Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie buty do biegania wybrać?

Suplementy probiotyczne dla sportowców

Niby proste, ale nie do końca. O tym, jakie obuwie powinien wybrać biegacz amator lub biegacz wyczynowiec, decyduje kilka kwestii. Zanim dokonamy właściwego zakupu, warto najpierw zadać sobie kilka istotnych pytań.

Na początek

  • Czy jesteś odpowiednio zmotywowany/-a?

Jak to się ma do butów? – Nie inwestuj w megadrogie obuwie, jeśli nie jesteś przekonany/-a o tym, że rzeczywiście chcesz biegać. Cena produktu nie zawsze idzie w parze z jakością, choć należy pamiętać, że tanie obuwie z lokalnego bazaru może skutecznie zniechęcić nas do dalszej aktywności.

  • Amator czy sportowiec z krwi i kości?

Przy bardziej intensywnych treningach, a z takimi należy się liczyć podczas wyczynowego uprawiania sportu, zdecydowanie lepsze będą buty dobrane pod względem większej ilości parametrów. Specjalistyczne sklepy często mają urządzenia, dzięki którym przekonamy się, jakie obuwie jest dla nas najbardziej odpowiednie.

Test wodny – po co się go robi i na czym polega?

Jest on bardzo prosty w przeprowadzeniu, a służy określeniu naszego typu podbicia. W tym celu potrzebny nam kawałek gazety lub papieru, na które musimy stanąć zwilżonymi stopami. Dzięki porównaniu z 3 typami podbicia możemy dowiedzieć się, jak jest nasza pronacja, czyli sposób, w jaki stopa kieruje się do wewnątrz podczas biegania lub zwykłego chodzenia. Prawidłowe ułożenie stopy pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała od pięty aż do palców (pozycja neutral). Osoby z typem pronatora (a jest ich statystycznie najwięcej), dotknięte są płaskostopiem. Na kartce papieru zobaczymy wyraźnie odcisk stopy na całej szerokości. Wówczas mamy do czynienia z niskim podbiciem, a stopy potrzebują stabilizacji od wewnętrznej strony buta. Przeciwieństwem pronatora jest supinator – typ stopy z wysokim podbiciem; zewnętrzna część pięty jest mocno „eksploatowana”, dlatego tutaj należy zadbać o odpowiednią amortyzację. Jeśli nie mamy dość kompetencji, by samemu ocenić, jaki rodzaj obuwia jest dla nas odpowiedni, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych sprzedawców.

  • Tereny biegowe – naturalne czy sztuczne?

Modele butów można dopasowywać również pod kątem przeznaczenia. Warto zastanowić się nad tym, po jakim terenie będziemy się poruszać. Buty lekkie, o mniejszym stopniu amortyzacji sprawdzą się podczas biegów po ulicy, asfalcie i generalnie – twardych nawierzchniach. Lepsze, bo stabilniejsze i wzmocnione poprzez grubszą podeszwę i amortyzację, przydadzą się do biegów terenowych, w pięknych, choć często trudnych, okolicznościach przyrody.

  • Gdzie szukać?

Większość marek swoją ofertę kieruje do klientów stacjonarnie (sklepy na miejscu, w określonych lokalizacjach), jak i on-line. Druga z tych form jest znacznie wygodniejsza, bo zakupów możemy dokonać o dowolnej porze, ze wskazaniem, jakich dokładnie szukamy. Dodatkowym plusem są przejrzyste promocje i kody rabatowe. Na przykładzie męskich butów sportowych Born2be, obuwie możemy dobrać, między innymi, według rodzaju wkładki, wysokości buta, materiału, noska buta, czy standardowo – koloru. Wybierasz model, oglądasz go ze wszystkich stron, spoglądasz na dostępne rozmiary, wrzucasz do internetowego koszyka i w prosty sposób możesz dokonać trafionego zakupu. Bez wychodzenia z domu.

Na koniec

Początki nie są łatwe, ale jeśli z rozsądkiem i właściwym planem działania podejdziesz do kwestii zakupów, potem pozostaje tylko… biegać. Sport to zdrowie, dlatego nie wahaj się ani chwili i zacznij trening od zaraz. Powodzenia na starcie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie buty do biegania wybrać?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0