Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kremy na przebarwienia – metoda walki ze skutkami słońca

maseczka odmładzająca

Przebarwienia to problem, który powstaje w wyniku miejscowej nadmiernej produkcji melaniny w komórkach skóry. Melanina to pigment występujący w skórze właściwej, naskórku i włosach. Za jej produkcję odpowiada enzym tyrozyna, a za pobudzenie jej do pracy odpowiada promieniowanie UV. Główną przyczyną powstawania przebarwień są: promienie słoneczne, uwarunkowania genetyczne, wiek, hormony i ogólny stan naszej skóry. Skutkiem działania tych wspomnianych czynników są płaskie, ciemne plamy na skórze w kolorze od jasnego brązu do czerni. Mogą być różnej wielkości oraz różnego kształtu. Przebarwienia najczęściej pojawiają się w miejscach wystawionych na promienie słoneczne, takich jak twarz, dłonie, przedramiona, czyli takich które ciężko na co dzień osłonić przed jego działaniem. Dlatego należy je dodatkowo chronić stosując dobre kremy na przebarwienia.

Jaki wybrać rodzaj kremu na przebarwienia?

Wyróżniamy kilka rodzajów przebarwień, jednak najczęściej mamy do czynienia z: plamami pigmentacyjnymi, melasmą i przebarwieniami zapalnymi. Plamy pigmentacyjne wywołane są nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Powstają zatem w miejscach, które są najczęściej odsłonięte: twarz, dłonie, przedramiona i przyjmują formę małych, ciemnych plamek. Dobrym sposobem na ich ochronę są kremy na przebarwienia.

Chloasma lub melasma występuje najczęściej u kobiet w ciąży (ok. 90%). Na powstanie przebarwień mają wpływ hormony spowodowane właśnie spodziewaniem się dziecka, bądź przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Przyjmują one formę dosyć dużych, ciemnych plam na skórze o nieregularnych kształtach i pojawiają się głównie na twarzy.

Przebarwienia pozapalne natomiast powstają w momencie gojenia się skóry. Po urazie lub uszkodzeniu komórek skórnych powinnyśmy zatem pamiętać by dane miejsca chronić przed działaniem promieni słonecznych kremami na przebarwienia z filtrem. Przebarwienia tego typu powstają najczęściej u osób z cerą trądzikową lub osób, które przeszły mikrodermabrazję lub zabieg laserowy.

Czy kremy na przebarwienia ochroną przed słońcem?

Za powstawanie przebarwień nadal w największym stopniu wpływa promieniowanie słoneczne. By ograniczyć ich powstawanie, musimy pamiętać o stosowaniu kremów na przebarwienia. W aptekach dostępne są specjalnie przygotowane serie kosmetyków do tego przeznaczonych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że korzystanie z kosmetyków ochronnych powinno być systematyczne i nie ograniczać się tylko do pory wakacyjnej. Osoby posiadające predyspozycje do powstawania plam muszą stosować kremy na przebarwienia wzbogaconych w filtry przez cały rok (SPF 30 lub 50), nawet w pochmurne dni, kiedy działa promieniowanie UVA.

Jaki krem na przebarwienia stosować na twarz?

Raz powstałych przebarwień nie pozbędziemy się na dobre. Możemy natomiast pracować nad ich rozjaśnieniem oraz hamowaniem procesu ich ponownego powstawania. Pomocne w tym są kremy na przebarwienia. W wielu drogeriach oraz aptekach znajdziemy serie produktów na powstałe plamy. Jak wybrać kosmetyk, który nam pomoże? Skupmy się na składzie. Można wymienić kilka substancji walczących z przebarwieniami. Ważne jest nie tylko ich istnienie w danym preparacie, ale także ich stężenie. W związku z tym wybierajmy kosmetyki, które zawierają hydrochinon odpowiadający za blokowanie wytwarzania melaniny, kwas azelainowy w stężeniu 15-20%, kwas kojowy, arbutynę, witaminę C (min. 5 %) lub tretinoinę. Szeroką gamę kremów na przebarwienia znajdziesz na stronie https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-przebarwieniom,112.html.

Musimy jednak pamiętać, że stosowanie produktów rozjaśniających przebarwienia nie pomoże, jeśli na co dzień nie będziemy stosować kosmetyków chroniących nas przed słońcem. Czasami możemy nawet sobie zaszkodzić, gdyż stosowanie kosmetyków rozjaśniających i wystawianie się na działanie słońca może spotęgować występowanie przebarwień. Walka z przebarwieniami to proces stały, który wymaga od nas systematyczności. Wiele zależy także od skali przebarwień. Nie wszystkie da się niwelować za pomocą kremów na przebarwienia. W przypadku głębszych, bardziej rozległych plam należy udać się do dermatologa, który może polecić nam specjalistyczne zabiegi np. terapie laserem czy peelingi chemiczne.

1 komentarz
  1. Paulina pisze:

    To oczywiste, ze kremy z fitrem zapobiegaja powstawaniu przebarwien, ale nie rozjasnia tych juz widocznych. Ja swoje plamy rozjasnilam dzieki neotone. Serum swietnie wyrownalo koloryt mojej cery, ale i tak codziennie stosuje kremy z filtrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kremy na przebarwienia – metoda walki ze skutkami słońca

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1