Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak wybrać idealny biustonosz sportowy?

sport

Uzupełniasz swoją sportową garderobę? Kompletując strój do ćwiczeń, nie zapomnij o odpowiednim staniku! To absolutny must have w czasie treningu, zwłaszcza biegowego czy cardio, ponieważ zapewnia wygodę i… dba o zdrowie. Nie wierzysz? Sprawdź, jak wybrać biustonosz sportowy, aby podczas ćwiczeń czuć się komfortowo i kobieco, a potem znajdź idealny model i poczuj różnicę!

Dlaczego to takie ważne?

Jeśli trenujesz regularnie, sportowy biustonosz musi znaleźć się w Twojej szafie – i to niezależnie od tego, czy nosisz miseczkę A, czy D. Prawa grawitacji nie da się oszukać. Kiedy biegasz, tańczysz czy ćwiczysz na stepie w rytm muzyki, siła ciążenia staje się jeszcze większa, a z każdym ruchem Twoje piersi unoszą się i opadają. Dyskomfort, jaki wywołują takie podskoki, wyraźnie odczuwają zwłaszcza posiadaczki dużych biustów, ale takie „kołysanie” w czasie treningu jest szkodliwe dla wszystkich kobiet, bez względu na rozmiar miseczki.

Podczas dynamicznych ćwiczeń biust ulega odkształceniom. Dzieje się tak dlatego, że piersi pozbawione są naturalnego rusztowania – mięśni. Składają się w całości ze skóry i podłużnych pasów tkanki łącznej, zwanych więzadłami Coopera, które łatwo się rozciągają, a po deformacji nie wracają do pierwotnej formy. Skutki są wyraźne widoczne – biust staje się obwisły, traci jędrność i kształt. Stanik sportowy, dzięki temu, że stabilnie unieruchamia biust, zapobiega postępowaniu tych zmian.

Ćwiczenie bez odpowiednio dobranego biustonosza treningowego niesienie jednak za sobą również inne, poważniejsze skutki, niekorzystnie wpływając na zdrowie. Staniki sportowe są tak skonstruowane, że utrzymują piersi blisko klatki piersiowej, co sprawia, że ich środek ciężkości opiera się na ciele. Jeśli ćwiczysz w zwykłym biustonoszu albo „sauté”, unoszący się z każdym ruchem biust sprawia, że mimowolnie pochylasz się do przodu i garbisz. Efekt? Nieprawidłowa postawa, która – jeżeli się utrwali – może wywołać ból pleców, ramion i głowy, a nawet doprowadzić do deformacji kręgosłupa i problemów z dyskami. Wiadomo, że ćwiczy się dla kondycji i samopoczucia. Pracując nad smukłą sylwetką i siłą mięśni, nie zaniedbuj więc innych aspektów swojego zdrowia. Kiedyś podziękujesz sobie za tę troskę i przezorność.

stanik sportowy

Typy staników sportowych

Odpowiednio dobrany biustonosz sportowy jest podstawą wygody i bezpieczeństwa w czasie treningu. „Odpowiednio dobrany” – to kluczowe wyrażenie, ponieważ tylko taki model zagwarantuje Ci stabilne podtrzymanie piersi. Poszukiwania stanika idealnego rozpocznij od wyboru rodzaju. Możliwości są trzy.

  • Stanik kompresyjny (compression bra) – dzięki wykonaniu z niezwykle elastycznego materiału zbiera piersi razem i dociska je do klatki piersiowej, minimalizując ich ruchy. Zalecany jest wyłącznie posiadaczkom mniejszych biustów (A, B).
  • Stanik z oddzielnymi miseczkami (encapsulated compression bra) zapewnia większą stabilizację, ponieważ podtrzymuje każdą pierś osobno, zachowując ich naturalny kształt.
  • Stanik z oddzielonymi miseczkami i stabilizującą, regulowaną taśmą pod biustem (adjustabled encapsulated compression bra) przeznaczony jest dla kobiet o obfitym biuście – regulacja umożliwia idealne dopasowanie i pełne podtrzymanie.

Dostosuj rodzaj biustonosza sportowego do rodzaju ćwiczeń

Zasada wydaje się prosta – im obfitszy biust, tym większe wsparcie musi zapewniać biustonosz. Istnieje jednak drobne „ale”. Jeśli jesteś posiadaczką mniejszych piersi, ale uprawiasz dynamiczne dyscypliny, takie jak bieganie, fitness czy popularne ostatnio treningi na trampolinach, wybieraj staniki o maksymalnym stopniu podtrzymania. Modele kompresyjne, choć świetnie spisują się podczas statycznych ćwiczeń, np. jogi lub pilatesu, w czasie intensywnych, skocznych aktywności nie zapewniają odpowiedniego podtrzymania biustu.

