Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak prawidłowo i zdrowo karmić psa?

pies

Jeśli jesteś właścicielem psa, na pewno starasz się aby zachował on zdrowie, doskonałe samopoczucie i radość życia. Ważną kwestią jest zdrowe karmienie psa, dlatego warto zastanowić się, czy idealną przekąską dla niego będzie jedzenie z puszki, gotowane, a może sucha karma?

Żywienie psów w Polsce

Nie istnieje jeden słuszny system żywienia zwierząt. Podobnie jak w środowisku ludzi jeden pies preferuje steki, zaś inny woli dietę wegańską. Warto jednak pamiętać, że główne składniki, które powinny znaleźć się w diecie czworonoga to:

– Białka

– Węglowodany

– Tłuszcze

– Witaminy

– Makro i mikroelementy

Każdy pies powinien posiadać właściwą dietę i odpowiednie menu. Aby ją ustalić wziąć pod uwagę należy wiek psa, jego wagę, rasę, skłonność do alergii. Dodatkowo pod uwagę bierzemy stan fizjologiczny psa. W diecie z rezerwą podchodzimy do psich suplementów oraz wspomagaczy. Właściwie skomponowana dieta powinna zaspokoić potrzeby psa do tego stopnia, że sztuczne wspomagacze przestają być potrzebne. Dbając o psa w jego codziennej diecie warto dodawać oleje rybne, kokosowe, czy lniane. W swoim składzie mają one ogromną zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia, że pozytywnie wpływają na kondycję skóry, sierści a także pracę mózgu.

Błędy w żywieniu psów

Niestety nie zawsze dieta naszych domowych zwierząt ułożona jest we właściwy sposób. Zdarza się, że właściciele popełniają szereg błędów żywieniowych. Najczęściej są to:

– Nieprawidłowe zbilansowanie diety. Może ono prowadzić do otyłości psa, lub też braku w organizmie składników mineralnych

– Podawanie psu złej jakości żywności

– Przekarmianie zwierzęcia, co może prowadzić do groźnej dla zdrowia otyłości

– Podawanie zbyt dużej ilości przekąsek w ciągu dnia

– Podawanie pokarmów, które szkodzą psu

Karma i barf w żywieniu psa

Jeżeli decydujesz się na podawanie psu karmy zarówno mokrej jak i suchej musisz pamiętać o wyborze tej, która cechuje się dobrą jakością. Sięgając po karmy z wyższej półki mamy pewność, że karma zawiera w swoim składzie wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje zwierzę.

Propozycją diety dla psa jest również barf, czyli biologicznie surowa dieta. Jej podstawę stanowi surowe mięso, kości, zaś te są podstawą białka. Warto jednak unikać podawania kości gotowanych, a przede wszystkim drobiowych. W diecie barf podaje się również ryby, owoce i warzywa, nabiał a także oleje. To znakomita dieta, aby pies miał wszystkie witaminy i minerały w organizmie.

Źrodło: www.keko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak prawidłowo i zdrowo karmić psa?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0