Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jadłospis diabetyka

sałatka

Osoby chorujące na cukrzycę muszą mieć świadomość tego, że w ich przypadku należy przestrzegać odpowiedniej diety. Jadłospis diabetyka zawiera standardowe produkty, nie jest to bowiem menu, które składa się z odrębnej grupy produktów. Poniżej przykładowy jadłospis dla osoby cierpiącej na cukrzycę.

Co może jeść diabetyk?

Na pierwsze śniadanie można zjeść chleb graham, wędzoną makrelę, margarynę, pomarańczę. Drugie śniadanie składać się może z chleba razowego, chudego twarożku, margaryny, a także kiści winogron. Na obiad natomiast można przygotować zupę grochową, gołąbki z mięsem i ryżem w sosie pomidorowym i do tego surówkę z sałaty pomidora z dodatkiem niewielkiej ilości oleju słonecznikowego. Do tak skomponowanego dania podać można gotowane ziemniaki, a na deser zjeść jabłko. Na kolacja diabetyk może zjeść chleb żytni, margarynę i przyrządzić do tego sałatkę z żółtego sera, zielonego groszku, fasoli konserwowej, czerwonej papryki. Przekąsić również można morelę.

Propozycja na menu dla diabetyka:

  • śniadanie – chleb razowy posmarowany masłem, polędwica, sałata, pomidor oraz pomarańcza,
  • drugie śniadanie – jogurt naturalny z płatkami owsianymi oraz brzoskwinia,
  • obiad – zupa koperkowa, dorsz pieczony w folii, brązowy ryż oraz brokuły,
  • podwieczorek – sok pomidorowy,
  • kolacja – twarożek ze szczypiorkiem, rzodkiewką i ogórkiem.

W układaniu menu z pewnością pomocny okaże się indeks glikemiczny, czyli lista produktów, które ułożone są ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Należy jednak pamiętać, aby ilość spożywanych produktów była racjonalna. Cukrzyca sprzyja bowiem otyłości.

Odpowiednia dieta diabetyka

Ponadto nie można zapominać, że odpowiednia dieta jest sprzymierzeńcem w leczeniu cukrzycy insulinozależnej. Dieta w leczeniu cukrzycy jest tym elementem, którego nie powinno się ignorować. Przy nieodpowiednim menu mogą pojawić się powikłania cukrzycowe, a także hiperglikemia po posiłkowa, która bywa groźna dla zdrowia. W związku z tym każdy diabetyk powinien ułożyć swój jadłospis i ściśle go przestrzegać, w przeciwnym razie pojawić się mogą przykre konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jadłospis diabetyka

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0