Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak często wykonywać przegląd jamy ustnej u dzieci?

dentysta

Każdy troskliwy rodzic prędzej czy później musi wybrać się do dentysty ze swoją pociechą. Pierwsze wycieczki zaczynają się zazwyczaj już około 5 roku życia. Największa zmora to próchnica i kamień nazębny. Powstają one najczęściej u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne. Jak powszechnie wiadomo, zęby mleczne mają delikatne szkliwo i to ono jest szczególnie podatne na uszkodzenia. Rodzic zastanawia się wtedy jak najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej dziecka. Czasem szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarcza.

Musimy uświadomić sobie najpierw, co może być przyczyną

W przypadku kamienia nazębnego wymienić można kilka czynników, które sprzyjają jego osadzaniu, takich jak: źle zrównoważona dieta i nieprawidłowe mycie zębów, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. tarczyca, grasica, przysadka, trzustka, nerki), a także uwarunkowania genetyczne. Często słyszy się też, że powracający problem z kamieniem nazębnym ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek. Warto to skontrolować. Kamień osadzający się na zębach jest bardzo szkodliwy. Im dłużej osadza się na szkliwie zęba, tym mocniej je atakuje. Sprzyja też powstawaniu infekcji dziąseł oraz może powodować nieświeży oddech.

Przegląd jamy ustnej u dzieci

Nie licząc codziennej kontroli czystości zębów przez rodzica, wypada regularnie badać stan zdrowia zębów dziecka u profesjonalisty. Natomiast pierwsza wizyta powinna wypadać między 6 a 24 miesiącem życia, kiedy pojawią się pierwsze ząbki. Standardowy przegląd jamy ustnej powinien być robiony raz na pół roku, jednak u mniejszych dzieci zaleca się wykonywać go co 3 miesiące. Zmiany w jamie ustnej w okresie rozwoju są bardzo dynamiczne. Przegląd jamy ustnej u dzieci należy do kategorii badań profilaktycznych i polega na ocenie stanu uzębienia przez lekarza dentystę. Specjalista przyjrzy się skali problemu i wybierze odpowiednią metodę leczenia. Zrobi też krótki wywiad i poinformuje dokładnie o zapobieganiu problemowi w przyszłości. Można na przykład dowiedzieć się o tym, co spowodowało pogorszenie stanu jamy ustnej.

Jak sobie poradzić?

Zapobiegać już od wczesnych lat.  Niektóre osoby mają większą podatność na uszkodzenia szkliwa. Jeśli próchnica lub kamień nazębny u dziecka powraca może warto zrobić research w rodzinie, czy aby nie jest to skłonność uwarunkowana genetycznie. Bardzo dużo też zależy od diety. Nadmierne spożywanie używek, kwasów i cukrów wystawia szkliwo na próbę. Jeśli chodzi o dietę – trudno żeby dzieci przyjmowały jakiekolwiek używki, poza cukrem. Dzieci najchętniej sięgają po kolorowe batoniki i słodzone napoje gazowane, słony popcorn w kinie i bardzo kwaśne żelki. Nawet jeśli wydaje nam się, że dozujemy im te przyjemności, może ich być za dużo. Na to trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Kiedy dodatkowo zaniedbujemy codzienną pielęgnację lub szczotkowanie jest niedokładne (jak to w przypadku dzieci często bywa), stwarzamy sprzyjające warunki do powstawania żółtawego osadu, czyli kamienia. Wówczas konieczne jest jego usuwanie. Jeśli to dopiero co powstały, niewielki kamień, można spróbować poradzić sobie z nim, szczotkując zęby dokładniej szczoteczką elektryczną lub specjalną pastą z drobinkami. Jednak nieumiejętne stosowanie może też czasem pogorszyć sprawę. Dlatego najlepszym wyjściem jest po porostu wizyta u dentysty. Warto pojawiać się regularnie na kontrole jamy ustnej u dzieci .

Lekarze proponują dwa najlepsze sposoby na pozbycie się kamienia nazębnego.

Jednym ze sposobów oczyszczania zębów jest tradycyjne borowanie, czyli usuwanie zaatakowanej tkanki zęba za pomocą wiertła. Sposób ten został wynaleziony i spopularyzowany na przełomie lat 40 i 50. Dzisiaj często kojarzy się wielu dorosłym ludziom z koszmarem z dzieciństwa. Jest zaliczany do raczej mało przyjemnych zabiegów. Mimo to dzisiejsze wiertła są tak dalece udoskonalone, że zabiegi są przyjemniejsze i nie przypominają już tak bardzo tych sprzed dekady. Co zrobić, by nie narazić naszego dziecka na traumę, jaką sami przeżywaliśmy? Najlepiej szukać polecanych dentystów, którzy mają pozytywne opinie o pracy z dziećmi, a także nowoczesne wyposażenie gabinetu. Jeśli nas to nie przekonuje możemy skorzystać z drugiego sposobu leczenia – piaskowania zębów. Ta metoda polega na czyszczeniu powierzchni zęba dzięki nakierowaniu strumienia piasku i wody pod odpowiednim ciśnieniem. Taki piasek dentystyczny ma słonawy posmak, co także może być niedogodnością. Jednak w wyobraźni dziecka na pewno wydaje się bezpieczniejszym i delikatniejszym zabiegiem.

Trzeba pamiętać, że regularne wizyty w gabinecie dentystycznym zaprocentują w przyszłości pięknym, zdrowym uśmiechem naszej pociechy. Od pozornie małych zaniedbań zaczynają się zawsze poważniejsze problemy – od ubytków nawet po wady zgryzu. Jeśli rodzice będą tylko świadomi zagrożeń i dobrze poinformowani o możliwościach leczenia na pewno doskonale poradzą sobie z wyborem gabinetu dentystycznego, a ich spokojne podejście także udzieli się dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak często wykonywać przegląd jamy ustnej u dzieci?

Artykuł przeczytasz w: 4 min
0