Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie działanie ma olej z pestek malin?

maliny

Olej z pestek malin to produkt, który otrzymujemy w trakcie tłoczenia na zimno nasion pysznych owoców, jakimi są maliny. Posiada bardzo specyficzny zapach i wielokrotnie kojarzy się go z oliwą z oliwek. Jednakże jakie posiada właściwości oraz kto powinien sięgać po niego przede wszystkim?

Olej z pestek malin – działanie

Olejek z pestek malin zawiera wiele cennych składników, jednakże na uwagę w pierwszej kolejności zasługują nienasycone kwasy tłuszczowe. Wymienia się wśród nich omega-3 oraz omega-6. W tym miejscu warto zaznaczyć, że organizm ich nie produkuje, właśnie z tego względu należy dostarczyć je organizmowi wraz z pożywieniem bądź produktami o charakterze pielęgnacyjnym. Kwasy odpowiadają za nawilżanie skóry oraz sprawiają, że wszystkie używane składniki wnikają głęboko w nią. Oprócz tego kwasy powstrzymują produkcję melaniny, która wpływa negatywnie na wygląd cery. Kwasy odpowiadają za uzyskanie promiennego oraz rozjaśnionego wyglądu, dlatego odgrywają tak ważną rolę w naszej diecie. Olej z pestek malin wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Występuje w nim witamina E, witamina A oraz karotenoidy. Warto wspomnieć również o flawonoidach, które sprawiają, że z organizmu usuwane są wolne rodniki. Oprócz tego wymienione powyżej składniki działają antyseptycznie oraz przeciwbakteryjnie. W związku z tym powinny po niego sięgać przede wszystkim osoby, które mają rumień oraz zmagają się z problematyczną cerą skorą do podrażnień i ran. Warto też wspomnieć, że olej z pestek malin wpływa na pracę gruczołów łojowych, a także umożliwia uzyskanie lepszej elastyczności i nawilżenia skóry. Zyskuje na tym również naturalna bariera lipidowa naskórka.

Nie sposób pominąć cennych kwasów elagowych, które także można znaleźć w omawianym olejku. Mowa o naturalnym przeciwutleniaczu, który posiada właściwości przeciwrakowe oraz sprawia, że geny nie mutują się. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Oprócz tego chroni skórę przed szkodliwymi promieniami UV.

Zalety ze stosowania oleju z pestek malin

Jeśli wymienione powyżej właściwości i działanie oleju nie okażą się wystarczające, warto dowidzieć się jakie płyną korzyści z jego stosowania. Przede wszystkim olejek sprawia, że procesy rozkładu i uszkadzania kolagenu przebiegają znacznie wolniej. Jest to związane z obecnością w nim kwasu elagowego. Występujące w malinach antyoksydanty sprawiają, ze z organizmu usuwane są wolne rodniki, które jak wiadomo sprawiają, że cały organizm starzeje się o wiele szybciej. Zyskuje na tym skóra, a efekty widać gołym okiem! Olej z pestek malin stosuje się również jako środek nawilżający, gdyż pozwala zatrzymać wilgoć w skórze. Oprócz tego warto sięgnąć po niego w trakcie walki z zaczerwienioną skórą oraz trądzikiem. Te cechy związane są z przeciwzapalnymi właściwościami malin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie działanie ma olej z pestek malin?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0