Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak dbać o zdrowie żył kończyn dolnych?

nogi

Układ żył kończyn dolnych składa się z żył powierzchniowych oraz żył głębokich. Żyły głębokie prowadzą ok. 90% krwi, powierzchniowe – 10%. Naczynia żylne prowadzą krew z tkanek w kierunku mięśnia sercowego. Ich niezakłócone działanie jest kluczowe, aby płynąca z nóg krew mogła trafić do płuc w celu ponownego utlenowania. Sprawny układ naczyniowy przeciwdziała również obrzękom oraz objawom, takim jak chromanie przestankowe. Jak zatem zadbać o zdrowie układu żylnego nóg?

Zastawki a zdrowie żył

W układzie żylnym, ze względu na fizjologię serca, występuje niższe ciśnienie niż w układzie tętniczym. Fakt ten sprawia, że w żyłach muszą istnieć mechanizmy zapobiegające cofaniu się oraz zastojowi krwi. Zadanie to jest spełniane dzięki istnieniu zastawek żylnych oraz mechanizmów dodatkowo tłoczących krew. Mechanizmy te to pompa mięśniowa oraz pompa składająca się z zespołu naczyń włosowatych w stopach, które ulegając uciśnięciu podczas kroczenia, zwiększają miejscowo ciśnienie w żyłach kończyn dolnych, co sprzyja przetłoczeniu krwi. Zastawki to struktury zbudowane ze śródbłonka naczyniowego, spełniające rolę zaworów pozwalających płynąć krwi tylko w jedną stronę. Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest przewlekłą chorobą związaną z uszkodzeniem zastawek. Przypadłość ta jest zazwyczaj idiopatyczna, co oznacza, że trudno określić bezpośredni czynnik prowadzący do powstania patologii. Zwykle postulowana jest teoria o przewlekłych stanach zapalnych, znaleziono jednak zestaw czynników ryzyka związanych z wykształceniem PNŻ. Są to między innymi:

  • Otyłość – nadmierna masa ciała, związana z tłuszczem zgromadzonym w organizmie, sprzyja zachorowaniu na wiele chorób, w tym związanych z pracą serca oraz naczyniami.
  • Siedzący tryb życia – praca w pozycji siedzącej oraz brak aktywnego wypoczynku to często wymieniane czynniki ryzyka związane z uszkodzeniem zastawek żylnych, czego konsekwencją jest powstanie żylaków, objawy bólowe, puchnięcie stóp i wiele innych.
  • Płeć żeńska – kobiety są szczególnie narażone na problemy związane z naczyniami żylnymi kończyn dolnych.
  • Niezwiązane z płcią czynniki genetyczne – mutacje genów odpowiedzialnych za budowę śródbłonka naczyniowego sprzyjają uszkodzeniu zastawek oraz żył.

Jak dbać o naczynia żylne?

Aby żyły funkcjonowały w optymalny sposób jak najdłużej, należy postarać się o wyeliminowanie ze swojego życia możliwych do modyfikacji czynników ryzyka oraz zastosowanie się do pewnych prozdrowotnych zaleceń. W przypadku pojawienia się objawów przewlekłej niewydolności żylnej np. obrzęków lub uczucia ciężkich nóg można zastosować środki farmakologiczne w postaci żelu z heparyną Lioton 1000.

Redukcja masy ciała oraz zadbanie o prawidłowe ciśnienie tętnicze, w przypadku występowania nadciśnienia, zdecydowanie zmniejsza ryzyko występowania objawów związanych z naczyniami kończyn dolnych. Niezmiernie istotnym punktem jest unikanie długotrwałego, regularnego siedzenia bez ruchu. Przerwy w pracy na spacer czy ćwiczenia fizyczne pomagają w zachowaniu zdrowia, nawet gdy wymuszona pozycja siedząca jest nieodłączną codziennością. Stosowanie podnóżka pod nogi również pozytywnie sprzyja zdrowiu żył kończyn dolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak dbać o zdrowie żył kończyn dolnych?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0