Jeżeli natomiast nosisz miseczki o większym rozmiarze, zawsze i niezależnie od intensywności treningu wybieraj biustonosze, które gwarantują wysokie wsparcie. Najlepiej spiszą modele z fiszbinami i szeroką taśmą stabilizującą pod biustem – to właśnie ona w 80% odpowiada za podtrzymanie piersi (o pozostałych 20% decydują ramiączka).

stanik

Biustonosz sportowy skrojony na miarę – wybierz idealny rozmiar

Dobór biustonosza sportowego, podobnie jak każdego innego biustonosza, podlega zasadom brafittingu. Aby dobrać odpowiedni model, musisz znać swoje wymiary. Przy pomocy centymetra krawieckiego zmierz obwód pod biustem – ciasno owiń się miarką mniej więcej na wysokości mostka, kontrolując, czy taśma znajduje się w tym samym miejscu z przodu i z tyłu, i na wydechu odczytaj wynik. Uzyskaną wartość zaokrąglij w dół, do wielokrotności piątki (producenci podają kolejne rozmiary co 5 cm) – np. 83 cm do 80 cm czy 78 cm do 75 cm. Dzięki temu znajdziesz model, który zagwarantuje Ci skuteczniejsze podtrzymanie piersi.

Następnie zmierz obwód biustu. Tym razem owiń się centymetrem nieco luźniej i na wysokości brodawek. Pamiętaj, aby do pomiaru założyć stanik o miękkich miseczkach – powiększające push-upy i spłaszczające minimizery dadzą sfałszowany wynik. Odczytanej wartości nie zaniżaj ani nie zawyżaj.

Kiedy znajdziesz odpowiedni biustonosz, porównaj uzyskane wyniki z dołączoną do niego tabelą rozmiarów. Wartości odpowiadające obwodom pod biustem i w biuście (lub do nich zbliżone) dadzą rozmiar miseczki. Jeśli model, który wpadł Ci w oko, znalazłaś w internecie, zamów kilka rozmiarów spośród sąsiadujących w tabeli i wybierz ten najlepiej dopasowany.

Idealny biustonosz sportowy – czyli jaki?

Jak określić, czy wybrany stanik leży odpowiednio? Przede wszystkim przetestuj go w ruchu – wykonaj kilka skłonów, wymachów i skrętów. Jeśli biustonosz ściśle przylega do ciała, ale nie uciska, nie podnosi się ani nie zachodzi na łopatki, a także umożliwia swobodne oddychanie, wybrałaś odpowiedni rozmiar.

Kontrolując dopasowanie, zwróć również uwagę na miseczki. Piersi powinny się w nich swobodnie mieścić – wypełniać je w całości, bez pozostawiania wolnych przestrzeni i bez wystawania. Na koniec sprawdź ramiączka. Jeśli są dobrze wyregulowane, swobodnie wsuniesz pod nie palec.

ćwiczenia

Detale – ważna rzecz!

O komforcie noszenia i funkcjonalności biustonosza treningowego decydują także szczegóły. Ważne są szwy – powinny być płaskie lub miękkie, aby podczas wykonywania dynamicznych ruchów nie uwierały i nie wywoływały podrażnień. Wielu producentów stosuje całkowicie bezszwową technikę produkcji, co eliminuje ten problem – dzięki temu stanik przylega do ciała niczym druga skóra.

Wybierając biustonosz sportowy, zwróć także uwagę na materiał, z którego został wykonany. W czasie aktywności najlepiej sprawdzają się tkaniny funkcyjne, czyli poliester lub poliamid (najczęściej z domieszką elastanu). Dzięki specjalnej, kanalikowej strukturze włókien „oddychają” razem ze skórą – przejmują z jej powierzchni nadmiar potu, a następnie uwalniają go na zewnątrz. Takie odprowadzanie wilgoci jest ważnym wsparciem dla mechanizmów termoregulacyjnych organizmu, ponieważ zapobiega jego przegrzewaniu. Przede wszystkim jednak stanowi podstawę utrzymania komfortu w czasie treningu.

Kompletując strój do ćwiczeń, nie pomijaj biustonosza – tylko model sportowy zapewni Ci wsparcie, jakiego potrzebujesz w czasie wymagającego treningu. Staniki szyte z myślą o uprawianiu sportu są jednak nie tylko funkcjonalnym, ale też efektownym dodatkiem do treningowego outfitu. Kolorowe, wzorzyste biustonosze, które wystają spod luźnej, oversize’owej koszulki, świetnie się prezentują. +100 do pewności siebie na treningu gwarantowane!

Jeśli lubisz wiedzieć, co w sportowej modzie piszczy, śledź nasz blog fitanu.com – znajdziesz u nas zestawienia najgorętszych trendów i wskazówki, jak tworzyć streetwearowe sety, aby zachwycać niebanalnym stylem.

Źródło zdjęć: fitanu.com, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wybrać idealny biustonosz sportowy?

Artykuł przeczytasz w: 5 min
0