Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak schudnąć i oczyścić oraganizm dzięki tygodniowej diecie?

dieta

Tygodniowa dieta oczyszczająca to bardzo dobry sposób na detoksykację i przygotowanie organizmu do diety odchudzającej, połączonej z aktywnością fizyczną. Polecana jest ona osobom, które dbają o swoje zdrowie i chcą oczyścić organizm z toksyn gromadzących się w nim na skutek niewłaściwych nawyków żywieniowych. Dieta detoks to także dobry sposób na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów. Warto przy tym pamiętać, że nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla każdego.

Dieta tygodniowa – dla kogo?

Dieta tygodniowa to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oczyścić swój organizm z nagromadzonych toksyn, a także przygotować go do zmiany stylu życia – codziennego jadłospisu i poziomu aktywności fizycznej. Dieta detoks to ponadto dobry sposób na utratę kilku zbędnych kilogramów i wysmuklenia sylwetki. Skierowana jest ona również do osób, które mają świadomość, że nagromadzone w organizmie toksyny są czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych, m.in. miażdżycy i nadciśnienia [1].

Tygodniowa dieta oczyszczająca – najważniejsze zasady

Wśród najważniejszych zasad tygodniowej diety należy wyszczególnić:

  • nieprzekraczanie maksymalnego czasu trwania diety (7 dni),
  • stopniowe przygotowywanie się do diety poprzez rezygnację z tłustych potraw, słodyczy i alkoholu na rzecz warzyw, owoców i chudego mięsa,
  • konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem diety detoks,
  • picie co najmniej 1,5 l wody dziennie,
  • dbanie o przestrzeganie rygoru diety i gramatury poszczególnych posiłków [1].

Najlepsza dieta oczyszczająca – jaką wybrać? >>

Obecnie wyróżnia się co najmniej kilkanaście diet oczyszczających. Jedną z najefektywniejszych jest dieta opierająca się na spożywaniu pięciu koktajli dziennie: jednego owocowego, dwóch warzywno-owocowych i dwóch warzywnych. Przygotowuje się je na bazie świeżych owoców i warzyw. Samo stworzenie takich koktajli jest bardzo proste, nie wymaga dużej wiedzy ani poświęcenia sporej ilości czasu. Bez trudu możemy też znaleźć całe mnóstwo ciekawych przepisów, wśród których wybierzemy najbardziej nam odpowiadające.

Należy pamiętać, żeby wybierać produkty, które dostarczają wszystkich ważnych witamin i składników mineralnych. Najlepiej postawić na: ogórka, szpinak, seler naciowy, jarmuż, marchew, czosnek, pietruszkę, paprykę, cukinię, owoce cytrusowe, jabłka, gruszki, maliny i truskawki. Oczywiście powinny to być warzywa i owoce pochodzące ze sprawdzonych miejsc, możliwie najbardziej naturalne. Do tego typu koktajli warto dodać szczyptę ulubionych przypraw i na przykład świeżych ziół. Podczas diety oczyszczającej należy pamiętać o piciu wody – co najmniej 1,5 l dziennie [2].

  1. Grubacka K., Alchemia Odchudzania. Jak schudnąć raz na zawsze? Warszawa:2009.
  2. Sokołowska B., Alkaiczny detoks. Warszawa: 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak schudnąć i oczyścić oraganizm dzięki tygodniowej diecie?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0