Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak dbać o protezę zębową?

dentysta

Proteza zębowa to produkt, który każdego dnia pomaga milionom osób normalnie funkcjonować i cieszyć się jedzeniem tego, co chcą. Używanie protezy wymaga przestrzegania zasad higieny i stosowania się do zaleceń stomatologa. Dlaczego to takie ważne? Jakie problemy mogą pojawić się przy stosowaniu protez zębowych? Jak czyścić protezy zębowe?

Uwaga – łatwo o stany zapalne!

Protezy zębowe ruchome są wykonane zazwyczaj z akrylu lub akrylu i metalu. Ich porowata natura sprzyja tworzeniu się tzw. płytki nazębnej, powstającej z substancji znajdujących się w ślinie. Ponadto, protezy funkcjonują w bardzo trudnych warunkach jamy ustnej, gdzie łatwo o drobnoustroje i bakterie, które mogą rozmnożyć się, żerując na pozostałościach jedzenia, przedostającego się między protezę i dziąsła. Bakterie i drobnoustroje mogą wywołać stany zapalne czy infekcje błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Są także odpowiedzialne za pojawienie się nieświeżego oddechu z ust. Aby zapobiec tym nieprzyjemnościom, należy przede wszystkim mieć bardzo dobrze zamocowaną protezę. Można użyć kremu do protez lub podkładki pod protezy zębowe – poczytaj o tym więcej na https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/informacje-o-produktach/. Aby unikać problemów z protezą, trzeba też stosować się do zaleceń stomatologa i odpowiednio dbać o protezę

Problem z adaptacją

Początkowo mogą wystąpić problemy z adaptacją do protezy zębowej. Po założeniu protezy mogą pojawić się odruchy wskazujące na nietolerancję ciała obcego w jamie ustnej, jak odruch wymiotny, upośledzenie smaku, problem z odbiorem bodźców termicznych, zwiększone wydzielanie śliny. Niektórzy skarżą się też na poczucie, że język nie mieści się w jamie ustnej. Takie odruchy trwają zazwyczaj maksymalnie do kilku tygodni – trzeba je przeczekać i przyzwyczaić się do protezy. Przez kilka miesięcy użytkownicy protez mogą odczuwać problemy z jedzeniem czy mówieniem. Noszenie protezy wymaga nauczenia się jedzenia z protezą i odpowiedniego żucia. Na początku trzeba jeść małe kęsy, najlepiej miękkich produktów oraz pamiętać o żuciu obustronnym. W kwestii zaburzeń mówienia, pomocne może być czytanie na głos gazet czy po prostu mówienie dużo – nawet do zwierząt. Jeśli przy adaptacji pojawi się ból, koniecznie trzeba skonsultować się z dentystą, bo możliwe że konieczna będzie korekta protezy. Samodzielnie nie wolno dokonywać żadnych korekt.

Czyszczenie protezy

Jak już wspominano, higiena przy stosowaniu protez ma niebagatelne znaczenie. Akryl sprzyja powstawaniu bakterii czy grzybów, zapewnia też dobre środowisko do fermentacji zalegających resztek jedzenia. Protezy należy czyścić po każdym posiłku przy użyciu miękkich szczoteczek do protez. Czyszczenie powinno obejmować nie tylko zęby, ale i metalowe oraz różowe elementy protezy. Szczoteczkę należy czyścic dokładnie, ale nie dociskać jej zbyt mocno do protezy, tak by nie zniszczyć jej powierzchni. Najlepiej używać do tego celu specjalistycznych past lub proszków do mycia protez. Przewaga specjalnie przeznaczonych do mycia protez past jest taka, że mają one też działanie antybakteryjne oraz nie uszkadzają powierzchni protezy. Proces mycia powinien zająć nam około 2 do 3 minut. Po umyciu protezę należy opłukać pod strumieniem ciepłej, ale nie gorącej, wody. Przy myciu trzeba zachować ostrożność – łatwo upuścić protezę, gdy myje się ją nad umywalką, a to może skutkować jej złamaniem. Warto umywalkę wyłożyć ręcznikiem w trakcie mycia protezy lub napełnić wodą, by zamortyzować upadek. Zanim ponownie umieścimy protezę, możemy opłukać gardło i jamę ustną przy pomocy ziołowych płukanek.

Dokładna dezynfekcja

Co kilka dni lub raz w tygodniu, a także zawsze po przebytej infekcji w obrębie jamy ustnej, pojawieniu się opryszczek czy aft, należy dokładnie zdezynfekować protezę. Odkażenie robi się przy użyciu specjalnych roztworów z apteki, które mają działanie antyseptyczne. Protezę wkłada się do roztworu na 10 minut, potem myje i dokładnie płucze. Gdy na protezie pojawią się zanieczyszczenia, można ja oddać do czyszczenia do dentysty, który użyje specjalnej myjki do protez.

Czego nie robić?

Bezwzględnie nie należy gotować protezy by ją oczyścić. Zakazane jest też przechowywanie jej w szklance z wodą. Sprzyja to bowiem rozwojowi zarazków. Na noc protezę umieszcza się w suchym i przewiewnym pojemniku. Konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta odnośnie np. czasu dezynfekcji. Dłuższe czyszczenie protez, niż wskazane, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Pamiętać też trzeba o przechowywaniu protez z dala od dzieci oraz zwierząt domowych. Zapach akrylu jest dość przyjemny dla zwierząt i mogą one zainteresować się protezą w nocy, jeśli zostawi się ją na widoku.

Pamiętaj o kontrolach!

Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć od 24 do 48 godzin od rozpoczęcia używania protezy. Później trzeba udawać się do stomatologa co pół roku. Protezy ruchome wykonane z akrylu należy wymieniać co 5 lat.

Źródła:

  • https://stomatologia.mp.pl/protetyka-i-implantoprotetyka/104734,jak-dbac-o-protezy-ruchome
  • http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,15523777,Jak_dbac_o_proteze_zebowa_.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak dbać o protezę zębową?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0