Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Korzyści zdrowotne z żywokostu lekarskiego

żywokost

Żywokost lekarski to wspaniała roślina, o wielkim potencjale rehabilitacyjnym. Należy go jednak stosować tylko w określonych przypadkach i szczególnie ostrożnie. Poznajmy najważniejsze właściwości, zastosowania i przeciwwskazania do stosowania tego wyjątkowego zioła.

Żywokost lekarski jest rośliną, która pochodzi z rozległych terenów Europy, a jej korzenie i liście są wykorzystywane do celów leczniczych, najczęściej w postaci maści, związków eterycznych, kremów, okładów i ekstraktów z liści. Żywokost historycznie stosowany był doustnie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, zapalenia oskrzeli i wrzodów układu trawiennego, jednak w ostatnim czasie stwierdzono jednoznacznie, że może być toksyczny dla wątroby. W przypadku zastosowania wewnętrznego może powodować hepatotoksyczność, dlatego wytwarzane z niego produkty doustne zostały zakazane w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii, Niemczech i wielu innych krajach. Żywokost lekarski jest aktualnie sprzedawany wyłącznie do celów leczniczych i zastosowania zewnętrznego.

Korzystne związki lecznicze w żywokoście lekarskim

Żywokost lekarski zawiera liczne i cenne składniki mineralne, witaminy i wiele fitochemikaliów, będących silnymi związkami przeciwutleniającymi, które można znaleźć tylko w niektórych roślinach. Liście i korzenie żywokostu zawierają alantoinę i garbniki fitochemiczne, które pomogą w regeneracji i budowie nowych komórek skóry, tworząc w ten sposób odpowiednie warunki dla lepszego gojenia się ran i utrzymania zdrowa skóry. Liście i korzenie żywokostu lekarskiego zawierają również cenny kwas rozmarynowy, który jest silnym związkiem aktywnym, który skutecznie pomaga zmniejszać stany zapalne skóry.

Żywokost lekarski może być stosowany miejscowo, w celu zmniejszenia stanów zapalnych, a także przyspieszać gojenie ran, złamań, czy uszkodzeń mięśni. Jest również stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanów zapalnych, związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Według licznych źródeł maść z żywokostu pomaga przyspieszyć gojenie się skóry przy różnych chorobach dermatologicznych, w tym przy wysypkach skórnych, oparzeniach słonecznych, zapaleniach skóry i łuszczycy. Żywokost lekarski poleca się również stosować do leczenia odleżyn, ukąszeń i użądleń, różnego rodzaju stłuczeń i siniaków, suchości skóry, owrzodzeń, krwawienia z nosa i świerzbu.

Żywokost lekarski na ból pleców

Korzyści z miejscowego stosowania żywokostu w wielu przypadkach oparto na niepotwierdzonych wynikach badań, których dotychczas jednak nie wykonano dostatecznie wielu. Jedno z nich, opublikowane w numerze z lipca 2010 roku w „British Journal of Sports Medicine”, dotyczyło potencjalnego wykorzystania żywokostu do leczenia bólu pleców. W jego efekcie stwierdzono, że istnieje znacząca różnica pomiędzy grupą osób stosujących ekstrakt z żywokostu, a grupą przyjmującą placebo, w zakresie odczuwania natężenia bólu. W rzeczywistości, ekstrakt z żywokostu lekarskiego spowodować mógł nawet w 95,2 % przypadków zmniejszenie odczuwanego podczas standardowego ruchu bólu. Potwierdza to działanie uśmierzające ból i poprawę funkcji ruchowych u osób stosujących olej z żywokostu. Więcej informacji o zastosowaniach oleju z żywokostu znaleźć można w artykule pt. „Olej z żywokostu – Kontrowersyjny preparat leczniczy„.

Środki ostrożności

Miejscowe stosowanie żywokostu jest powszechnie uważane za bezpieczne, jednak zawarte w nim substancje, zwane alkaloidami pirolizynowymi, mogą być szkodliwe w dużych ilościach. Kiedy żywokost jest stosowany na otwartą ranę lub stosowany zbyt często i nadmiernie, alkaloidy mogą gromadzić się w organizmie i stają się bardzo toksyczne, szczególnie dla wątroby. Z tego względu ​​należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na produktach z żywokostu, upewniając się, aby nie używać więcej niż jest to zalecane i nie stosować go jednorazowo dłużej niż przez 10 dni. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, należy całkowicie unikać produktów z żywokostem lekarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Korzyści zdrowotne z żywokostu lekarskiego

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0