Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak pogoda wpływa na nasze samopoczucie?

termometr

Każdy człowiek ma swój sprawdzony sposób na poprawę samopoczucia. Większość kobiet dla polepszenia nastroju wybiera się na zakupy, inne słuchają relaksacyjnej muzyki, albo plotkują z przyjaciółką. Niektórym pomaga popołudniowa drzemka, spacer na świeżym powietrzu albo mocna kawa. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przyczyną złego humoru może być zmienna pogoda.

Gdy po przebudzeniu się za oknem widzimy ciemne chmury i słyszymy jak deszcz bije w szyby to nikomu z nas nie chce wstawać się z łóżka, nie mówiąc już o pójściu na spacer, czy do sklepu. Najchętniej zaszylibyśmy się pod ciepłą kołdrą i przeczekali aż zza chmur wyjdzie słońce. Niestety, nie zawsze tak się da. Naukowcy potwierdzają, że nagła zmiana nastroju może być następstwem niespodziewanej zmiany pogody. Niż niesie ze sobą zmęczenie, ospałość i przygnębienie, a to wszystko za sprawą mniejszej ilości promieni słonecznych. Brak słońca prowadzi bowiem do obniżenia poziomu serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia, a także do spadku ciśnienia krwi w skutek mniejszej ilości tlenu docierającego do mózgu. Szczególny wpływ pogody na zdrowie widać też, gdy nadciągają silne wiatry, które znacznie pogarszają samopoczucie, wywołując zawroty i bóle głowy orz zaburzenia układy krążenia. Nie trzeba chyba wspominać, że burza u niemalże każdego człowieka wywołuje poczucie lęku, trudności z koncentracją oraz skupieniem. A to wszystko na skutek wzrostu jonów dodatnich w atmosferze. Na szczęście meteoropatia nie dotyczy całego społeczeństwa, a jedynie osób po przebytych operacjach, zabiegach, jak również tych, z przewlekłymi chorobami, których organizm jest osłabiony.

Jeszcze kilka lat temu nie było leku, który byłby w stanie poprawić samopoczucie, które uległo nagłemu pogorszeniu w skutek spadku temperatury, czy ulewnego deszczu. Obecnie jednak w aptekach jest dostępnych szereg specyfików, które mają w swoim składzie melisę, korzeń żeń-szenia, imbir oraz kofeinę i w założeniu mają pomóc w nadwrażliwości na zmiany pogody. Warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej wziąć kąpiel, wypić filiżankę zielonej herbaty lub kawę, zamiast łykać tabletki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak pogoda wpływa na nasze samopoczucie?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0