
Karmienie piersią to naturalny proces – mimo to wciąż wywołuje wiele obaw i pytań, zwłaszcza u przyszłych mam. Bo choć z czasem rozpoznanie potrzeb dziecka staje się łatwiejsze, to do pierwszych tygodni z maluszkiem warto się odpowiednio przygotować. Z jaką częstotliwością karmić dziecko? W jakich porach dnia najlepiej to robić? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Jak długo karmić piersią?
Jak długo należy podawać niemowlęciu naturalny pokarm? Według instytucji promujących karmienie piersią, w tym WHO, mleko matki powinno być głównym pożywieniem dostarczanym aż do 6. miesiąca życia. Naturalne mleko to idealny posiłek, przede wszystkim dlatego, że jest zawsze dopasowane do potrzeb malucha – zawiera składniki odżywcze i ochronne przeciwciała. Nie brakuje w nim białka, węglowodanów, tłuszczów, mikroelementów oraz witamin niezbędnych do rozwoju w pierwszych miesiącach życia.
Jak często karmić piersią?
Jedną z technik karmienia noworodka, którą warto stosować w pierwszych miesiącach życia, jest tzw. karmienie na żądanie. Na czym polega? Chodzi po prostu o przystawienie dziecka do piersi w momencie, gdy jest ono głodne. W ciągu doby powinno się odbyć od 8 do 12 takich sesji, w tym 1-2 w nocy. Taki system jest korzystny nie tylko dla malucha, ale również dla matki. Początki karmienia pomagają rozbudzić laktację i utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Tym samym unikamy zastojów pokarmu, które mogą wywoływać np. zapalenie piersi.
Najedzone dziecko – jak to rozpoznać?
Jedno z częstych pytań w przypadku karmienia noworodka brzmi: skąd wiadomo, że dziecko się najada? Czasem może wydawać się, że ilość dostarczanego pokarmu nie jest odpowiednia. Warto jednak bacznie obserwować niemowlę i szukać oznak sytości. Skąd wiemy, że maluch się najada?
- aktywnie ssie i przełyka podczas karmienia,
- pierś jest miękka zaraz po karmieniu,
- dziecko regularnie się moczy, min. 6 razy na dobę,
- regularne wypróżnianie, nawet kilka razy w ciągu doby,
- niemowlę przybiera na wadze.
Karmienie a sen
Karmienie w nocy to problem przede wszystkim dla mam. Dziecko informuje o głodzie o różnych porach, dlatego warto nauczyć je rozróżniać dzień i noc. Ostatnie karmienie przed snem najlepiej odbyć w spokojnych okolicznościach. Pokój powinien być przyciemniony, by uspokoić niemowlę i wyrobić u niego nawyk dłuższego wypoczynku. Ponadto, gdy będzie ono najedzone przed pójściem spać, będzie mogło dłużej odpoczywać bez potrzeby ponownego karmienia.
Warto przeczytać również: lactosan.pl/…/jak-czesto-karmic-noworodka-i-niemowle