliwość, związana zapewne z naszym trybem życia, warunkami i specyfiką pracy, a także ogólnym stanem zdrowia i stosowaną farmakoterapią.

Objawy, których nie bagatelizujemy

Dla uporządkowania i pewności warto oczywiście przybliżyć objawy suchego oka oraz charakter i przyczyny tego schorzenia. W pierwszej fazie, bez zaostrzeń suchość oczu przejawia się dyskomfortem, podrażnieniem. Z reguły zrzucamy to na karb przemęczenia, długich godzin pracy przy komputerze albo za kierownicą. Poniekąd słusznie, z pewnością nie są to czynniki sprzyjające zdrowym, wypoczętym oczom. W dalszej fazie, w zaostrzeniach suche oczy to silne pieczenie, swędzenie, uczucie ciała obcego w oczach, tzw. piasek w oku czy nawet stany zapalne. Bardzo często dochodzą również nieprzyjemne, uciążliwe objawy takie jak zaczerwienienie, łzawienie oraz nadwrażliwość na światło.

Przyczyny problemów z suchością oczu

Na pewno wiele osób zastanawia się, z czego wynikają takie problemy. Tak naprawdę wymierne i do zdiagnozowania są przyczyny związane z funkcjonowaniem filmu łzowego. A zatem dolegliwość może wynikać z niedoboru łez, co można zmierzyć za pomocą specjalnych paseczków, zakładanych na kilka minut pod dolną powiekę. Może być to również problem jakości filmu łzowego, co bada się po zabarwieniu oka paskiem fluoresceinowym na żółtopomarańczowo. Ale to nie jedyne czynniki, które mogą wywołać objawy suchego oka. Zewnętrzne przyczyny to m.in. zanieczyszczenie środowiska, skrajne temperatury, klimatyzacja, praca przy komputerze, suche i ogrzewane pomieszczenia. Wśród przyczyn związanych z naszym organizmem wymienia się np. zmiany hormonalne (menopauza, ciąża), zmiany reumatyczne, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, leki (np. beta-blokery, środki antykoncepcyjne).

Suche oko? Bez kropli ani rusz

Jak widać na nasze oczy czyha wiele zagrożeń. Dlatego nie należy bagatelizować nawet drobnych objawów i uciążliwości. Niestety łagodne podrażnienia dość szybko mogą przerodzić się w opisywane wcześniej symptomy i prowadzić do stanów zapalnych. Praktycznie zawsze nieodzownym towarzyszem osób z suchym okiem są odpowiednie krople do oczu. Bardzo często zaleca się krople z kwasem hialuronowym i dekspantenolem, takie jak np. Bepanthen Eye, które naprawdę zapewniają ulgę suchym oczom. W przypadku oczu, które są bardzo delikatnym, wrażliwym narządem, istotne jest zastosowanie kropli bez żadnych dodatków, konserwantów, co chroni przez reakcjami alergicznymi czy nadwrażliwością. Takim produktem medycznym są krople Bepanthen Eye, po które śmiało mogą sięgać również osoby noszące soczewki kontaktowe. Podstawowy składnik kropli to wspomniany kwas hialuronowy, który dzięki lepkości przylega dokładnie do powierzchni oka i na długo zapewnia ochronę oraz wspomaga odbudowę filmu łzowego. Z kolei prowitamina B5 w postaci dekspantenolu wiąże wodę, nawilża, koi i chroni.

Profilaktyka jest wskazana

Poza odpowiednimi kroplami do oczu warto także wprowadzić pewne działania profilaktyczne. A zatem nosimy okulary ochronne pracując długo przy komputerze, a na zewnątrz zakładamy przeciwsłoneczne. W pomieszczeniach sprawdzą się dobre nawilżacze powietrza. Co ciekawe na kondycję oczu wpływa także dieta, a zatem zaleca się produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 oraz picie dużej ilości wody. Przerwy w pracy i krople do oczu zawsze pod ręką – to niezbędnik pacjenta z zespołem suchego oka.

1 komentarz
  1. Magda pisze:

    Dla mnie najlepsze są te starazolin w wersji czerwonej do podrażnionych oczu. Bez kropli ani rusz podczas pracy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Krople do oczu – nawilżają, chronią, koją

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1