Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak radzić sobie z zapaleniem stawu skokowego?

kostka

Codziennie pokonujemy tysiące kroków. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ciężką pracę wykonują nasze stawy skokowe, gdy stawiamy stopy i odrywamy je od ziemi. Co prawda podczas normalnego chodzenia ryzyko uszkodzenia stawu skokowego jest znikome, ale wystarczy nienaturalne wykręcić stopę lub źle wymierzyć krok, aby doznać jego urazu. Jak skutecznie zwalczyć stan zapalny stawu skokowego? Podpowiadamy!

Staw skokowy stanowi połączenie kości piszczelowej i strzałkowej ze stopą. Składa się z dwóch części: stawu skokowego górnego oraz dolnego, a ten drugi dodatkowo dzieli się na staw skokowy przedni i tylni. Jak widać, budowa stawu skokowego jest dość skomplikowana, nic więc dziwnego, że jest stale narażony na przeciążenia i urazy.

Zapalenie stawu skokowego – objawy

Po czym rozpoznać zapalenie stawu skokowego? Objawy typowe dla tej dolegliwości na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do tych, jakie występują przy urazie. Pacjenci najczęściej uskarżają się na:

 • silne dolegliwości bólowe,
 • obrzęk stawu skokowego,
 • tkliwość/wrażliwość na dotyk,
 • zaczerwienienie wokół stawu,
 • wysięk w stawie skokowym,
 • ograniczenie ruchomości,
 • kłopoty z chodzeniem.

Czy podejrzenie zapalenia stawu skokowego trzeba konsultować z lekarzem?

Spuchnięty staw skokowy i występujący w jego obrębie ból powinien zaniepokoić i skłonić do umówienia wizyty u lekarza. Jest to stan, którego nie powinno się lekceważyć. Zbagatelizowanie dolegliwości może mieć przykre w skutkach konsekwencje, a mianowicie nawet uniemożliwić odzyskanie pełnej sprawności. W większości przypadków jednak prowadzi do wydłużenia późniejszego leczenia.

Zapalenie stawu skokowego – kiedy umówić wizytę u ortopedy?

Pojawia się pytanie, jakie objawy wymagają konsultacji lekarskiej. Przede wszystkim jest to dokuczliwy ból, który występuje od kilku dni i nie ustępuje, a wręcz się nasila. Naszą czujność powinno także wzbudzić osłabienie nogi, brak możliwości obciążenia stopy masą ciała, opuchlizna, sztywność, jak i zaburzone czucie.

Zapalenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie stawu skokowego obejmuje przede wszystkim odpoczynek i odciążenie chorego stawu aż do momentu, gdy objawy zapalenia całkowicie ustąpią. Najlepiej więc podczas leżenia położyć stopę nieco wyżej, np. na poduszce, co powinno usprawnić krążenie. Ponadto konieczne może okazać się chodzenie w miękkiej ortezie lub specjalnym stabilizatorze.

Farmakoterapia

Jeśli lekarz będzie widzieć ku temu wskazania, może zalecić antybiotyk na zapalenie stawu skokowego. W przebiegu zapalenia stawu skokowego stosuje się antybiotyki doustne lub w zastrzykach domięśniowych, a także środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych substancji przeciwzapalnych. Dobrze sprawdzi się też preparat do stosowania miejscowego w spray’u taki jak diky, który zmniejsza stan zapalny, a przy okazji likwiduje ból i zapewnia przyjemny efekt chłodzenia. Trzeba jednak pamiętać, aby przed użyciem środków tego typu zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Pozostałe metody leczenia stawu skokowego

W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości stosuje się takie sposoby jak:

 • fizykoterapia,
 • kinezyterapia,
 • masaż tkanek miękkich,
 • zimne okłady,
 • taping,
 • zdrowa dieta.

Dlaczego zapalenia stawu skokowego nie powinno się lekceważyć?

Zbagatelizowanie zapalenia stawu skokowego może doprowadzić do wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych, obejmujących ścięgna mięśni strzałkowych. Pojawić się one mogą na skutek przeciążeń powstałych podczas chodzenia pomimo bólu.

To wciąż nie wszystko. Na powierzchniach stawowych mogą powstać zmiany zwyrodnieniowe. Proces ich tworzenia przy podjęciu leczenia na wczesnym etapie jest zdecydowanie wolniejszy. Jak widać, zarówno profilaktyka, jak i odpowiednia reakcja na uraz są kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak radzić sobie z zapaleniem stawu skokowego?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0