Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kłopoty z naczynkami

cera naczynkowa

Zimowe chłody, gorące kąpiele, zmiany temperatur, czy chociażby niewłaściwe kosmetyki – jest sporo rzeczy, które mają negatywny wpływ na cerę naczynkową. Z problemem rozszerzonych i pękających naczynek zmaga się wiele osób. Cera naczynkowa wymaga szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji – by zapewnić jej ochronę i właściwie dbać o jej potrzeby, warto zasięgnąć informacji o czynnikach, jakie powodują problemy naczynkowe, a także sposobach na przeciwdziałanie rozszerzaniu naczynek i ich zamykanie.

Problemy z naczynkami mogą pojawić się już u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania, co objawia się rumieniem na twarzy, powstałym w wyniku np. stresu, czy zdenerwowania, który zanika zwykle po paru minutach. Z rozszerzonymi naczynkami borykają się często kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy. Przyczyną rozszerzonych naczynek mogą być m.in. czynniki hormonalne, problemy z krążeniem, a także nadciśnienie tętnicze. Rumień i rozszerzone naczynka mogą być objawem trądziku różowatego, dlatego warto w ich sprawie konsultować się z dermatologiem. Osoby o skórze naczynkowej powinny unikać gorących kąpieli, długiego opalania, stresu i długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Ważna jest zatem aktywność fizyczna, odpowiednie zabezpieczanie skóry przed promieniami UV za pomocą kosmetyków z filtrem, ochrona cery zimą, gdy ta narażona jest na mrozy i wiatr. Skóry naczynkowej nie powinno się depilować woskiem, niewskazane jest również stosowanie kosmetyków rozgrzewających, chodzenie do sauny, a także noszenie butów na wysokim obcasie.

Cera naczynkowa potrzebuje delikatnych kosmetyków, bogatych w składniki, które będą uszczelniać naczynka i zapobiegać ich rozszerzaniu. Obecnie znaleźć można specjalistyczne serie kierowane właśnie do osób o cerze naczynkowej. Zarówno kremy, maseczki, toniki i mleczka do demakijażu, jak i balsamy do ciała zawierają potrzebne skórze naczynkowej składniki, jak choćby rutyna, wyciąg z kasztanowca, witaminy C, E, K, PP. Należy unikać podrażniania skóry i wysuszania jej, niewskazane są zatem maseczki peel-off, jak i peelingi mechaniczne. Do złuszczania naskórka przy cerze naczynkowej najlepiej jest używać peelingu enzymatycznego.

Gdy chcemy pozbyć się nieestetycznych pajączków na skórze, warto odwiedzić dermatologa, bądź dobry gabinet kosmetyczny. Obecnie jest conajmniej kilka skutecznych metod zamykania naczynek krwionośnych. Popularne są zabiegi za pomocą IPL, elektrokoagulacja, czyli zamykanie prądem, a także laserowe zamykanie naczynek. Nowością w Polsce jest Lamprobe, czyli aparat do zamykania naczynek wykorzystujący technologię fal radiowych. Ta metoda jest już znana i ceniona na świecie, stosuje ją wiele kosmetyczek i lekarzy. Zabiegi na Lamprobe odbywają się bez wkłuwania igły, są bezbolesne, przynoszą bardzo dobre rezultaty, a średni czas trwania zabiegu to zaledwie kilka sekund.

Systematyczna dbałość o skórę przynosi dobre efekty i pozwala zmniejszyć problem cery naczynkowej. Pomocne może być również doustne zażywanie preparatu zawierającego rutynę. Gdy odpowiednio dbamy o skórę za pomocą właściwej pielęgnacji, jest ona ukojona, dobrze nawilżona, chroniona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kłopoty z naczynkami

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0