Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie są wady wzroku?

oko

Coraz więcej osób, zmaga się z problemami z prawidłowym widzenie. Wady wzroku stają się coraz popularniejsze, nawet u małych dzieci. Tego typu dolegliwości należy korygować za pomocą okularów korekcyjnych, szkieł kontaktowych czy też zabiegów laserowych. Źle dobrane metody leczenia lub ich całkowity brak, może powodować jedynie pogorszenie wzroku, a także nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle głowy, rozmazany obraz czy zawroty głowy.

Przyczyny wad wzroku są różne w zależności od ich rodzaju. Jednymi z najpopularniejszych wad wzroku są: nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm.

Na czym polega dalekowzroczność

Wada wzroku, jaką jest dalekowzroczność, jest wadą dziedziczoną genetycznie, która swoje pierwsze objawy daję najczęściej wraz z wiekiem. Dalekowidze uskarżają się na zmęczenie oczu, bóle i zawroty głowy w trakcie skupiania wzroku przez dłuższy czas, na przykład na czytanym tekście lub w trakcie pracy przed komputerem. Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania tej wady. Niewielka dalekowzroczność do 2 dioptrii na plusie, średnia dalekowzroczność od 2,5 do 6 dioptrii na plusie oraz duża nadwzroczność powyżej 6 dioptrii na plus. Wadę tą można korygować za pomocą soczewek kontaktowych lub też okularów z wypukłymi szkłami sferycznymi, o dodatniej wartości.

Polecamy https://coopervision.pl/.

Przeciwieństwo dalekowzroczności, krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada wzroku, która spowodowana jest wydłużeniem się gałki ocznej, przez co światło docierające do oka jest źle załamywane. Krótkowidze dość dobrze widzą z bliska, ale mają problemy z ostrością przedmiotów znajdujących się na dalszym planie. Dodatkowo po zmroku pojawia się trudność z widzeniem w postaci zamazania obrazu.

Krótkowzroczność, najczęściej zaczyna się objawiać w wieku dojrzewania lub w okresie ciąży u kobiet, kiedy wada zaczyna się pogłębiać. Wadę tą można skorygować zarówno za pomocą soczewek kontaktowych, jak i także okularów ze szkłami wklęsło-wypukłymi o mocy minusowej.

Popularny astygmatyzm

Ta wada wzroku dotyczy niesymetryczność rogówki oka, przy jej występowaniu kształt rogówki zamiast być kulistym przybiera lekko owalna i spłaszczoną formę. Ta wada wzroku powoduje nieostre widzenie zarówno z bliskich, jak i dalekich odległości. Można ją korygować za pomocą szkieł cylindrycznych zamontowanych w tradycyjnych okularach lub też torycznych soczewek kontaktowych. Jego objawy są wykrywane nawet w najmłodszych latach, wraz z wiekiem nieleczona wada sprawia, że widziany obraz zaczyna się coraz bardziej pogarszać, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie są wady wzroku?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0