Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jaki strój wybrać do treningu?

siłownia

Jednymi z wielu postanowień noworocznych są zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawa sylwetki oraz kondycji. Najważniejsze czynniki, które mają nam w tym pomóc to przede wszystkim odpowiednia dieta i systematyczne ćwiczenia. Każdy z nich musi być dobrany zgodnie z celem, jaki chcemy osiągnąć. Jednak do uprawiania aktywności fizycznej potrzebna jest nie tylko samodyscyplina, ale również odpowiedni ubiór, którego zadaniem jest zapewnienie większej wygody osobom ćwiczącym, a także elementy chroniące m. in. stawy i kości.

Jogging powinien być lekki i przyjemny

Wiosna to czas, który sprawia, że znacznie chętniej decydujemy się na rozpoczęcie treningów biegowych. Przygodę z bieganiem należy rozpocząć od dobrania odpowiedniego rodzaju butów, dbających nie tylko o wygodę i komfort stóp, ale również zmniejszających ryzyko kontuzji. Dobre obuwie zapewnia stopie odpowiednią stabilność. Oznacza to, że musi być dopasowane do jej anatomii w każdym aspekcie. Inne buty założy osoba mająca podbicie typu pronator (stopa obraca się do wewnątrz), inne biegacz określany jako supinator (niedostateczna pronacja sprawia, że stopa ma nadmiernie obciążaną zewnętrzną krawędź), a jeszcze inne człowiek posiadający neutralne podbicie (w tym przypadku ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie na całej stopie). Ponadto dobre obuwie dla sportowca jest wykonane z „oddychającego” materiału i charakteryzuje się amortyzacją idealnie dobraną do konkretnego podbicia. Pamiętać należy, aby buty dobierać także do terenu, po którym się biega. Do twardej nawierzchni najlepiej sprawdzają się lekkie modele o dużej elastyczności, natomiast do biegania po naturalnym terenie tzw. egzemplarze trailowe o twardej powierzchni i agresywnym bieżniku dla ochrony podbicia i zapewnienia odpowiedniej stabilizacji.

Wybierając odzież wierzchnią powinno się mieć na uwadze jej elastyczność oraz termoaktywność. Legginsy do biegania nie mogą krępować ruchów i powinny być wykonane z materiału zatrzymującego pot na zewnątrz. Ponadto warto jest wybrać model, który ma właściwości antybakteryjne (neutralizuje nieprzyjemne zapachy). Na górne partie ciała można wybrać koszulki termoaktywne idealnie przylegające do ciała i mające podobne właściwości techniczne co legginsy lub koszulki nieograniczające ruchów. Należy pamiętać o unikaniu odzieży wykonanej z bawełny.

CrossFit – trening dla zdecydowanych, wymagający odpowiednich gadżetów

CrossFit polega na wykonywaniu ćwiczeń kondycyjnych oraz siłowych, podczas których rozwija się m.in. masę i siłę mięśni. Trening odbywa się w sposób intensywny, bez robienia przerw.

Oprócz wygodnego obuwia dobranego odpowiednio do rodzaju stopy (jest to niezwykle istotna kwestia podczas wykonywania ćwiczeń siłowych), odzieży posiadającej cechy termoaktywne (ważne, aby strój miał technologię odprowadzania wilgoci oraz neutralizował nieprzyjemne zapachy), warto jest wybrać bieliznę, która nie będzie krępowała ruchów, utrzyma odpowiednią temperaturę ciała i również będzie odprowadzać wilgoć.

Ponieważ CrossFit to trening, który w znaczącym stopniu może obciążać stawy oraz kości, warto jest zaopatrzyć się w dedykowane akcesoria (dostępne np. w sklepie https://unbrokenstore.com/pl/menu/akcesoria-crossfitowe/akcesoria-treningowe-825.html), które nie tylko zapewnią ich stabilność, ale również uchronią je przed niechcianą kontuzją. Osoby podnoszące duże ciężary powinny zabrać na siłownię ochraniacze piszczeli, pas ciężarowy (ochrania kręgosłup m. in. w trakcie wykonywania martwego ciągu), stabilizatory łokci oraz kolan, a także usztywniacze nadgarstków.

Dobór stroju do konkretnego rodzaju aktywności fizycznej to bardzo ważna kwestia. Podobnie jak akcesoria, których zadaniem jest dbanie o nasze zdrowie podczas wykonywania trudnych ćwiczeń siłowych. Szczególnie w tym drugim przypadku należy pamiętać, aby sam trening przebiegał pod okiem doświadczonego trenera lub zgodnie z przygotowanym przez niego planem ćwiczeń, indywidualnie dostosowanym do każdej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki strój wybrać do treningu?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0