Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dietetyka?

jedzenie

Pewnie wielu z Was kiedyś zastanawiało się nad wizytą u dietetyka. Czy to ze względu na chęć zrzucenia paru nadprogramowych kilogramów, przygotowania się do sezonu bikini, poprawy swojego stylu życia lub w związku z chorobą, która wymaga wsparcia żywieniowego. Jak wygląda pierwsza wizyta i jak się do tego przygotować?

Dietetyk wybrany, co dalej?

Kiedy masz przeczucie, że wybrana osoba jest tą odpowiednią możesz zacząć przygotowywać się do wizyty. Jak dowiadujemy się z bloga Ugryź Zdrowie, każdy dietetyk ma inną metodę prowadzenia swoich pacjentów, ale początkowe etapy zbierania informacji są bardzo podobne u wszystkich. Nie wystarczą jedynie podstawowe dane, jak wiek, waga, wzrost i aktywność. Wbrew pozorom wywiad dietetyczny bardzo przypomina ten medyczny. Co powinieneś przygotować? Oto lista najważniejszych danych, których dietetycy wymagają od swoich podopiecznych na pierwszym spotkaniu:

1) informacje o stanie zdrowia (choroby, alergie, nietolerancje, przebyte lub planowane operacje, leki),

2) różnego rodzaju dolegliwości, np. ze strony przewodu pokarmowego,

3) aktualne wyniki badań,

4) przebyte diety i ich efekty,

5) przygotowany dzienniczek żywieniowy (3-4 dniowy, w tym jeden dzień weekendowy),

6) lista lubianych i nielubianych produktów, potraw,

7) wykaz aktywności fizycznej.

Dlaczego te właśnie informacje są ważne?

Zacznijmy od pierwszych 3 podpunktów, które dotyczą Twojego zdrowia. Niewątpliwe dieta jest sposobem na jego poprawę, ale żeby przyniosła taki skutek musi być jak najbardziej dopasowana do potrzeb organizmu. Każda choroba charakteryzuje się odmiennymi zaleceniami, które mają na celu wsparcie chorego i zmniejszenie różnego rodzaju dolegliwości. Warto przygotować informacje dotyczące początków choroby, jej przebiegu, aktualnego stanu oraz metod leczenia. Wypisanie konkretnych nazw leków (bądź suplementów) jest bardzo ważne, gdyż wiele z nich wchodzi w interakcję z pożywieniem, a to może zaburzać ich wchłanianie i zmniejszać lub potęgować efekt terapeutyczny. Tego typu interakcje zachodzą np. pomiędzy nabiałem i lewotyroksyną albo sokiem z grejpfruta i lekami przeciwhistaminowymi.

Przebyte operacje mogą także w znaczący sposób wpływać na żywienie. Skrócenie lub wycięcie jakiegokolwiek odcinka przewodu pokarmowego lub operacje bariatryczne w zależności od ich rodzaju mają wpływ na wchłanianie składników odżywczych. Bardzo ważne, aby jak najdokładniej opisać miejsce lub metodę operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dietetyka?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0