Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak karmić noworodka – porady dla przyszłych mam

karmienie

Karmienie piersią to naturalny proces – mimo to wciąż wywołuje wiele obaw i pytań, zwłaszcza u przyszłych mam. Bo choć z czasem rozpoznanie potrzeb dziecka staje się łatwiejsze, to do pierwszych tygodni z maluszkiem warto się odpowiednio przygotować. Z jaką częstotliwością karmić dziecko? W jakich porach dnia najlepiej to robić? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak długo karmić piersią?

Jak długo należy podawać niemowlęciu naturalny pokarm? Według instytucji promujących karmienie piersią, w tym WHO, mleko matki powinno być głównym pożywieniem dostarczanym aż do 6. miesiąca życia. Naturalne mleko to idealny posiłek, przede wszystkim dlatego, że jest zawsze dopasowane do potrzeb malucha – zawiera składniki odżywcze i ochronne przeciwciała. Nie brakuje w nim białka, węglowodanów, tłuszczów, mikroelementów oraz witamin niezbędnych do rozwoju w pierwszych miesiącach życia.

Jak często karmić piersią?

Jedną z technik karmienia noworodka, którą warto stosować w pierwszych miesiącach życia, jest tzw. karmienie na żądanie. Na czym polega? Chodzi po prostu o przystawienie dziecka do piersi w momencie, gdy jest ono głodne. W ciągu doby powinno się odbyć od 8 do 12 takich sesji, w tym 1-2 w nocy. Taki system jest korzystny nie tylko dla malucha, ale również dla matki. Początki karmienia pomagają rozbudzić laktację i utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Tym samym unikamy zastojów pokarmu, które mogą wywoływać np. zapalenie piersi.

Najedzone dziecko – jak to rozpoznać?

Jedno z częstych pytań w przypadku karmienia noworodka brzmi: skąd wiadomo, że dziecko się najada? Czasem może wydawać się, że ilość dostarczanego pokarmu nie jest odpowiednia. Warto jednak bacznie obserwować niemowlę i szukać oznak sytości. Skąd wiemy, że maluch się najada?

  • aktywnie ssie i przełyka podczas karmienia,
  • pierś jest miękka zaraz po karmieniu,
  • dziecko regularnie się moczy, min. 6 razy na dobę,
  • regularne wypróżnianie, nawet kilka razy w ciągu doby,
  • niemowlę przybiera na wadze.

Karmienie a sen

Karmienie w nocy to problem przede wszystkim dla mam. Dziecko informuje o głodzie o różnych porach, dlatego warto nauczyć je rozróżniać dzień i noc. Ostatnie karmienie przed snem najlepiej odbyć w spokojnych okolicznościach. Pokój powinien być przyciemniony, by uspokoić niemowlę i wyrobić u niego nawyk dłuższego wypoczynku. Ponadto, gdy będzie ono najedzone przed pójściem spać, będzie mogło dłużej odpoczywać bez potrzeby ponownego karmienia.

Warto przeczytać również: lactosan.pl/…/jak-czesto-karmic-noworodka-i-niemowle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak karmić noworodka – porady dla przyszłych mam

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0