Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kiedy warto wykonać zdjęcie pantomograficzne?

zęby

Stomatolodzy bardzo często zalecają wykonać swoim pacjentom zdjęcie pantomograficzne. Badanie wykonuje się zarówno w celach kontrolnych, jak i diagnostyce poważnych schorzeń stomatologicznych. Na czym dokładnie ono polega i jak się do niego przygotować? Te i inne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Czym dokładnie jest i jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia – pantomografu wykorzystującego promienie rentgenowskie, którego głowica porusza się, dzięki czemu można otrzymać panoramiczne zdjęcie twarzoczaszki. Przed badaniem pacjent proszony jest o zagryzienie specjalnego ustnika, który zapobiega nakładaniu się na siebie zębów. Wykonanie zdjęcia jest całkowicie bezbolesne i trwa zazwyczaj kilkanaście sekund, które należy wytrzymać w bezruchu. Obraz otrzymywany jest praktycznie natychmiast.

Wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

Zdjęcie pantomograficzne warto wykonać, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia zębów (obecność próchnicy, stan wypełnień, jakość przeprowadzonego leczenia kanałowego). Pozwala ono również na dokładną diagnostykę w przypadku:

  • Głębokiej próchnicy lub próchnicy ukrytej,
  • Planowanego leczenia protetycznego, implantologicznego oraz ortodontycznego,
  • Planowanej ekstrakcji zęba,
  • Urazów szczęki (najczęściej złamań żuchwy),
  • Obecności zmian w jamie ustnej (torbieli, nowotworów).

Badanie może być wykonane, nawet gdy pacjent nie posiada zębów – celem oceny podłoża protetycznego.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego?

Dawka promieniowania rentgenowskiego używana przy wykonywaniu zdjęć jest niewielka, więc badanie jest bezpieczne dla osób w każdym wieku. W przypadku dzieci często się ją zmniejsza o 30-40%. Zdjęć pantomograficznych nie powinny wykonywać jedynie kobiety będące w ciąży – promieniowanie może zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi płodu. W przypadku poważnych urazów (np. złamań żuchwy) lekarz może mimo wszystko rekomendować jego wykonanie.

Jak przygotować się do zdjęcia pantomograficznego?

Badanie to nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań – nie trzeba być na czczo, przeziębienia i inne niezbyt poważne infekcje również nie są przeszkodą, można je wykonać o dowolnym czasie. Trzeba pamiętać, aby tuż przed nim zdjąć wszystkie metalowe przedmioty z okolic twarzy (biżuterię, okulary, aparat słuchowy). Szczegółowych informacji na pewno udzieli osoba przeprowadzająca badanie.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do zapoznania się ze stroną – https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/pantomografia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kiedy warto wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0