Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kiedy sama dieta nie wystarczy. Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

W redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej kluczową rolę odgrywa dieta, najlepiej połączona ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Niestety, usunięcie komórek tłuszczowych z niektórych części ciała jest bardzo trudne, przez co sama zmiana stylu życia okazuje się niewystarczająca. Rozwiązaniem tego problemu mogą być różne zabiegi medycyny estetycznej. Obecnie nie są one już tak inwazyjne jak dawniej, dzięki czemu ich przeprowadzenie nie wiąże się z ryzykiem powikłań czy długą rekonwalescencją.

Zamrażanie tkanki tłuszczowej

Stosunkowo nowym zabiegiem w dziedzinie medycyny estetycznej jest kriolipoliza, czyli zamrażanie tkanki tłuszczowej. Procedura ta pozwala na skuteczne i bezpieczne modelowanie tych partii ciała, w których nadmiar tkanki tłuszczowej okazuje się wyjątkowo trudny do zredukowania tradycyjnymi metodami – np. poprzez dietę i odpowiednie ćwiczenia. Kriolipolizę przeprowadzić można na wielu obszarach – np. wewnętrznej i zewnętrznej części ud, brzuchu, pośladkach, ramionach, biodrach, plecach czy okolicach kolan. Zabieg ten polega na poddaniu tkanki tłuszczowej działaniu niskiej temperatury, na skutek czego zawarte w niej trójglicerydy ulegają selektywnemu zamrożeniu. W ten sposób rozpoczyna się proces rozkładu komórek tłuszczowych, po czym są one usuwane z organizmu w wyniku naturalnych procesów metabolicznych.

kobieta

Zastosowanie zabiegu kriolipolizy

W kriolipolizie wykorzystywany jest proces apoptozy, czyli wymierania komórek tłuszczowych na skutek kontrolowanego schłodzenia podskórnej tkanki tłuszczowej. W ciągu trzech dni od wykonania zabiegu, w tkance tłuszczowej zaczyna się rozwijać miejscowy stan zapalny i ulega nasileniu po ok. miesiącu. Przez ten czas w obszarze zabiegowym postępuje pochłanianie i stopniowe usuwanie uśmierconych komórek tłuszczowych, czyli tzw. fagocytoza. Proces ten jest odpowiednio rozłożony w czasie i powolny, dzięki czemu kriolipoliza nie wiąże się z ryzykiem pozostawienia miejscowego nadmiaru skóry. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie zastąpi kompleksowego leczenia otyłości. Przeprowadza się go w celu usunięcia tłuszczu z najbardziej newralgicznych miejsc, celem ich odpowiedniego wymodelowania. Osoby otyłe i zmagające się z nadwagą powinny uprzednio zmienić swoją dietę, a także zadbać o aktywność fizyczną. Dopiero po osiągnięciu prawidłowej wagi można przystąpić do zabiegu kriolipolizy.

Bezpieczne i wydajne urządzenia

Kriolipoliza jest zabiegiem efektywnym i bezpiecznym, co wynika z zastosowania innowacyjnych technologii. W procedurze tej wykorzystuje się urządzenie CoolTech marki Cocoon Medical, które może schłodzić tkankę tłuszczową do nawet -8 stopni Celsjusza i utrzymać ją w tej temperaturze ponad godzinę. Efekty zabiegu są bardzo spektakularne – wystarczy zaledwie jedna sesja, aby zlikwidować nawet 30 proc. komórek tłuszczowych obecnych w obszarze poddanym kriolipolizie. Urządzenie CoolTech działa w sposób bezinwazyjny, ponieważ nie narusza powłok skórnych. Zamrożone komórki tłuszczowe usuwane są z organizmu w sposób naturalny, co niweluje konieczność rekonwalescencji. Zabieg z wykorzystaniem tego urządzenia jest też bezbolesny, dzięki czemu pacjent nie musi być poddany znieczuleniu.

kobiety

Przebieg kriolipolizy

Procedura zamrażania komórek tłuszczowych przebiega w kilku etapach. Po konsultacji ze specjalistą, odbywa się zasysanie. Obszar ciała poddany zabiegowi przykrywany jest specjalną matą, która chroni skórę przed odmrożeniami. Lekarz nakłada również żel przewodzący zimno, po czym rozpoczyna zasysanie tkanek podskórnych głowicą urządzenia. Kolejny etap to chłodzenie, który opiera się na obniżaniu temperatury tkanki tłuszczowej. Po wykonaniu zabiegu rozpoczyna się faza metaboliczna, w trakcie której następuje stopniowe usuwanie komórek tłuszczowych w ciągu 6-12 tygodni. Miastem, w którym coraz częściej przeprowadza się kriolipolizę jest Warszawa. Bogatą ofertę dla jej mieszkańców posiada klinika Anlaya (https://anlaya.pl/pricelist/307-kriolipoliza/), w której cena zabiegu zależy od liczby przyłożeń głowicy oraz rodzaju partii ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kiedy sama dieta nie wystarczy. Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0