Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie rodzaje zabezpieczeń podczas miesiączki wyróżniamy?

podpaski

Podczas miesiączki wymagana jest jak najlepsza ochrona oraz staranna pielęgnacja. Liczy się komfort i dopasowany rodzaj artykułów higienicznych. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla siebie.

Stosowany na co dzień płyn do higieny intymnej, w trakcie trudnych dla kobiety dni może nie wystarczać. Higiena i pielęgnacja w tym czasie jest dużo ważniejsza. Zadbaj o to, aby zawsze mieć w torebce nawilżające chusteczki odświeżające, podpaski lub tampony, a także wkładki higieniczne, gdyż mogą przydać się nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Będą znakomitą ochroną dla kobiet w nagłej potrzebie.

Podpaski ze skrzydełkami

Jeśli krwawienie jest obfite, najlepiej sprawdzą się podpaski ze skrzydełkami. To dobry wybór na co dzień, gdyż skrzydełka zabezpieczają bieliznę i zapewniają lepszy komfort w trakcie dnia. Będą też odpowiednie dla aktywnych kobiet, które mimo „tych dni” nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia.

Modele ze skrzydełkami są najpopularniejsze i najchętniej kupowane, gdyż gwarantują wygodę – skrzydełka nie pozwalają im się poruszać oraz są wyjątkowo chłonne. Do wyboru są podpaski z dwoma lub czterema skrzydełkami, czyli na dzień i na noc, w różnych kształtach, rozmiarach i grubościach. Wielkość dobiera się zgodnie ze swoimi potrzebami.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać podpaski, czy tampony, za tymi pierwszymi przemawia fakt, że rzadziej przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego czy infekcji pochwy. Konieczna jest jednak ich częsta zmiana, zwłaszcza podczas silnych krwawień.

Podpaski bez skrzydełek

Ich wybór również jest ogromny – można wybrać produkty o różnej grubości i wielkości, ale nie cieszą się tak dużą popularnością. Są mniej chłonne i słabiej chronią, a zatem polecane są na ostatnie dni okresu, gdy nie jest nam już potrzebna pełna kontrola. Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie przy tamponie.

Często się przesuwają, dlatego też nie są polecane jako główna ochrona. Niezależnie jednak od wyboru rodzaju podpasek, przy każdej zmianie warto umyć okolice intymne albo przemyć je chusteczką do higieny intymnej.

Tampony

Osobną kategorię produktów używanych podczas menstruacji są tampony. Te środki higieniczne sprawdzają się u kobiet aktywnych, uprawiających sport. Świetnie spiszą się np. na basenie albo siłowni. Podpaska może nie zapewnić pełnej ochrony i jest mniej wygodna podczas ćwiczeń. Co więcej, tampony zapewniają dyskrecję, więc chętniej używamy ich na wakacjach, np. na plaży.

Tampony nie są jednak polecane na noc, gdyż mogą przyczynić się do rozwoju bakterii i wystąpienia stanu zapalnego. Są lepszym rozwiązaniem na dzień, ale muszą być często zmieniane. Zaleca się wymianę co ok. 2 godziny w pierwszych dniach miesiączki, a także co ok. 4 godziny pod koniec trwania menstruacji.

Podpaski medyczne

Produkowane są także linie medyczne podpasek, które mogą być stosowane podczas menstruacji, ale powstały głównie z myślą o kobietach ze schorzeniami miejsc intymnych czy problemami układu moczowego takimi, nietrzymanie moczu. Dodatkowo chronią przed stanami zapalnymi i działają kojąco. Są bardziej chłonne i wygodniejsze niż zwykłe modele, a co najważniejsze – bezpieczniejsze. Dopasowany do ciała kształt podpaski zapewnia komfort i dyskrecję.

Wkładki higieniczne

Wkładki sprawdzą się podczas niewielkich krwawień lub na wszelki wypadek, jeśli spodziewamy się miesiączki, a także pod koniec jej trwania. Zapewnią nam większy komfort, gdyż bez problemu można je założyć. Są cienkie i prawie niezauważalne, więc będą też idealne na fitness czy siłownię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie rodzaje zabezpieczeń podczas miesiączki wyróżniamy?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0